• Зоряні карти Дюрера

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Четвер, 21 квітня 2011 року
25 березня 2011 аукціонний будинок Sotheby's в Лондоні виставив на продаж зоряну карту - Карту північного неба Альбрехта Дюрера - найраннішу з друкованих зоряних карт, коли-небудь опублікованих в Європі.

В 1515 році у Венеції була переведена на латинь і видана друкарським способом одна з праць Птолемея з 48 зоряними картами, автором яких і став Альбрехт Дюрер.

У цьому ж році Дюрер створив свої три знамениті гравюри на дереві, які з часом стали і найціннішими пам'ятками науки, і чудовими творами мистецтва. Гравюри Дюрера, робота над якими проходила у співпраці з такими німецькими вченими як Йоганн Стабіл, який був ініціатором проекту, і Конрадом Хейнфогелем, - це карти південного і північного півкуль зоряного неба і східної півкулі Землі.

Раніше, до появи друкарства, зоряні карти визначали координати тільки самих яскравих зірок, а саме розташування зірок на фігурі сузір'я могло змінюватися від карти до карти. Винахід гравюри дав можливість видавати докладні карти зоряного неба, а масовий випуск тотожних примірників карти виправдав працю докладного зображення зірок: створений вручну одиничний екземпляр карти швидко прийшов би в непридатність.

Дюрер друкував зоряні карти окремими листами: красиві за формою і цікаві за змістом, вони привертали увагу і мали попит, як у фахівців, так і у широкої публіки.

Карта зоряного неба Дюрера, перша в історії віддрукована друкарським способом, була виготовлена ​​в 1515 році. Зображення двох півкуль були зроблені в стереографічній проекції, а самі фігури сузір'їв були зображені за грецькою міфологічною традицією.

У лівому верхньому куті аркуша відображений герб кардинала Ланга, внизу ліворуч розміщені герби Стабия, Хейнфогеля і Дюрера, у правому кутку містився текст посвяти, напис на латині свідчив: «Йоганн Стабіл направив - Конрад Хейнфогель розставив зірки - Альбрехт Дюрер заповнив коло зображеннями».

По чотирьох кутах карти північної півкулі у фантастичних убраннях були зображені великі стародавні астрономи, такі як Арат із Сол, Клавдій Птолемей, Марк Манілій і Ас-Суфі.

Альбрехт Дюрер, один з діячів епохи Відродження, як відмінний геометр, цікавився наукою і природою. Дюрером були створені точні замальовки тварин і рослин, при цьому він намагався підкреслити найтонші подробиці, наприклад, за описами очевидців він зобразив навіть панцирного носорога. Региомонтан, німецький астроном, познайомив Дюрера з астрономією.

 
Зоряні карти Дюрера стали першими по-справжньому докладними картами зоряного неба.
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...