Субота, Тра 30, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Група дослідників із Citizen Lab опублікувала звіт на тему "Цензура інфекційної хвороби"

Середа, 22 квітня 2020 року

WeChat і Weibo продовжували поширювати відео пацієнтів, які падають просто на землю в лікарні або на узбіччі дороги. (Скріншот відео)

Група дослідників із Citizen Lab, міждисциплінарної лабораторії в Канаді, опублікувала звіт на тему «Цензура інфекційної хвороби: як у Китаї тримають під контролем коронавірус у соціальних мережах».

У ньому говориться, що 31 грудня 2019 року китайська влада встановила 45 фільтрів «стоп-слів», пов'язаних з «Уханською пневмонією». У міру поширення епідемії охоплення цензури стає більшим, а вже на 15 лютого число заборонених комбінацій слів, пов'язаних з епідемією, в додатку WeChat досягло 516.

У звіті підкреслюється, що на початку спалаху епідемії в Ухані головною мішенню інтернет-цензури були публікації з попередженням про вірус. Потім фільтрація контенту поступово охопила критику лідера і чиновників компартії Китаю, політику боротьби з епідемією тощо.

Дослідники виявили, що 31 грудня 2019 року, тобто через день після того, як лікар Лі Веньлян і його вісім колег повідомили про поширення нового вірусу, схожого на SARS, офіційна влада почала блокувати відповідні слова.

На соціальній платформі зв'язку YY піддалися фільтрації 45 слів, пов'язаних із коронавірусом: «невідома Уханська пневмонія», «невідомий SARS», «мутація SARS», «вірусна лабораторія P4», «Уханський ринок морепродуктів», «Ухань блокує епідемію» та інше.

Це говорить про те, що від грудня минулого року компартія Китаю знала про епідемію, але вирішила не повідомляти громадськість завчасно. Замість цього влада підготувала блокування інформації. У день, коли встановили фільтр ключових слів, вісім лікарів заарештували за «поширення чуток», серед них був Лі Веньлян.

Китайські користувачі WeChat не можуть отримувати повідомлення від користувачів WeChat із США, оскільки в них містяться слова «коронавірус» і «Американські центри контролю захворювань». (Фото: Citizen Lab)

Фільтрація «стоп-слів» у WeChat, де використовується штучний інтелект, ще більш жорстка.

Від 1 січня до 15 лютого у WeChat піддалися цензурі не менше 516 комбінацій ключових слів, пов'язаних із коронавірусом. Наприклад, якщо користувач надсилає текстове повідомлення з ключовим словом, воно буде видалене сервером WeChat, і одержувач не побачить повідомлення.

Контент постів, пов'язаних з епідемією, охоплює різноманітні теми, такі як обговорення реакції лідера компартії на епідемію, політика уряду щодо боротьби з епідемією (критичні і нейтральні висловлювання), реакція Гонконгу, Тайваню і Макао на епідемію, припущення і достовірна інформація про епідемію — всі ці теми заборонені, і повідомлення видаляються.

Перша категорія ключових слів: Сі Цзіньпін

Із 516 комбінацій ключових слів 192 пов'язані з високопосадовцями компартії та їхньою роллю в боротьбі з епідемією. Серед них 87% стосуються Сі Цзіньпіна: «Сі Цзіньпін + формальність + профілактика епідемії», «Сі Цзіньпін прибув до Уханя», «Сі Цзіньпін + поширення епідемії».

Друга категорія: центральні урядові органи компартії

Тут ключовими є слова, пов'язані з політикою уряду щодо запобігання епідемії та критикою Комуністичної партії Китаю.

У цій категорії налічується до 138 комбінацій, зокрема «місцеві чиновники + епідемічна ситуація + центральна влада + приховувати», «Ухань + КПК + криза + Пекін», «робити + критика Китаю + під час двох сесій + приховувати», «компартія + пневмонія + показувати + управління».

Третя категорія: китайський Червоний Хрест, вірусна лабораторія P4 і Центральне телебачення Китаю (CCTV)

Інтернет-користувачі бурхливо критикують китайський Червоний Хрест за корупцію. Що стосується лабораторії P4, то від кінця січня в соцмережах постійно ходять судження, що вірус поширився саме звідти.

Після того, як CCTV відключило коментарі у прямій трансляції Новорічного гала-концерту, користувачі висловили невдоволення політикою Центрального телебачення. Ця тема також піддалася цензурі.

Четверта категорія: Хуа Чуньїн

3 лютого 2020 року офіційний представник МЗС КНР Хуа Чуньїн у щоденній доповіді заявив, що уряд Китаю «від 3 січня 30 разів повідомляв Сполучені Штати про епідемію».

Ця заява викликала глузування серед інтернет-користувачів, адже в самому Китаї громадськість дізналася про епідемію тільки 20 січня через інтерв'ю експерта з легеневих захворювань Чжун Наньшаня на CCTV.

Після виступу Хуа Чуньїн комбінації слів «від 3 січня + 30 повідомлень США + інформація про епідемію» виявилися заблоковані.

Користувачі мережі також поставили під сумнів політику компартії та місцевих органів влади щодо епідемічної ситуації. Після закриття міста Ухань уряд не надав належної підтримки населенню, постраждали медперсонал і пацієнти, що розлютило місцевих жителів.

Цензурі піддалися слова: «централізована ізоляція + закриття Ухань», «поширення + засудити до смерті + загроза громадської безпеки + вірус», «контроль громадської думки + політбюро + централізоване єдине керівництво + постійний комітет».

П'ята категорія: Лі Веньлян

Після смерті лікаря Лі Веньляна влада Китаю додала ще 26 фільтрів для відповідних фраз: «коронавірус + передача від людини до людини + Лі Веньлян», «спалах + кольорова революція + Лі Веньлян», «епідемія + вірус + Лі Веньлян + центральні органи влади», «Ухань + п'ять вимог».

Інтернет-користувачі запозичили слова «п'ять вимог» і «свобода» із протестів у Гонконзі в 2019 році, вимагаючи свободи слова.

Шоста категорія: Гонконг, Макао і Тайвань

Зазнали цензури також повідомлення про спалахи коронавіруса в Гонконзі, Макао і Тайвані.

Дослідження показало, що заблоковані близько 99 комбінацій ключових слів. Наприклад, «медичний персонал + страйк + часткове закриття митниці», «Керрі Лам + маріонетка», «маска + Тайвань + експорт + країна», «Макао + уряд + носіння масок».

Сьома категорія: інші

Фільтруються 38 комбінацій слів, пов'язаних із припущеннями або неофіційними заявами, наприклад, «Уханська пневмонія вийшла з-під контролю», «Ухань + інфекція + більш 100 000» та «Шанхай + підробка + ліки + вірус».

Хоча деякі дослідження показують, що число інфікованих людей в Ухані досягає сотень тисяч, китайська влада не допускає подібних обговорень.

Після закриття міста Ухань жителі звернулися за допомогою через Weibo і WeChat, але уряд досі не визнає, що в місті ситуація з епідемією вийшла з-під контролю.

Цензура поширюється і на репортажі ЗМІ. Оглядачі стурбовані нездатністю китайських ЗМІ вчасно попереджати народ, а також блокуванням інформації, яке провадить компартія, адже це впливає на глобальну систему охорони здоров'я.

У доповіді Citizen Lab підкреслюється, що міжнародному співтовариству необхідно вирішити цю проблему.

Джерело: Epoch Times

Читайте далі:

Щоб не заразитися коронавірусом потрібно кинути палити

Які можуть бути наслідки після коронавірусу

Звіт ВООЗ виявляє 14 симптомів хворих на коронавірус

Comments   

загрузка...