ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС вимагає від Китаю доступу до ринків і поваги прав людини (ВІДЕО)

Велика Епоха
 Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн (ліворуч) і голова Європейської ради Шарль Мішель (праворуч) розмовляють зі ЗМІ після саміту ЄС-Китай, Брюссель, Бельгія, 22 червня 2020 року. Thierry Monasse/Getty Images News / Getty Images
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн (ліворуч) і голова Європейської ради Шарль Мішель (праворуч) розмовляють зі ЗМІ після саміту ЄС-Китай, Брюссель, Бельгія, 22 червня 2020 року. Thierry Monasse/Getty Images News / Getty Images

У понеділок пройшов саміт ЄС-Китай у форматі відеоконференції. Порядок денний саміту охоплювала торгівлю й інвестиції, зміну клімату, заходи реагування на пандемію вірусу КПК* (COVID-19), міжнародні відносини та інші питання.

Лідери Європейського союзу також висловили серйозну стурбованість з приводу закону про національну безпеку в Гонконзі й переслідування уйгурів.

Європа повинна бути гравцем, а не ігровим полем

На саміті голова Європейської ради Шарль Мішель заявив лідерові Комуністичної партії Китаю Сі Цзіньпіну, що ЄС потребує збалансованих відносин з Китаєм.

«Європа повинна бути гравцем, а не ігровим полем, — сказав Мішель журналістам. — Сьогоднішня зустріч є ще один крок вперед у налагодженні більш збалансованих відносин з Китаєм ».

Голова Європейської ради Шарль Мішель на саміті ЄС в будівлі Європейської ради, Брюссель 18 липня 2020 року. FRANCOIS LENOIR/POOL/AFP via Getty Images

«Ми хочемо більшої справедливості. Хочемо більш збалансованих відносин. Це також означає взаємність і рівні умови».

«Ми ясно виклали нашу позицію. З чим згодні, а з чим не згодні. Є реальні розбіжності, не будемо їх приховувати... І по цих складних питань ми передали чітке й одностайне послання Європи: хочемо, щоб відносини з Китаєм ґрунтувалися на взаємності, відповідальності та елементарній справедливості», — підкреслив Мішель.

Інвестиційна угода між ЄС і Китаєм

ЄС — найбільший торговий партнер Китаю, щоденний обсяг двосторонньої торгівлі перевищує 1 млрд євро. Китай — другий за величиною торговий партнер ЄС після США.

За словами канцлера Німеччини Ангели Меркель, вони закликали Сі Цзіньпіна прискорити переговори по інвестиційній угоді між Китаєм і ЄС. Меркель додала, що конкуренція з Китаєм повинна бути справедливою.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель збирається зробити заяву для преси про поширення нового коронавірусу COVID-19, Берлін, 22 березня 2020 року. MICHAEL KAPPELER/POOL/AFP via Getty Images

«Ми чинимо тиск... щоб домогтися прогресу в інвестиційній угоді», — заявила Меркель журналістам після саміту.

«В цілому співпраця з Китаєм має будуватися на певних принципах: взаємності та чесній конкуренції. У нас різні соціальні системи, але, хоча ми віддані багатосторонності, вона повинна бути заснована на правилах», — додала Меркель.

Китаю необхідно розв'язати два питання

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що саміт з Китаєм був «чесним і відкритим», підкресливши, проте, що «ще багато що належить зробити».

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн дає пресконференцію після саміту ЄС по відеоконференції для обговорення заходів з боротьби поширення пандемії коронавірусу, Брюссель, 23 квітня 2020 року. OLIVIER HOSLET/EPA/AFP via Getty Images

«Європейський ринок відкритий, і натомість європейські компанії повинні мати справедливий і рівний доступ на китайський ринок».

«Наші інвестори стикаються з дуже великою кількістю перешкод у цих ключових питаннях... це питання відновлення рівноваги і питання відкритості наших відповідних ринків», — сказала фон дер Ляєн, посилаючись на відсутність можливостей в областях зв'язку, інформаційних технологій, біотехнологій і охорони здоров'я Китаю.

Фон дер Ляєн зазначила, що якщо вони хочуть досягти спільної мети — завершити переговори в цьому році, потрібно, щоб Китай просунувся в цих двох питаннях.

«Іншими словами, Китаю необхідно переконати нас в тому, що укласти інвестиційну угоду варто».

ЄС підіймає теми Гонконгу і прав людини

Шарль Мішель підкреслив, що на саміті ЄС висловив «серйозну стурбованість» з приводу закону про національну безпеку Гонконгу.

Жителі Гонконгу протестують проти введення закону про національну безпеку. Song Bilong / The Epoch Times
Жителі Гонконгу протестують проти введення закону про національну безпеку. Song Bilong / The Epoch Times

«Закон про національну безпеку Гонконгу продовжує викликати серйозну заклопотаність. ЄС і наші держави-члени відповіли одностайно і ясно. Голоси демократів в Гонконзі повинні бути почуті, права — захищені, а автономія — збережена. Ми закликали Китай стримати обіцянки, які він дав народу Гонконгу і міжнародній спільноті».

Мішель зазначив, що під час саміту лідери ЄС висловили стурбованість тим, як влада Китаю звертаються з етнічними меншинами в Сіньцзяні і Тибеті, а також з правозахисниками і журналістами.

Лідери попросили надати незалежним спостерігачам доступ в Синьцзян і зажадали звільнити довільно затриманого громадянина Швеції і двох громадян Канади.

«Ми домовилися детально обговорити ці питання в діалозі з прав людини в Пекіні в кінці цього року, який, як ми сподіваємося, також буде включати поїздку в Тибет».

За словами Мішеля, вони закликали Китай утримуватися від односторонніх дій в Південно-Китайському морі, поважати міжнародне право і уникати посилення конфлікту.

Проблема пандемії

На саміті лідери ЄС також наголосили на важливості міжнародного співробітництва. Вони закликали Сі Цзіньпіна допомогти впоратися з пандемією коронавірусу, яку вперше виявили в китайському місті Ухань в кінці минулого року, і зробити внесок в дослідження вакцин, співпрацюючи з міжнародними організаціями.

«Необхідно також з'ясувати походження пандемії, і тому ми гранично чітко визначили, що дуже важливо надати ВООЗ всі можливості для розслідування походження COVID-19», — сказала фон дер Ляєн.

Сі Цзіньпін не брав участі в пресконференції після закінчення саміту.

Джерело: The Epoch Times

*Вірус КПК — коронавірус виник у Китаї через недбале відношення китайської комуністичної партії (КПК) до ситуації. Замовчування призвело до поширення епідемії. КПК, не бажаючи відповідати перед світовою громадськістю за потурання, спробувала перекласти відповідальність на інші країни: США та Італію.