ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Можливість продажу ГМО-бананів досліджують в Австралії

Велика Епоха
Жінка робить покупки в Кобарі, Австралія, 17 квітня 2020 року. (Jenny Evans/Getty Images)

Генетично модифікований сорт бананів, стійкий до панамської хвороби, що дістав назву QCAV-4, наразі досліджується в Квінслендському технологічному університеті (Австралія) на предмет можливості його комерційного вирощування.

Сандра Катберт, генеральна директорка Food Standards Australia New Zealand, зазначила в нещодавньому прес-релізі, що в разі схвалення заявки продукти, отримані з цього генетично модифікованого банана, будуть дозволені до продажу.

Створення цього сорту бананів — результат досліджень професора Джеймса Дейла з Квінслендського технологічного університету (QUT), який разом зі своєю командою керував розробкою QCAV-4.

На початку проєкт біофортифікації було підтримано грантом у розмірі близько 10 млн дол. від Фонду Білла і Мелінди Гейтс 2014 року, і він був спрямований на розв'язання проблеми дефіциту вітаміну А в населення Африки шляхом впровадження ГМ-бананів у таких країнах, як Уганда.

Однак ця ініціатива не зустріла одностайного схвалення, особливо в Уганді, де такі активісти, як Бріджет Мугамбе з Альянсу за продовольчий суверенітет в Африці, ставлять під сумнів необхідність такого кроку.

Вона пише: "Фонд Гейтса не бере до уваги, що в Уганді існують різноманітні альтернативні джерела продуктів харчування, багатих на вітамін А, які легко вирощувати та отримувати. Необхідність у цьому генетично модифікованому банані, багатому на вітамін А, явно надумана і, на жаль, може закінчитися знищенням продукту харчування, який лежить в основі нашої соціальної структури".

Угандійські політики, такі як Нсаба Бутуро і Джой Ваако, активно виступають проти впровадження ГМО, посилаючись на проблеми продовольчого суверенітету та екологічні наслідки, а також порівнюючи ГМО з формою колонізації, яка може поставити під загрозу традиційне сільське господарство і місцеві екосистеми.

За словами пана Бутуро: "Продовольство — це та сфера, в якій ми, африканці, все ще володіємо певним ступенем суверенітету, але щойно вони заберуть його у нас, нам прийде кінець".

Джой Ваако, член парламенту Уганди від літніх людей, погоджується: "Ці ГМО несумісні з нашим традиційним насінням, тому що вони пошкоджують наш ґрунт. Для отримання хороших врожаїв доводиться додавати пестициди".

Вставлення генів банана з Папуа-Нової Гвінеї в ГМ-банан, призначений для Уганди, може бути прирівняно до біопіратства, оскільки з корінним населенням не проводилися консультації, і воно не отримало вигоди від використання цих генів у ГМ-проекті.

Критики також зазначають, що у світі вже існує безліч сортів бананів із високим вмістом бета-каротину, що ставить під сумнів необхідність виведення генетично модифікованого сорту. Крім того, висловлювалися побоювання з приводу сприйнятливості бананів сорту Кавендіш до хвороб і можливості використання великої кількості хімікатів для захисту врожаю.

Нинішній проєкт зі створення ГМО-банана з геном-маркером антибіотиків викликає такі запитання: якби існувала комерційна монокультура бананів Кавендіш і з'явився б новий варіант панамської хвороби, що б тоді сталося?

Панамська хвороба існує в ґрунті вже тисячі років, але коли 20 років тому бананові компанії висадили в Азії однорідні поля Кавендіша, вони спровокували появу хвороби.

Університет QUT стверджує, що планів щодо комерціалізації ГМ-бананів найближчим часом немає.

Професор Дейл сказав: "Якщо ця хвороба розвиватиметься [в Австралії] так само, як на Філіппінах... у нас є цей банан у запасі, і ми зможемо його використовувати".

За матеріалами The Epoch Times USA