Неділя, Жов 24, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

COVID під час вагітності становить невеликий ризик для новонароджених, — лікарі

Четвер, 27 травня 2021 року

Фото: Новонароджених не слід ізолювати від матерів, які перехворіли на COVID-19. Фото: Syda Productions/Shutterstock

Результати нових досліджень у Швеції показали, що відділення новонароджених дітей від матерів, інфікованих COVID-19, невиправдане.

З виникненням пандемії COVID-19 велике занепокоєння викликала вразливість населення зі слабкою імунною системою, особливо новонароджених. Під час минулих пандемій підвищений ризик зараження і смертності спостерігався у новонароджених і молодих людей.

Ймовірно, ця закономірність і вплинула на рекомендації охорони здоров'я щодо COVID-19.

Нещодавно було опубліковано глобальне дослідження, проведене у Швеції минулого року.

Як запобіжний захід у половині країн світу новонароджених тримають окремо від матерів, що має позитивний результат тесту на COVID-19. Дослідниками доведено, що розлучення дитини з матір'ю після пологів може мати негативні наслідки як для здоров'я матері, так і для новонародженого. Тому краще робити це лише після зіставлення всіх «за» і «проти».

Проте коли минуло понад 12-ть місяців після початку пандемії, наслідки для дітей, які народилися від матерів з COVID-19, практично не відслідковуються і не освітлюються, тому це питання сильно хвилює сім'ї та медичних працівників.

З огляду на це, я і мої колеги, взаємодіючи з Агентством громадської охорони здоров'я Швеції, відстежували і розбиралися в тому, чи є потенційний ризик для малюків заразитися коронавірусом, чиї матері під час вагітності або пологів мали позитивний тест.

Нам вдалося це з'ясувати, оскільки у Швеції ізолювали новонароджених від матерів під час пандемії лише тоді, коли один з них був нездоровий. Грудне вигодовування дозволялося при дотриманні суворих правил гігієни.

Аналіз даних за рік

У нашому дослідженні розглядалися щоденні звіти трьох шведських реєстратур: обліку вагітних, неонатальної допомоги та інфекційних захворювань. Зіставляючи їх, можна було відстежувати і повідомляти про стан немовлят під час першої та другої хвилі COVID-19.

В цілому ми отримали результати 92% всіх дітей Швеції, які народилися в період з 11 березня 2020 по 31 січня 2021 роки (близько 90 000 новонароджених), що стало одним з найбільших банків даних на сьогодні. З цього списку 2323 дитини народилися від матерів з позитивним тестом на COVID-19 під час вагітності, і у 642 матерів (= 28%) був позитивний результат під час пологів.

У дітей, народжених від цих матерів, тести на коронавірус бралися через 12-24 години після народження. У дітей, які надійшли до неонатального відділення, тести на COVID-19 повторно бралися через 48 і 96 годин після народження. З них тільки у 21 новонародженого (0,9%) показало позитивний результат на COVID-19, у більшості з них ніяких симптомів хвороби не виявлялося. Кілька немовлят лікували не через ковід.

Однак діти, народжені від матерів, які перехворіли COVID-19, переважно потрапляли в неонатальну допомогу і мали проблеми з диханням. Це пояснювалося більш високим числом передчасних пологів в групі COVID-19, в порівнянні з групою порівняння. Прямого зв'язку між материнською інфекцією, респіраторною інфекцією (дихальних шляхів) у новонароджених або пневмонією ми не виявили.

Водночас наше дослідження підтвердило, що вагітні жінки з позитивним результатом тесту на COVID-19 знаходяться в зоні ризику передчасних пологів. У нашому дослідженні 8,8% жінок, які заразилися на COVID під час вагітності, народили передчасно, в порівнянні з 5,5% породіллями, які мали негативні тести на ковід.

Ми зафіксували і випадки смертності новонароджених, але вони не були викликані зараженням матері на COVID-19. Так, сім немовлят, які народилися від матерів, що перехворіли на COVID-19, померли з причин, не пов'язаних з цим захворюванням — у жодного з них не виявили позитивних результатів на ковід. Також відсоток смертності у новонароджених не залежав від того, народилися вони від матерів з COVID-позитивною або COVID-негативною реакцією під час вагітності.

Нема потреби відокремлювати

Таким чином, наше дослідження підтверджує рекомендацію про те, що немовлят, народжених від жінок з позитивним тестом на COVID-19 під час вагітності або під час пологів, не варто, як це заведено, відривати від матерів. Вірогідність зараження малюка від інфікованої або перехворілої на ковід матері дуже мала.

Наше дослідження також показало безпеку грудного вигодовування: 94% породіль в групі COVID-19 годували грудьми своїх дітей при виписці з лікарні, з них 99 % тестів немовлят показали негативний результат. При цьому в інфікованих немовлят не виявлялося ніяких симптомів захворювання.

Звичайно, у кожної країни своя ситуація: різна чисельність населення, рівень охорони здоров'я та епідеміологічна ситуація з COVID-19. Але наше дослідження у Швеції заспокоїть вагітних жінок (і їхні родини) інших країн, через те, що ризик зараження малюка на COVID від матері під час вагітності дуже низький.

*Мікаель Норман — професор педіатрії та неонатальної медицини з Каролінського інституту Швеції. Ця стаття була вперше опублікована в журналі The Conversation («Діалог»).

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...