Субота, Жов 23, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Переливання крові врятувало мишей від наслідків інсульту, — дослідження

Четвер, 27 серпня 2020 року

Фото: Ren et al./Nature Communications, 2020

Американські біологи знайшли новий спосіб захистити мозок мишей від інсульту: для цього вони відразу після того, як наносили ушкодження, міняли частину крові тварин на кров здорового родича. Навіть у тих випадках, коли заміна зачіпала лише десяту частину всієї крові миші, це дозволило знизити площу пошкодження мозку. Також дослідники з'ясували, яка речовина найімовірніше відповідає за розвиток ушкоджень: це фермент для розщеплення міжклітинної речовини, який виділяють імунні клітини. Робота опублікована в журналі Nature Communications.

Переливання крові — не тільки засіб від гострої крововтрати. Протягом останніх десятиліть біологи намагаються знайти у цьому інші цілющі властивості. Наприклад, відомо, що переливання крові від молодих тварин старим може згладити пробіг їхніх вікових хвороб. Однак до цього часу неясно, в чому тут справа: чи означає це, що молода кров містить якісь особливо корисні речовини, або ж вона просто нейтралізує «шкідливі» речовини у старої крові.

На користь другого аргументу говорить результат недавнього дослідження, автори якого не змінювали стару кров мишей на молоду, а просто розбавили її фізіологічним розчином. Цього виявилося достатньо, щоб м'язові волокна у тварин стали товщі, а клітини в мозку почали ділитися швидше. Тепер група дослідників під керівництвом Джеймса Сімпкінса (James Simpkins) з Університету Західної Вірджинії зробила аналогічну спробу: вчені припустили, що наслідки інсульту у мишей теж можна звести до мінімуму, якщо вчасно видалити «шкідливі» речовини з організму за допомогою переливання крові.

Щоб викликати у мишей інсульт, дослідники на півтори години перетискали у них одну з артерій головного мозку. Потім у двох з трьох груп тварин частину крові замінили на кров здорового донора: в однієї групи — 250 мікролітрів, в іншої - 500 мікролітрів. Обсяг крові у миші середнього розміру — близько 2,4 мілілітра, тобто в експериментальних тварин замінили менш ніж одну десяту й одну п'яту частину всієї крові відповідно.

Виявилося, що, чим більше «здорової» крові надійшло в організм, то менші наслідки ішемії: площа ураженої зони мозку скоротилася щонайменше у два рази, а також став «міцнішим» гематоенцефалічний бар'єр (тваринам вводили в кров блакитну фарбу, щоб відстежити «виток» у тканинах мозку). Через три доби автори роботи повторили вимірювання: площа ураженої тканини у мишей, яким замінювали кров, не виросла, а значить, процедура не відкладає, а запобігає наслідкам інсульту.

Зверху — пошкодження в мозку мишей, знизу — "витік" фарби крізь гематоенцефалічний бар'єр. Зліва направо: контроль, заміна десятої частини крові, заміна п'ятої частини крові.

Фото: Ren et al. / Nat Comms, 2020

При цьому лікувальний ефект виникав тільки після заміни крові, тобто коли частину крові забирали і вводили нову. Окремо ці процедури виявилися марні: в групах, у яких тільки забирали або яким тільки переливали донорську кров, шість з дев'яти мишей померли, не переживши першої доби після інсульту.

Крім того, дослідники помітили, що кількість імунних клітин у крові мишей, які перенесли інсульт, вищий, ніж у здорових тварин. Відповідно до цього, після переливання крові вона знижувалася й у мишей з інсультом. І навіть всередині самої тканини мозку після переливання крові ставало у два рази менше нейтрофілів, які першими з'являються на місці пошкодження.

Автори роботи відзначають, що, оскільки експериментальні тварини отримували менше п'ятої частини всього обсягу крові, було б дивно списувати цілющий ефект переливання на розведення. Крім того, відмінності в ступені пошкодження мозку і кількості імунних клітин в експерименті вийшли набагато більш істотними, ніж на 20 відсотків. Це означає, що якась речовина з крові здорової тварини запускає каскад реакцій, які гальмують запалення. Або ж навпаки, якась речовина з крові хворої тварини підсилює запалення, а падіння її концентрації зупиняє цей каскад.

Comments   

загрузка...