• Хвороба як стиль життя

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Понеділок, 10 травня 2010 року
Те, що розвиток злоякісних новоутворень тісно пов'язаний з душевним станом людини, лікарі помітили багато років тому. Не випадково в XVIII столітті рак називали «хворобою пригніченого духу» або «хворобою тривалого смутку».

У 1981 році американські вчені Долл і Піто проаналізували близько 52 тисяч чинників ризику розвитку онкологічних захворювань, серед яких, — генетична схильність, вік, стать, паління, несприятливі екологічні умови тощо. З'ясувалося, що найбільше впливають на здоров'я два чинники: стиль життя (32—35%) і особливості харчування (32%).

Але спочатку давайте розберемося з терміном «стиль життя». На думку вчених, це багатозначне поняття, до якого відносять стосунки з близькими та друзями, захоплення, звички, особливості характеру і таке інше. Не випадково лікарі вважають, що меланхоліки більш схильні до онкозахворювань, ніж життєрадісні сангвініки.

Не менш важливим чинником ризику є недостатнє або неправильне харчування. Зокрема, дуже шкідливі різні жорсткі дієти, особливо якщо вони проводяться без контролю медиків. Взагалі ж, будь-яке обмеження в їжі призводить до відчуття дискомфорту, а отже — це додатковий стрес, що послаблює організм.

Особливо охочі до дієт молоді жінки, до 25 років, які мріють зробити кар'єру та особисте життя, а також пані 40—50 років, які намагаються виглядати молодшими. Насправді, всі вони ризикують підірвати захисні сили організму. Підбір дієти має бути строго індивідуальним для кожного і здійснюватися досвіченим фахівцем. Інакше — чекай біди!

Сюрпризи другої зміни

Рак — захворювання не окремого органу, а всього організму. Саме тому так важливо докопатися до психологічних причин, які його викликали. На жаль, лікарям-онкологам просто немає часу цим займатися. Потік пацієнтів зростає, а на прийом залишається, як і раніше, 10—12 хвилин. Тим часом, саме психологічний стан людини визначає внутрішнє біологічне середовище.

«Приблизно у 70% випадків у моїх пацієнтів були якісь конкретні обставини, які спричинили погіршення стану здоров'я», — говорить завідувач лабораторією маркерних з'єднань відділення біотехнічних проблем діагностики Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України кандидат медичних наук Ігор Пономарів, — «Це могли бути проблеми на роботі, в особистому житті, аварії, побутові труднощі, наприклад, необхідність жити під одним дахом з неприємними людьми й таке інше.

Дуже серйозно впливають на здоров'я й  умови праці. Нещодавно на прийом до мене прийшли декілька жінок із дуже схожими симптомами: мастопатія, гінекологічні захворювання. Всі пацієнтки були молоді (найстаршій всього 36 років), але вже давно лікувалися у різних фахівців. Як з'ясувалося, всі жінки працювали в одній і тій же установі. Хоча вони ретельно виконували всі розпорядження лікарів, стійкого поліпшення не було. Здавалося, існує якийсь чинник, що не дає їм видужати. Прагнучи докопатися до істини, я розмовляв із кожною не менше трьох годин. Мене цікавили умови роботи, звички, стосунки з близькими, особливості харчування. Молоді жінки були дуже різними.

Єдине, що їх об'єднувало: всім доводилося працювати в нічну зміну. Тим часом, нічний ритм життя є серйозним стресом для всіх систем організму. Адже саме ночами в організмі виробляється і потрапляє в кров низка гормонів, необхідних для нормальної життєдіяльності. Якщо ж людина в цей час не спить, відбувається дисбаланс, у тому числі й гормональний. Оскільки моїм пацієнткам доводилося працювати ночами постійно, в їх організмі відбулося ендокринне порушення. І репродуктивна система, як найбільш чутлива, постраждала в першу чергу.

Щоб відновити нормальний цикл вироблення гормонів, жінкам необхідно було поміняти роботу. Дві пацієнтки так і зробили, і всього через рік у них зникли всі захворювання. Інші з фінансових міркувань вважали за краще залишитися на колишньому місці й зараз продовжують хворіти, навіть попри постійне медикаментозне лікування. Як бачите, далеко не завжди успіх лікування залежить від лікарів і ліків. Щоб зупинити розвиток онкологічного захворювання, необхідно, перш за все, усунути стресові чинники, які запустили цей процес».

Змінити себе

Визначити, що ж спровокувало розвиток хвороби, непросто. Ситуації бувають найрізноманітніші. Наприклад, хвороба або смерть близьких, розлучення, втрата роботи, крах життєвих планів. Таке сильне й раптове потрясіння здатне викликати гострий стрес. Але не менш небезпечний і хронічний стрес, коли начебто не відбувається сильних потрясінь, проте людині доводиться постійно терпіти нелюбиму роботу, жити під одним дахом з неприємними людьми та інші дискомфортні ситуації.

Як не дивно, до групи ризику належать трудоголіки, кар'єристи, особливо ті, хто ставить перед собою нереальні цілі, яких неможливо досягти. Тим самим вони перетворюють своє життя на постійний стрес.

«Існує так звана тріада Ганса Сель’є, названа на честь французького вченого-онколога, — продовжує Ігор Пономарів. — Йому вдалося довести, що коли складаються життєві обставини, які призводять до раку, завжди в першу чергу порушується робота трьох органів: надниркової, вилочкової залоз і шлунку. Кожен із них виконує дуже істотну функцію в загальній системі захисту організму. Зокрема, вилочкова залоза — це одна з ланок імунного захисту організму. Надниркові залози відповідають за вироблення гормонів, а шлунок — за травну систему. На стрес він реагує низкою порушень — від ерозії до виразки. Є навіть такий діагноз «стресова виразка».

Медики нерідко зустрічаються з такими ситуаціями: пацієнта лікують найсучаснішими методиками й ліками, і йому стає краще, але ненадовго. Як тільки людина з лікарні повертається в ті ж самі умови, де вона захворіла, недуга поновлюється. Це відбувається тому, що не усунена причина, яка провокує розвиток хвороби. А вона нерідко криється в самій людині. Їй необхідно, перш за все, переглянути систему цінностей, відмовитися від помилкових цілей. Не подобається робота? Спробуйте пошукати іншу. Конфлікти в родині? Не соромтеся звернутися за допомогою до професійних психологів. Вони напевно допоможуть налагодити відносини з близькими. Ніколи не пізно внести корективи до звичного стилю життя. Особливо якщо від цього залежить ваше здоров'я».

Джерело: beautyinfo.com.ua

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...