П'ятниця, Січ 22, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Як добудовують і оновлюють радянські панельки у Чехії. ФОТОрепортаж

Четвер, 15 жовтня 2020 року

Як й інші східноєвропейські країни радянського блоку, Чехія отримала у спадок цілі райони панельних багатоквартирних будинків. Про те, як змінювалося їх сприйняття та яка їхня подальша доля, пише «Хмарочос» з посиланням на Bloomberg CityLab.

Околиці Праги та інших міст Чехії масово забудовувалися панельками – panelák – у період 1950-1980 років. Їхня основа мета була забезпечити великою кількістю дешевого житла населення країни, яка швидко урбанізувалася.

Панельний будинок після реновації. Фото: panelplus.cz

Підхід та стиль був передусім інспірований Радянським Союзом, та зрештою чеські панельки не відрізнялися суттєво від багатоквартирного модерністського житла, яке в цей самий час масово будували у Швеції, Франції, Західній Німеччині, Великій Британії тощо.

Панельний будинок після реновації. Фото: panelplus.cz

Панельні багатоповерхівки мали як сильні, так і слабкі сторони. Серед останніх – мала площа та погана звукоізоляція. Та водночас для багатьох чехів, які отримували житло у панельках, нові квартири були суттєвим покращенням умов. До того багато хто жив у будинках без каналізації, водопроводу, таких, що опалювалися вугіллям, і яким нерідко бракувало світла. Нове ж житло могло похвалитися балконами, центральним опаленням, водопостачанням і водовідведенням, а також гарною інсоляцією.

Типове планування квартири. Ілюстрація: Josh Kramer, Bloomberg CityLab

Панельні багатоповерхівки здобули лихої слави, передусім через асоціацію з радянським режимом, а також із бідністю – хоча зараз у празьких panelák живуть представники практично всіх соціальних верств, хіба крім найзаможніших.

Після Оксамитової революції 1989 року президент Вацлав Гавел – сам син будівельника – назвав панельки «клітками для кроликів», які гідні лише того, щоб їх знесли. Та сталося навпаки.

Панельний будинок після реновації. Фото: panelplus.cz

Власники почали приватизовувати квартири у панельних будинках, і в умовах ринкової економіки їхня вартість стрімко зросла. Економіст і соціолог Чеської академії наук Мартін Люкс стверджує, що панельки здорожчали значно більше, ніж цегляні будинки.

Попри те, що квартири опинилися у приватній власності, за реновацію взялася держава. Витрати за програмами реновації поділяють власники та держава, з залученням ґрантів Євросоюзу.

Сходова клітка після реновації. Фото: panelplus.cz

Будинки утеплювали, фарбували, міняли у них вікна і двері, міняли дах і ремонтували сходові клітки. В окремих будинках добудовували балкони, де їх бракувало. Всі роботи відбуваються комплексно: утеплюють весь фасад, добудовують всі балкони. Чеський уряд запустив онлайн-журнал із прикладами реновації та порадами.

Комплексна добудова балконів. Фото: panelplus.cz

Деякі спостерігачі вважають, що можливості реадаптації старих панельних будинків мають межі.

Вхідна група панельного будинку після реновації. Прозорі двері безпечніші та заощаджують світло. Фото: panelplus.cz

Нагадаємо, в Україні капітального ремонту ніколи не проводили у майже 45% житла.

Comments   

загрузка...