• Прогулянки абрикосовим лісом: Санці

  • Середа, 19 травня 2010 року

Китайською мовою «абрикосовий ліс» - термін, пов'язаний з медициною. Медики-професіонали часто називають себе «людьми абрикосового лісу». Детально про нього можна дізнатися в статті «Походження китайського виразу «абрикосовий ліс»».

Серед скарбів традиційної китайської медицини є рідкісна рослина під назвою "Санці ". Вона відома своїми дивними властивостями: зупиняти кровотечу, розріджувати «застояну кров», зменшувати набряки, виліковувати пухлини і заспокоювати біль.

Також вона використовується для лікування ран, викликаних травмою і для зупинки кровотеч, у тому числі з внутрішніх органів. Санці - один із головних компонентів у відомих усьому світові ліках «Юннан байяо». В Китаї є народний вислів: "Коли справа стосується зупинки кровотечі, Санці варта більше, ніж золото такої ж ваги".

Три стебла і сім листочків

Є красиві легенди про Санці. Згідно з однією з них, Санці була красивою і доброю феєю, яка спустилася на Землю, щоб навчити людей сіяти зернові культури. Одного дня, під час роботи в полі, на Санці раптово напав великий, лютий чорний ведмідь. На щастя, в критичний момент, юний парубок з народності Мяо (невелика етнічна група в Китаї) на ім'я Касянь убив тварину, рятуючи Санці.

Родина Касянь була дуже бідною, а його мати хворіла вже багато років, але в нього не було грошей, щоб вилікувати її. Щоб віддячити парубкові за порятунок, Санці сказала Касянь: "Є лікарська рослина, що росте на зворотному боці схилу. Листя схоже на мою довгу спідницю, а гілки подібні до мого поясу. Вона може вилікувати хворобу вашої матері". Так Касянь зміг знайти траву. Після того, як мати Касянь прийняла ліки з цієї рослини кілька разів, вона повністю видужала.

Пізніше Касянь використовував цю траву, щоб лікувати хвороби багатьох людей в селі. Один за іншим сільські жителі приходили віддячити йому і запитували про дивні трав'яні ліки. Касянь не знав назви цієї трави, і він запитав про це Санці. Санці прийшла і з посмішкою вказала на чудову рослину: "Будь ласка, порахуйте, скільки листя і стеблинок у рослині?" Люди порахували і побачили, що було три стебла і сім листочків. Розумна дівчинка відразу вигукнула: "Санці!" (китайською "Сан" означає "три", а "ці" - "сім"). З того часу це слово стало назвою, що передається через покоління.

Розумний хлопчик, що народився 7 березня

В іншій легенді говориться, що дуже давно старий дідусь вирушив у гори Тьянму, щоб зібрати лікарські трави. Дорогою він зустрів маленького хлопчика, який пас корів. Хлопчик спускався з гори і ніс вузлик з лікарськими травами на спині. Старий запитав його: "Маленький хлопчику, які трави ти несеш на спині?" Хлопчик відповів: "Цінну рослину, що виліковує рани і зламані кістки. Зламана нога мого молодшого брата швидко зрослася за допомогою цих ліків". Старий був здивований відповіддю і запитав хлопчика, як його звуть і де можна знайти таку дивну рослину. Хлопчик поставив торбинку на землю і розповів старенькому таку історію:

"Мій день народження 7 березня, тому мама називає мене "Санці". Оскільки моя родина дуже бідна, я пасу корів, щоб вижити. Одного дня восени я побачив зграю мавп, що гралися на виноградній лозі й гойдалися між двома великими деревами верби. Вони пошкодили овочі, що росли в тому місці. Тому я підняв сокиру і кинув її в мавп. Так трапилося, що сокира обрубала виноградну лозу.

Трохи згодом, я побачив цю ж зграю мавп, які знову гойдалися на тій же самій виноградній лозі. Я задався питанням, як виноградна лоза так швидко виросла після того, що сталося. Щоб вирішити цю загадку, я підняв ніж і знову розрізав її. Щодня я ховався в темному місці й спостерігав за виноградною лозою.

Одного дня мавпи з'явилися знову. Одна мавпа озиралася по сторонах. Не побачивши нікого довкола, вона викопала трохи трави і сіре коріння, поклала собі в рот, а потім розжувала їх до м'якоті. Після цього мавпа вийняла м'якоть і приклала її до зламаних гілок. Молода мавпа вирвала траву і обгорнула її довкола зламаної виноградної лози, як підв`язку. Мавпи, перед відходом, стрибали і пустували.

Після того, як мавпи пішли, я вирішив поглянути на виноградну лозу в тому місці, де вони повторно з'єднали її. Коли я потягнув виноградну лозу, то побачив, що гілки були дуже сильними, неначе ніколи й не були зламані. Я був дуже радий тому, що знайшов цю траву. Я подумав, а чи могла б ця рослина вилікувати зламану кістку людини? Я нарвав трави і, після прибуття додому, подрібнив її в м'якоть. Я поклав рослину на зламану ногу мого брата і обернув її тканиною. Незабаром його зламана кістка повністю зрослася, і він був здоровий. Він зміг бігати й стрибати, як раніше".

Почувши цю історію, старенький радісно сказав: "Хлопчику, ти знайшов цінну лікарську рослину. Ти молодець!" Пізніше дідусь використовував ці ліки, щоб лікувати багатьох пацієнтів, які страждали від ран після падінь, переломів або від безперервної кровотечі. Щоб визнати відкриття Санці, старий назвав ліки: "Тьянму Санці".

Санці - ліки № 1 для збагачення крові

Згадки про Санці є в багатьох книгах китайської медицини. У лікарській книзі династії Цінь "Оновлена версія набору лікарських речовин" Санці було описано таким чином: "Женьшень – ліки № 1 для підтримки Ці. Санці - ліки № 1 для збагачення крові. Вони мають однаковий смак і функцію, і разом їх називають «женьшенем-санці». Вони - найцінніші трави в китайській медицині".

У книзі династії Мінь "Каталог лікарських речовин" Лі Шичжень заявляє, що Санці використовується "головним чином як засіб, що зупиняє кровотечу,а також щоб зменшити біль і пошкодження, викликані порізом ножем або мечем. Для людини, постійно страждаючої від падінь, травм або ран, Санці треба подрібнити в м'якоть і прикласти до рани. Інший спосіб для швидкого запобігання втраті крові - розмолоти траву в порошок і притиснути до рани".

Крім того, в книзі говориться, що Санці може також застосовуватися від блювоти кров'ю, пошкоджень, зовнішніх і внутрішніх кровотеч, від укусів комах, здатна полегшити менструації, кровотечі після пологів, а також може вилікувати невідому пухлину.

*****

Позначка від автора: серія «Прогулянки насамоті абрикосовим лісом» написана у вільному стилі, щоб обговорити з читачами людське тіло, життя та істину Всесвіту. Мета статей полягає в тому, щоб поговорити про основи китайської медицини, пригадати легенди про відомих лікарів та унікальні погляди на будову світу.

Джерело: www.pureinsight.ru

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...