ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС має намір взяти на себе більшу частину витрат на відновлення України

Велика Епоха
Зруйновані будинки у Чернігові. (Скриншот)

Єврокомісія оцінює збитки від війни в Україні на сьогодні у «сотні мільярдів євро» і вважає за необхідне, щоб Європейський Союз взяв на себе «велику частину» витрат на відновлення. Тому в першому плані Комісія пропонує державам створити спеціальний фонд або згодом збільшити фінансові рамки на період до 2027 року, повідомляє Frankfurter Allgemeine Zeitung. Потім країни могли б підтримати фінансування своїми власними додатковими внесками, або Комісія могла б взяти на себе подальші спільні витрати відповідно до плану, який має бути ухвалено цієї середи.

У восьмисторінковому документі, який має структурувати подальші обговорення глав держав та урядів, йдеться: «Однак, враховуючи масштаби кредитів, які, ймовірно, будуть потрібні, Комісія також може бути уповноважена залучати фінансування для позик від імені ЄС на ринку капіталу».

У принципі Комісія не може фінансувати витрати за рахунок боргу, а лише за рахунок внесків держав або інших надходжень. З початку війни Європейський Союз витратив 4,1 мільярда євро. Проте майбутні фінансові потреби, за оцінками Комісії, набагато вищі. У документі наголошується, що вже до кінця червня країні не вистачить і 14,3 млрд євро на поточні витрати.

У середньостроковій та довгостроковій перспективі прогнозуються набагато вищі витрати. «Очікувана загальна шкода вже становить кілька сотень мільярдів євро, з яких 100 мільярдів припадає лише на фізичну інфраструктуру», — йдеться у повідомленні, спрямованому іншим інститутам ЄС.

Тому країні необхідні як гранти, так і довгострокові кредити під вигідні відсоткові ставки. «З огляду на масштаби завданих війною збитків очікується значна потреба у фінансуванні реконструкції», — йдеться далі; відновлення України може розтягнутися на «більше ніж десятиліття».