Четвер, Вер 23, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Олімпіаді в Пекіні оголошено повномасштабний бойкот

Вівторок, 25 травня 2021 року

Тибетці у вигнанні використовують бутафорію з Олімпійських кілець-шибениць під час акції протесту проти проведення зимових Олімпійських ігор 2022 року в Пекіні. Дхармсала, Індія, 3 лютого 2021 роки (Ashwini Bhatia/AP Photo)

Групи, які заявляють про порушення прав меншин в Китаї, закликають до повномасштабного бойкоту зимових Олімпійських ігор 2022 року в Пекіні. Протести, цілком ймовірно, посилять тиск на Міжнародний олімпійський комітет (МОК), а також на спортсменів, спонсорів і спортивні федерації, повідомляє агентство Associated Press.

Відмовившись від «дипломатичного бойкоту» і подальших переговорів з МОК або Китаєм через неефективність цих заходів, в понеділок коаліція уйгурів, тибетців, гонконжців та інших меншин опублікувала заяву із закликом до бойкоту.

«Час переговорів з МОК пройшов, — сказала в ексклюзивному інтерв'ю Associated Press співзасновник міжнародної кампанії "За Тибет" Лхадон Тетхонг. — Це будуть вже не ті ігри та справи як для МОК, так і для міжнародного співтовариства».

Пекінські ігри повинні відкритися 4 лютого 2022 року, всього через пів року після закінчення відкладених літніх Олімпійських ігор в Токіо.

Минулого року правозахисні групи кілька разів зустрічалися з МОК з проханням перенести ігри з Китаю. Вела ці переговори представник Всесвітнього уйгурського конгресу Зумретай Аркін.

Тетхонг була затримана і депортована з Китаю у 2007 році, за рік до літніх Олімпійських ігор в Пекіні.

Згадуючи запевнення МОК з приводу Ігор 2008 року в тому, що нібито проведення Олімпіади в Китаї допоможе поліпшити становище з правами людини в країні, Тетхонг зазначила:

«Від того часу наша ситуація тільки погіршилася. Якщо Олімпійські ігри знову дозволять провести (в Китаї), значить Пекін отримає схвалення його дій від міжнародного співтовариства».

Заклик до бойкоту пролунав за день до спільних слухань в Конгресі США, присвячених Олімпійським іграм в Пекіні і ситуації з правами людини в Китаї, та всього через кілька днів після заяви олімпійського та параолімпійського комітету США про те, що бойкоти неефективні і тільки шкодять спортсменам.

«Громадськість взаємодіяла і шукала спільну мову з МОК, щоб ця організація знала про проблему (прав людини в Китаї) з вуст тих, хто найбільше постраждав — уйгурів, які очолюють цей список, тибетців та інших. Але, очевидно, МОК абсолютно не цікавить реальна ситуація з придушенням меншин», — сказала Тетхонг.

МОК неодноразово заявляв, що має проявляти «нейтральність» і не втручатися в політику. Але по суті ця швейцарська організація займається спортивним бізнесом, отримуючи близько 75% доходу від продажу прав на трансляцію і 18% - від спонсорів. Вона також має статус спостерігача в ООН.

«Ми не є вищим світовим урядом», — заявив недавно президент МОК Томас Бах.

Активісти в масках президента МОК Томаса Баха (зліва) і президента Китаю Сі Цзіньпіна позують перед бутафорними олімпійськими кільцями-шибеницями на акції протесту проти проведення зимових Олімпійських ігор 2022 року в Пекіні. Дхармсала, Індія, 3 лютого 2021 г. (Ashwini Bhatia/AP Photo)

Міністерство закордонних справ Китаю розкритикувало «політизацію спорту» і заявило, що будь-який бойкот «приречений на провал». КНР заперечує звинувачення в геноциді уйгурського народу.

У нещодавній доповіді Держдепартаменту США прямо говориться, що минулого року щодо мусульманських уйгурів та інших меншин в західному регіоні Сіньцзяна мали місце «геноцид і злочини проти людяності».

Тетхонг усвідомлює, що деякі спортсмени можуть виступати проти бойкоту.

«Очевидно, є багато людей, стурбованих проблемами спортсменів і життєво важливою для них роботою. Але ж це МОК поставив їх в таке становище і повинен нести відповідальність за це», — вважає Тетхонг.

Американська лижниця Мікаела Шиффрін, дворазова олімпійська чемпіонка, виклала цю дилему спортсменів у недавньому інтерв'ю телеканалу CNN.

«Звичайно, не хочеться опинитися у становищі, коли доводиться вибирати між правами людини, мораллю і своєю роботою», — сказала вона.

Тетхонг вважає, що у питанні потрібно впливати на 15 кращих спонсорів МОК, американську мережу NBC, яка забезпечує МОК 40% доходів, спортивні федерації, групи громадянського суспільства «і всіх, хто буде слухати».

Активісти вже привернули увагу Airbnb — спонсора МОК.

«По-перше, це моральне питання, — сказала Тетхонг. — Хіба це нормально - проводити міжнародний спортивний захід доброї волі, такий як Олімпійські ігри, в той час, як приймаюча країна просто за трибунами здійснює геноцид?»

За словами активістів, у ході зустрічей із представниками МОК вони просили показати документи, в яких Китай «гарантує» дотримання прав людини. Але МОК не надав їм таких паперів.

Кілька років тому в контракт проведення Олімпійських ігор 2024 року в Парижі МОК додав пункт до вимог, що стосуються дотримання прав людини. Але не додав ці правила — основні положення Організації Об'єднаних Націй в галузі підприємницької діяльності і прав людини для Пекіна. Олімпіада в Парижі стане першою, де будуть дотримані стандарти, на яких давно наполягають правозахисні групи.

Минулого тижня правозахисні організації і західні країни на чолі з США, Великобританією і Німеччиною звинуватили Китай в масових злочинах проти уйгурів і зажадали безперешкодного доступу експертів ООН.

На цій зустрічі посол Великобританії в ООН Барбара Вудворд назвала ситуацію в Сіньцзяні «однією з найбільш кризових у сфері прав людини в наш час».

«Факти вказують на програму придушення конкретних етнічних груп. Вираження їхніх релігійних переконань є кримінально-караним діянням, а мова і культура уйгурів піддаються систематичній і широкомасштабній дискримінації», — підкреслила Вудворд.

Джерело: The Epoch Times

Читайте далее:

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі закликає лідерів США і світу бойкотувати Олімпійські ігри 2022 року в Китаї (ВІДЕО)

Comments   

загрузка...