• Квартира-студія: богемне житло

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Четвер, 3 лютого 2011 року

Останнім часом доволі популярним прийомом у плануванні квартир є використання простору, його цілісності і перетікання з однієї функціональної зони в іншу. Це так звані квартири-студії – помешкання, зазвичай, невеликі за площею, об’єм яких не розчленовується стінами. Таким чином створюється відчуття більшого відкритого простору.

Такі квартири-студії вперше  з’явилися в Америці ще у 20-х роках ХХ століття. Тогочасний перехід до будівництва монолітно-каркасних житлових будинків дозволив створювати вільні за плануванням квартири, влаштовуючи усі несучі стіни по периметру будівлі. Таке помешкання вважалось «бюджетним варіантом» для молоді, творчої інтелігенції або несімейних людей. У ньому в одному об’ємі поєднувались простір кухні, зони прийому їжі, вітальні, кабінету та спальні, виокремлювались хіба що туалет і душ.

В Україні такі квартири-студії ніколи не будувались, і сучасні будинки, як правило, вже мають стіни-перегородки, котрі, звісно, можна демонтувати. В принципі, на квартиру-студію можна переобладнати майже будь-яке житло, навіть звичайну «хрущовку», виняток становлять лише панельні будинки. Охочим новаторам доведеться при для цього пройти такі інстанції, як міське управління архітектури та БТІ, погодивши з ними нове планування. Перепланування на студію дозволяє збільшити величину корисної площі помешкання і скоротити транзитні переходи з однієї функціональної зони до іншої.  

Виділяють дві основні зони у квартирі-студії: столову і особистого простору. До них додається робочий простір (або майстерня) та вітальня. В США та на Заході зазвичай оформлюють увесь простір квартири-студії в одному стилі, так створюється враження, що ви весь час знаходитесь в одному середовищі. Для оздоблення використовують легкі деталі, такі, що не обтяжують приміщення і не будуть перебирати на себе увагу. Так, слід уникати використання важких шикарних гардин і шпалер або великих скульптур. Дизайн квартири-студії може бути дорогим, але простим і легким. Житло – це місце, де людина хоче відпочити душею і тілом, його середовище має бути максимально комфортним, затишним і не набридати.

Квартири-студії прижилися і в нас, але дещо видозмінені. Адже не всі люди психологічно готові увесь час знаходитись у помешканні без дверей і перегородок. Враховуючи нашу ментальність, люди часто потребують свого приватного простору для усамітнення. Тому в нас функціональні зони часто відділяють одна від одної: кухня може знаходитися на подіумі, відділятись від загальної кімнати барною стійкою та мати інші кольори. Спальня часто виноситься в окрему кімнату або, якщо це двоярусна квартира, знаходиться нагорі. Між різними частинами приміщення можуть бути встановлені ширми або легкі перегородки з бамбуку, деревини тощо.         

Загалом можна виділити такі позитивні характеристики квартири-студії:
1.  Збільшується корисна площа, відсутні коридори і перегородки, що дозволяє ефективніше розпоряджатись існуючим простором.
2. Квартира-студія – чудовий варіант для несімейних людей, молодих сімей та людей, які не уявляють свого життя без вечірок і постійного напливу гостей.
3. Цілісність планування квартири-студії дозволяє змоделювати весь інтер'єр житла в одному стилі, наприклад, східному, мінімалізмі або етнічному.
4. У квартирі-студії різко скорочуються транзитні переходи з кухні до інших кімнат та між кімнатами.
5. Студія – улюблений варіант творчих людей без чіткого розпорядку дня, таких як художники або музиканти, оскільки поєднує в одному просторі майстерню, кухню і спальню. Квартиру-студію оцінять також меломани і любителі домашніх кінотеатрів, адже акустичні системи у звичайних будинках займають багато місця.

Звісно, помешкання такого типу мають і недоліки, які обов’язково треба враховувати, перш ніж зважитись на перепланування. Ось головні з них:

1. Квартири у деяких будинках не можна перетворити на студію, як, наприклад, у панельних: поперечні стіни в них, як правило, є несучими.
2. Щоб прибрати у квартирі перегородку, також знадобиться дозвіл ЖЕКа і головного архітектора району. Якщо ви живете у старому будинку, то отримати такий дозвіл буде важче, оскільки демонтаж частини зношеної часом конструкції – справа ризикована. Дозвіл на перепланування у нових будинках отримати легше, та влаштування в них квартир-студій – це переважно данина моді, а не вимушений хід у боротьбі за корисну площу.
3. Це чимало коштує. Знос перегородок, ремонтні роботи, перекладання кабелів електропроводки і, за потреби, систем водопостачання і каналізації виллється в чималу суму. Іноді переобладнання однокімнатної квартири у студію буде коштувати стільки, скільки звичайна двокімнатна квартира.
4. Квартира-студія не підійде для життя родини або подружжя з дітьми, оскільки кожному знадобиться свій особистий простір – люди не можуть довго жити в умовах гуртожитку.  
5. При переплануванні квартири під студію необхідно буде переробляти системи освітлення, обігріву та вентиляції, що були розраховані на розбитий стінами об’єм.
6. Запахи з кухні легко поширюються по квартирі, і, щоб ваші речі не пропахли їжею, слід встановлювати над плитою дуже потужну витяжку. Легше розносяться і запахи з санвузла. Палити також доведеться на балконі.
7. У квартирі-студії складно знайти місце, де можна зачинити надто активну тварину, наприклад, собаку.

Отже, вирішувати Вам, яке житло обрати, та чи порадувати себе чимось «західним», чи залишитися у вже знайомому просторі своєї рідненької квартири.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...