ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Понад 300 000 замість 40 000 солдатів: НАТО проводить масштабну модернізацію

Велика Епоха
Генеральний секретар НАТО Столтенберг оголосив про збільшення кількості сил швидкого реагування (Olivier Matthys/AP/dpa)

На тлі війни в Україні НАТО хоче в майбутньому привести в підвищену готовність «понад 300 000 солдатів» замість приблизно 40 000 наявних на сьогодні. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у понеділок перед самітом альянсу в Мадриді, що стартує в середині тижня.

У Брюсселі Столтенберг говорив про «найбільшу розбудову колективної оборони з часів холодної війни». За його словами, глави держав та урядів 30 країн-учасниць хочуть прийняти нову модель військ у середу та четвер в іспанській столиці.

Після російського вторгнення в Україну НАТО привела до бойової готовності близько 40 000 солдатів зі своїх сил швидкого реагування (Nato Response Force, NRF). За словами дипломатів, ці війська під командуванням НАТО мають бути замінені оперативними силами у відповідних державах-членах.

Загалом військове керівництво у перспективі має мати контингент чисельністю понад 300 тисяч осіб. Офіційний представник НАТО заявив, що план передбачав «збільшення чисельності військ підвищеної готовності на суші, морі, у повітрі та для кіберзахисту». Плани буде уточнено після саміту. «Перехід на нову модель має завершитися у 2023 році», — заявили в Брюсселі.

Крім того, має бути збільшено багатонаціональні бойові групи на сході альянсу. Пропозиція Німеччини має бути моделлю для зміцнення східного флангу НАТО. Згідно з цією пропозицією, Бундесвер міг би взяти на себе командування «бойовою бригадою» у Литві чисельністю близько 1500 солдатів, яка, однак, не буде там постійно. Сили будуть направлені до Прибалтики на обмежений період для спільної підготовки підрозділів з литовськими солдатами.

Аналогічні бригади планується створити і в інших країнах Балтії та розгорнути їх у найкоротший термін у разі надзвичайної ситуації. За словами Столтенберга, для Польщі може бути створена аналогічна модель. На додаток до бригад — підрозділів чисельністю від 3000 до 5000 солдатів — на Сході має бути військова техніка.

Швеція та Фінляндія хочуть провести переговори з Туреччиною у вівторок у Мадриді. Для цього прем'єр-міністр Швеції Магдалена Андерссон та президент Фінляндії Саулі Ніїністе зустрінуться з президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом. Столтенберг братиме участь як посередник.

Під час візиту до штаб-квартири НАТО в понеділок Андерссон висловила сподівання, що Туреччина зробить кроки назустріч «найближчим часом, в ідеалі до саміту». Радник Ердогана раніше наголосив, що його поїздка до Мадрида «не означає, що він відступає від своєї позиції».

НАТО також хоче прийняти на саміті свою нову стратегічну концепцію. Це докорінно змінить відносини з Росією та Китаєм.

За матеріалами Epoch Times Europe GmbH