• Мінерали – таємниця здоров‘я

  • Володимир Бородін | Велика Епоха
    П'ятниця, 3 листопада 2006 року

Мінеральні речовини відіграють дуже важливу роль в життєдіяльності організму людини.

Вони входять до складу клітини, беруть участь в регулюванні її життєдіяльності. Вони потрібні для формування клітин крові, кісток та інших тканин, для нормального функціонування нервової, ендокринної, серцево-судинної та інших систем організму. Входячи до складу ферментів, вони беруть участь в численних процесах перетворення енергії і речовин, зростанні та відновленні клітин і тканин.

Мінеральні речовини розділяють на макро- та мікроелементи. До макроелементів належать кальцій, фосфор, магній, натрій, калій, хлор, сірка та залізо. Вони містяться в продуктах та в тканинах організму у великих кількостях. Мікроелементи (цинк, мідь, йод, фтор, бром) містяться в малих концентраціях.

Залізо входить до складу гемоглобіну, бере участь в процесі кровотечі та відповідає за транспортування кисню в крові. При недоліку заліза в організмі розвивається залізодефіцитна анемія (недокрів'я). Надлишок заліза в організмі може призвести до дефіциту міді, цинку, хрому і кальцію, а також до надлишку кобальту.

Джерела: свиняча печінка, яловичі нирки, непросіяна мука, сушені персики, яєчні жовтки, устриці, горіхи, боби, спаржа і вівсяне толокно.

Кальцій благотворно впливає на роботу мозку і серця. Він, разом з фосфором, складає основу кісткової тканини і впливає на згортуваність крові. Його дефіцит викликає хворобливі судоми і карієс. При надлишку кальцію спостерігаються м'язова слабкість, погіршення координації рухів, деформація кісток хребта та ніг, мимовільні переломи, нудота, блювота і сильні серцеві скорочення.

Джерела: молоко, капуста, часник, селера, петрушка, аґрус, смородина, полуниця, черешня.

Фосфор бере участь в обміні енергії. Від нього залежить м'язова і розумова діяльність. Він потрібний для нормальної роботи серця і нирок. При недоліку фосфору загрожує утворення рахіту та пародонтоз. При надмірному надходженні фосфору може знижуватися рівень марганцю, а також підвищуватися рівень виведення кальцію, що створює ризик виникнення остеопорозу.

Джерела: риба, хліб, м'ясо, молоко та сир. Ще більше фосфору знаходиться в квасолі, горосі, вівсяній, перловій і ячмінній крупах, а також в ягідних культурах, горіхах, петрушці, капусті, моркві, часнику і шпинаті.

Йод потрібний для правильного обміну речовин, функціонування обмінної системи та утворення гормону щитовидної залози. При недоліку йоду у дорослих збільшується щитовидна залоза, а у дітей спостерігається різка зміна всієї структури тіла. Дитина перестає рости, розумовий розвиток затримується (кретинізм).

Джерела: бура морська водоросль-келпа; овочі, що вирощені на грунті багатому йодом; цибуля та всі морепродукти.

Цинк впливає на жировий та білковий обмін речовин, на окислювально-відновні процеси. Він сприяє підвищенню інтенсивності розпаду жирів, що призводить до зменшення вмісту жиру в печінці. Надлишок цинку затримує ріст і порушує мінералізацію кісток. При його недоліку відчувається постійна втома, спостерігаються захворювання шкіри, ламкість нігтів і погане загоєння ран.

Джерела: Найбільшу кількість цинку містять гриби, цибуля, картопля і коров'яче молоко. Окрім цього цинк містять дріжджі; пшеничні, рисові та житні висівки; зерна злаків і боби; какао та морепродукти.

Калій розпушує клітинні оболонки, роблячи їх більш проникливими для проходження солей. Він необхідний для ясності розуму, позбавлення від шлаків, лікування алергії. При недоліку калію сповільнюється ріст організму і порушуються статеві функції, а також з’являються м'язові судоми і перебої в роботі серця. Надлишок калію може призвести до дефіциту кальцію.
Джерела: цитрусові, томати, всі зелені овочі з листям, листя м'яти, насіння соняшника, банани та картопля.

Магній активізує велику кількість ферментів, що забезпечують нормальне функціонування організму. При зниженні концентрації магнію в крові, спостерігаються симптоми збудження нервової системи аж до судом.

Джерела: необроблені зернові, фіги, мигдаль, горіхи, темно-зелені овочі та банани.

Мідь необхідна для процесів утворення гемоглобіну, вона бере участь в процесах росту та розмноження. При недоліку міді в організмі спостерігаються затримка росту, часткове облисіння, втрата апетиту, сильне схуднення, зниження рівня гемоглобіну, атрофія серцевого м'яза. Надлишок міді призводить до безсоння, депресії підвищення кров'яного тиску.

Джерела: яловича і свиняча печінка, зелені овочі, шампіньйони, соя, сіль, горіхи, мигдаль та родзинки.

Натрій в першу чергу потрібний для нормального функціонування нервово-м'язової системи. При дефіциті натрію відбувається порушення засвоєння вуглеводів та пониження тиску. Люди, особливо діти, з надлишком натрію часто легко збудливі, вразливі, гіперактивні. В них може бути підвищена спрага та пітливість.

Джерела: куховарська сіль, грудинка, оливки.

Селен відіграє антиоксидантну роль, уповільнюючи старіння. Він допомагає підтримувати юнацьку еластичність в тканинах, сприяє усуненню та запобігає появі лупи. При надлишку селену спостерігаються болі в кінцівках, судоми і відчуття оніміння.

Джерела: морепродукти, нирки, печінка, пшеничні зародки, цибуля, помідори та капуста брокколі.

 

 

 

 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...