ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Через 18 років найбільший в Європі ядерний реактор розпочав регулярне виробництво

Велика Епоха
Фінський ядерний реактор Olkiluoto 3 (OL3), найбільший ядерний реактор в Європі (Youtube/скриншот)

Фінський ядерний реактор Olkiluoto 3 (OL3), найбільший в Європі, розпочав регулярне виробництво рано вранці в неділю, підвищуючи енергетичну безпеку в регіоні, де Росія припинила постачання газу та електроенергії, повідомляє Reuters.

Ядерна енергетика залишається суперечливою темою в Європі, в першу чергу через проблеми безпеки, і новина про запуск OL3 з'явилася в той час, коли Німеччина в суботу зупинила три останні реактори, що залишилися, а Швеція, Франція, Великобританія та інші країни планують нові розробки.

Оператор OL3, компанія Teollisuuden Voima (TVO), яка належить фінській комунальній компанії Fortum і консорціуму енергетичних і промислових компаній, заявила, що, як очікується, блок задовольнятиме близько 14% попиту на електроенергію у Фінляндії, зменшуючи потребу в імпорті зі Швеції і Норвегії.

Очікується, що новий реактор працюватиме щонайменше 60 років, йдеться в недільній заяві TVO після завершення переходу від випробувань до регулярного виробництва.

"Виробництво на АЕС Olkiluoto 3 стабілізує ціни на електроенергію і відіграє важливу роль у "зеленому" переході Фінляндії", — сказав генеральний директор TVO Ярмо Танхуа.

Будівництво реактора потужністю 1,6 гігавата (ГВт), першої нової атомної електростанції у Фінляндії за більш ніж сорок років і першої в Європі за 16 років, розпочалося у 2005 році. Спочатку планувалося, що станція буде відкрита через чотири роки, але цьому завадили технічні проблеми.

У березні минулого року OL3 вперше поставила пробну продукцію в національну мережу Фінляндії і мала розпочати нормальне виробництво через чотири місяці, але натомість зазнала низки несправностей і відключень, на усунення яких пішли місяці.

Експорт російської електроенергії до Фінляндії припинився в травні минулого року, коли російська комунальна компанія "Інтер РАО" заявила, що їй не заплатили за продану електроенергію, що стало наслідком поглиблення розриву між Москвою і Європою через російське вторгнення в Україну.

Російська державна експортна монополія "Газпром" невдовзі після цього припинила постачання газу до північної країни.