• Пийте каву, але розумно!

  • Понеділок, 10 липня 2006 року

Походження кавової рослини досі огорнуте легендою. Чи дізналися про нього в Гомерівські часи, а може першим його якості оцінив Мухаммед? Невідмо, чи був смутно описуваний Авіценною зміцнюючий напій кавою, або це були стимулюючі речовини Калді, що містять кофеїн.

Одного разу, пастух кіз із Ефіопської гірської країни відмітив, що його кози незвично збуджені після поїдання плодів рослини, відомої нам сьогодні як кавове дерево.

Думка, з якою всі історики погоджуються, - це місце народження кави: Абіссиніанський регіон Кафф. Попри співзвуччя, назва кавивиникла не від цієї місцевості, а походить від арабського слова "gahwah" що означає "напій з рослини".

Завдяки своїм характеристикам, кава швидко поширилася по всіх мусульманських країнах. Це було пов'язано з тим, що Коран строго забороняє вживання алкоголю. Таким чином, приймаючи величезну кількість кави, стимулювали себе, не використовуючи спиртного. Заварювати зелені кавові ягоди для виготовлення ароматного напою стали багато пізніше, приблизно в 1000 році н.е., а лише через століття каву почали обсмажувати і молоти.

Тим часом, напій поволі ввозився до Європи. У 16 столітті кава доставлялася у Венеціанський і Марсельській порти під назвою Арабське Вино. Але справжній бум кави в Європі, стався після розгрому турків у 1683 році. Після початку облоги Відня, турки були переможені й відступили, залишивши після себе в таборах велику кількість кави.

Спробувавши і гідно оцінивши ароматний напій, австрійці побудували перші кавові будинки, де її подавали з тістечками у формі півмісяця, що мали назву "Kipfel". Таким чином, загарбники святкували перемогу.

Як спадкоємці стародавніх арабських кавових будинків, установи, що подавали каву, напої і тістечка, процвітали в 18 столітті у всій Європі. Разом з Віднем і Парижем, Венеція зіграла не останню роль в популяризації нового звичаю. І понині існуючі марки Caffe Florian і Caffe Quardi, ось вже два століття свідчать про досягнуті вершини в мистецтві приготування кави.

Історія залишається історією, а цей напій і сьогодні не втратив своєї популярності. Проте відносно кави думки медиків значно розходяться, в неї є і ярі супротивники, але є і захисники.

Кава бадьорить, відгонить сон, вона може поліпшити здібність до розумової роботи, коли мозок загальмований. Це завдяки поєднанню кофеїну і нікотинової кислоти (у одній чашці кави міститься біля 80 мг. кофеїну і 1мг. нікотинової кислоти). Крім того, кавові зерна містять мінеральні речовини: Na, Ca, K, Fe, Mg та інші цінні органічні кислоти: яблучну, лимонну, оцетову, кавову і 8 вітамінів групи В.

Кава стимулює вироблення шлунком кислоти, покращує травлення, сприяє гіпервентиляції легенів, здійснює сечогіннуі послаблюючу дію. Прямого зв'язкуспоживання кави з ризиком серцевих захворювань, виявити не вдалося. Проте, коли ми п'ємо каву, частішає пульс і трішки підвищується кров'яний тиск. Але помірна кількість кави не приводить до гіпертензії навіть у людей з високим артеріальним тиском. А тим у кого є варикозне розширення вен, вона навіть корисна.

Кава здатна підвищувати холестерин, викликати алергічні реакції, але це стосується її дешевих і не відфільтрованих сортів, що містять, так званий ліпотропний чинник. Вся справа в кількості. Надмірне вживання кави, як батіг коня "заганяє" серце і викликає прискорене серцебиття, частий пульс, безсоння, тремтіння і пітливість, підвищує тиск, може викликати і напади мігрені. Кофеманам це скорочує життя. Оноре-де Бальзак - несамовитий любитель кави, прожив лише 51 рік.

Кава може формувати залежність від кофеїну на молекулярномурівні. Вона витісняє аденозин, що виробляється нервовою системою для підтримання спокійного стану. Людина, яка раптово відмовляється від вживання кави, відчуває пригніченість.

Каву не можна пити при хворобі нирок: порушується обмін кальцію, який не утримується в організмі. З цієї ж причини, у жінок з настанням менопаузи може розвинутися остеопороз, тобто крихкість кісток, болі в кістках і суглобах. Але це при регулярному вживанні більше 3-4 чашок кави на день.

Цікаве дослідження у Шотландії, що охопило 10 359 добровольців, довело, що серед тих, хто п'є не більше 3-х чашок кави на день, частота інфаркту міокарда менша, ніж у тих, хто її не вживає.

В Америці в Центрі профілактики захворювань "Kaiser Permanente", дослідивши здоров'я 8000 американців за 30 років виявили, що випиваючи каву не більше 3-х чашок на день, паркінсонізмом захворювали у п'ять разів рідше.

Останнім часом доведено, що невеликі дози кофеїну сприяють зниженню маси тіла, покращують основний обмін, збільшують витрату енергії, знижують апетит.

Олена Уртенова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...