• Цікаві факти про метеликів: швидше, дальше, яскравіше

  • Рубіна Ярченко | Велика Епоха
    Субота, 22 вересня 2012 року
Багато хто вважає метеликів найбільш крихкими витворами природи: потихеньку пурхають із квітки на квітку, потягують нектар... Насправді льотні характеристики цих красунь дивують навіть досвідчених авіаконструкторів. Представляємо вам деякі цікаві факти про метеликів.

Швидше


Найбільш «швидкісний» метелик-совка іпсилон. Він може розвивати швидкість до 110 км/год. Несильно поступається йому і бражник: він літає зі швидкістю 50—60 км/год і за хвилину долає відстань, яка приблизно в 20 000 разів перевершує довжину його власного тіла. Для порівняння: сучасний військовий винищувач за хвилину пролітає відстань всього в 2000—3000 разів більше власної довжини. У середньому під час польоту бражник робить 45 помахів крилами в секунду. Навіть «небесний тихохід»-капусниця розвиває швидкість не менше 10 км/год.

Дальше


Найбільший проліт здійснюють північноамериканські монархи і дінаїди — вони здатні пролетіти з Канади до Мексики і на Гаваї. Це відстань до 3000 км. Свої рекорди метелики ставлять багато в чому завдяки лусочкам на крильцях. Вони збільшують підйомну силу крил і знижують вібрацію тіла під час польоту. Вчені запропонували створити покриття для вертольотів, подібне лускатому шару на крилах метелика.

Яскравіше


Барвисте забарвлення тропічних метеликів здавна привертало любителів краси. Середньовічні алхіміки довго намагалися витягти з крил метелика червоний, лимонно-жовтий або блакитний барвник. Але нічого не вийшло. Чому? Справа в тому, що крила метеликів не мають власного кольору. Лусочки відображають і заломлюють сонячне світло, надаючи йому всі відтінки веселки, подібно до того, як переливається кольорами тонка плівка бензину на воді.
Підписатися:

Коментарі