ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Російського вченого гіперзвуковика звинуватили у видачі секретів Китаю

Велика Епоха
Боєголовка російської гіперзвукової ракети Х-47 "Кинджал", збита українським підрозділом ППО, науково-дослідний інститут, Київ, 12 травня 2023 року. (REUTERS/ Valentyn Ogirenko)

Директора одного з провідних російських наукових інститутів, заарештованого за підозрою в державній зраді разом із двома іншими експертами з гіперзвукових ракетних технологій, обвинувачують у передаванні секретів Китаю, повідомили Рейтер двоє людей, знайомих із цією справою.

Олександр Шиплюк, голова сибірського Інституту теоретичної і прикладної механіки імені Християновича (ІТАМ), підозрюється в передачі секретних матеріалів під час наукової конференції в Китаї 2017 року, сказали джерела.

56-річний співробітник стверджує, що він невинний і наполягає на тому, що інформація, про яку йдеться, не була секретною і була у вільному доступі в інтернеті, повідомили люди, яких Reuters вирішив не називати з метою гарантування їхньої безпеки.

Про характер звинувачень на адресу директора ІТАМ, якого заарештували в серпні минулого року, раніше не повідомлялося. Зв'язок із Китаєм зробить Шиплюка останнім у низці російських учених, заарештованих останніми роками за нібито передачу секретів Пекіну.

Відповідаючи на запитання про звинувачення, висунуті проти експертів ІТАМ, а також про попередні справи про державну зраду, пов'язані з Китаєм, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков сказав, що служби безпеки пильно стежать за можливими справами, пов'язаними зі "зрадою батьківщини".

"Це дуже важлива робота", — додав він. "Вона йде постійно, і навряд чи тут можна говорити про якісь тенденції".

Служба безпеки ФСБ не відразу відповіла на прохання про коментар.

Міністерство закордонних справ Китаю, відповідаючи на запитання про твердження, що Пекін переслідував російських учених із метою отримання результатів секретних досліджень, заявило, що китайсько-російські відносини ґрунтуються на "неприєднанні, неконфронтації та ненаправленості проти третіх сторін".

"Це докорінно відрізняється від того, що деякі військові та розвідувальні союзи створили на основі менталітету часів холодної війни".

Президент Володимир Путін неодноразово заявляв, що Росія є світовим лідером у галузі гіперзвукових ракет — новітньої зброї, здатної нести корисне навантаження зі швидкістю, що перевищує швидкість звуку в 10 разів, і пробивати системи протиповітряної оборони.

Справи ІТАМ, а також попередні арешти за державну зраду свідчать про те, що Москва пильно стежить за тим, щоб не упустити технологічну перевагу, зокрема перед Китаєм, союзником, від якого вона дедалі більше залежить у політичній і торговельній підтримці після початку свого вторгнення в Україну 15 місяців тому.