ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай підтримав рішення Непалу відмовитися від програми партнерства зі США

Велика Епоха
Катманду, Непал, 22 червня 2012 р. (John Fredricks/The Epoch Times)

Китай високо оцінив рішення уряду Непалу відмовитися від програми партнерства зі Сполученими Штатами та підтримав «зовнішню політику неприєднання» Непалу, заявило 23 червня міністерство закордонних справ Китаю.

Непал відкинув програму державного партнерства (SPP) після нібито витоку проєкту програми, який США, за повідомленнями, направили непальському керівництву, викликавши гострі політичні дебати.

Представник міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь заявив, що Непал розглядає SPP як «військову ініціативу та ініціативу в галузі безпеки, тісно пов'язану з Індо-Тихоокеанською стратегією», яка суперечить національним інтересам Непалу та його «зовнішній політиці неприєднання».

«Як дружній і близький сусід Непалу і стратегічний партнер співпраці, Китай високо оцінює рішення непальського уряду», — сказав Ван журналістам, додавши, що Пекін готовий працювати з Непалом над регіональною безпекою.

«Китай і надалі підтримуватиме Непал у відстоюванні його суверенітету, незалежності та територіальної цілісності, а також підтримуватиме відданість Непалу своїй незалежній зовнішній політиці», — сказав він.

Міністр із федеральних справ та спільної адміністрації Непалу Раджендра Шреста заявив 20 червня, що кабінет вирішив не просувати план приєднання до SPP та проінформує Вашингтон про це рішення.

Шреста сказав, що вся кореспонденція має проходити через міністерство закордонних справ, тому що «пряма кореспонденція між арміями не принесла користі країні», повідомляє The Kathmandu Post.

Це сталося після того, як у квітні генерал-майор Майкл Терлі, генерал-ад'ютант Національної гвардії штату Юта армії США, передав проєкт угоди начальнику штабу армії Непалу Прабхураму Шарме.

Відповідно до передбачуваного проєкту угоди, отриманого непальськими ЗМІ, Національна гвардія штату Юта США буде розміщена в Непалі з метою навчання та отримає доступ до об'єктів Непалу за згодою непальського уряду.

У проєкті йшлося, що SPP діятиме протягом п'яти років, але кожна зі сторін може припинити його дію, надіславши письмове повідомлення за шість місяців дипломатичними каналами.

Армія Непалу згодом пояснила, що не укладала жодних угод зі збройними силами США і не приєднуватиметься до SPP, оскільки це може негативно вплинути на військову чутливість з урахуванням зовнішньої політики неприєднання Непалу та його геополітичного становища.

Посольство США заявило, що SPP — це не військовий альянс, а програма обміну між Національною гвардією американського штату та іноземною державою-партнером.

«Програма державного партнерства не є жодним альянсом. Сполучені Штати ніколи не прагнули військового союзу з Непалом і не планують цього робити», — заявили американські військові чиновники в інформаційному бюлетені SPP.

За словами посольства США, проєкт SPP, що просочився, був «фальшивкою», і між двома країнами не було «ніякої запропонованої угоди». У ньому говорилося, що Непал двічі подавав заявку на приєднання до SPP у 2015 та 2017 роках, яку Вашингтон схвалив у 2019 році.

«Оскільки США погодилися на прохання Непалу про участь у SPP, ми продовжили відкритий діалог з непальськими лідерами, щоб обговорити, як можуть виглядати спільні обміни в рамках SPP, включаючи можливу гуманітарну допомогу та заходи щодо забезпечення готовності до стихійних лих», йдеться у повідомленні.

«Жодних подій у контексті програми SPP не відбулося, тому що Непал не хотів, щоб вони відбулися. Будь-які події в рамках SPP відбуватимуться лише зі схвалення Непалу».