ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Дослідження показали, що стерилізовані собаки живуть довше

Велика Епоха
Дослідження показали, що стерилізовані домашні тварини живуть довше. (Smit/Shutterstock)

Стерилізована собака менш вразлива до поширених захворювань, ніж звичайний домашній улюбленець. Тримаючи вашого чотирилапого подалі від божих корівок, ви можете уникнути багатьох хвороб.

Питання: Чи варто каструвати Макса, нашого 3-річного джек-рассел-тер'єра? Наш ветеринар назвав поведінкові переваги кастрації, але для нас це не проблема. Макс здоровий і дуже веселий, і ми просто хочемо, щоб він жив вічно.

Відповідь: Якщо ви хочете, щоб Макс жив якомога довше, це достатньо вагома причина, щоб ветеринар кастрував його, адже багато досліджень показують, що стерилізовані собаки живуть довше, ніж ті, яких ветеринари називають «інтактними» тваринами.

Перше дослідження, яке вивчало зв'язок між стерилізацією собак і тривалістю їхнього життя, було опубліковане в 1982 році. Дослідники виявили, що інтактні кобелі живуть в середньому 4,8 року, тоді як кастровані – 9,9 року. Інтактні самки жили 4,7 року, а стерилізовані – 8,6 року.

В іншому дослідженні, в якому перевіряли 721 тварину, інтактні собаки прожили в середньому 9,6 років, тоді як стерилізовані – 11,9 років.

У третьому дослідженні було проаналізовано записи 70 574 собак 185 порід; 43,6% були інтактними, а 56,4% – стерилізованими. Інтактні собаки прожили в середньому 7,9 років, тоді як стерилізовані – 9,4 років.

У цьому великому дослідженні причини смерті відрізнялися залежно від статусу стерилізації. Інтактні собаки частіше помирали від інфекційних захворювань, травм, судинних захворювань або дегенеративних розладів, тоді як стерилізовані собаки частіше вмирають від раку або імунних захворювань.

Дослідники зазначають, що інтактні собаки, ймовірно, частіше помирають від інфекційних захворювань, оскільки їхня імунна система пригнічується прогестероном і тестостероном, репродуктивними гормонами, що виділяються їхніми статевими органами. Частіше я бачу їхню травматичну смерть: інтактні самці відчувають запах самок у тічці, тікають з вольєрів і потрапляють під колеса машин набагато частіше, ніж кастровані.

Коли в цьому дослідженні було враховано стать, стерилізація збільшила тривалість життя на 13,8% у самців і на 26,3% у самок. Більша користь від стерилізації для самок, ймовірно, пов'язана з високою поширеністю смертельних маткових інфекцій і раку молочної залози серед інтактних самок.

До речі, не лише кастровані собаки живуть довше. Автори звіту посилаються на дослідження історичних корейських євнухів і дослідження 1969 року, в якому брали участь розумово відсталі чоловіки, яким видалили яєчка, аби довести, що кастровані чоловіки мають таку ж тривалість життя, як і не кастровані.

Питання: Мій кіт Реджі вчора був у ветеринара з діареєю. Лікар  виписала пробіотик, який допомагає, але ніхто з нас не може з'ясувати, що викликало діарею, тому що його їжа не змінилася, і він не виходить на вулицю.

Сьогодні я зрозуміла, що в моєму будинку повно божих корівок, які зачаровують Реджі, тож, можливо, він з'їв кілька. Чи могли вони викликати у нього діарею?

Відповідь: Безумовно, це можливо. Деякі види сонечок виділяють неприємний запах, коли їх турбують, і вони неприємні на смак. Поїдання сонечок, особливо азіатських, може викликати у домашніх тварин слинотечу, втрату апетиту, блювоту і діарею.

При поїданні великої кількості сонечок вони можуть прикріплюватися до слизової оболонки рота та інших ділянок шлунково-кишкового тракту, виділяючи їдку речовину, яка спричиняє сильну кровотечу і навіть смерть. Більшість випадків було зареєстровано у собак.

Божі корівки харчуються тлею та іншими рослиноїдними комахами, а деякі з них ховаються взимку в приміщенні. Щоб тримати їх зовні, де вони не зможуть привабити домашніх тварин, заклейте всі отвори у вашому домі та переконайтеся, що штори щільно прилягають до стіни.