ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Патенти китайських компаній вказують на стеження за Орвеллом і порушення прав людини

Велика Епоха
Штаб-квартира Китайського національного управління інтелектуальної власності, відомого також як Китайське патентне відомство.

Орвеллівську систему цілодобового спостереження за громадянами Китаю в усіх куточках країни, зокрема й у приватних будинках, вивчають науковці, журналісти та правозахисники, але документувати її стає дедалі важче. Кількість секретних документів зростає, величезна база наукових даних Китаю була очищена, а такі компанії, як Hikvision або Alibaba, роблять усе можливе, щоб приховати, як здійснюється їхня співпраця з урядом у сфері технологій спостереження.

Однак є дещо, що Китай не може приховати — це патенти. Щоправда, розробляючи нову технологію відеоспостереження, китайські компанії можуть вирішити не патентувати її з міркувань конфіденційності, але це означає, що її можуть вільно скопіювати західні та інші конкуренти. Патенти є публічними й не можуть бути розпливчастими, інакше в їх реєстрації буде відмовлено. Вони мають містити чіткий опис технології, яку хочуть захистити.

Професору Оксфордського університету з вивчення Інтернету Джоссу Райту разом із колегами-експертами Валентином Вебером із Німеччини та Грегорі Фінном Волтоном із Канади спала на думку блискуча ідея вивчити патенти, подані китайськими компаніями в галузі відеоспостереження. Вони вивчили китайські патентні заявки з 2010 по 2021 роки й представили свої результати в статті, опублікованій 28 липня 2023 року в спеціалізованому журналі "Internet Policy Review". Понад 5 тис. патентів стосуються технологій відеоспостереження, причому їхня кількість різко зросла після того, як ідея "розумних міст" стала частиною 13-го п'ятирічного плану КПК, представленого в березні 2015 року.

Стаття опублікована в "Internet Policy Review".

Як пояснюють автори, концепція "розумних міст" народилася на Заході й була привезена компанією IBM у Китай у 2008 році. Вона передбачає використання інтернет-технологій для розв’язання конкретних міських проблем, включно з дорожнім рухом і злочинністю. У Китаї ідея "розумних міст" трансформувалася в "міські мізки". Останні набагато інвазивніші, ніж перші. Метою "міського мозку" є створення цифрового двійника реального міста, тобто кожен елемент міста має свого "цифрового двійника", до якого поліція може отримати доступ. Дедалі частіше це стосується не лише громадських чи комерційних будівель, а й внутрішніх приміщень приватних будинків.

У західних "розумних містах" реалізуються спеціальні проєкти в таких галузях, як управління дорожнім рухом і "розумне" вуличне освітлення, хоча інколи вони використовуються для прискорення реагування поліції на насильницькі злочини. На відміну від них, згідно з дослідженням, китайські "міські мізки" збирають усі дані в єдину уніфіковану систему, до якої влада може мати негайний доступ.

Старовинні ворота міської стіни Цюйчжоу. Тепер жителі міста перебувають під тотальним наглядом.

Цей загальний моніторинг, який, як свідчать патентні заявки, постійно стає всепроникним і швидко аналізованим, "створює ризики для прав людини", — ідеться в дослідженні. І ситуація тільки погіршуватиметься з проникненням технологій у приватні будинки.

За матеріалами BITTER WINTER