• Стрес на роботі - причина поганого самопочуття

  • Середа, 22 грудня 2010 року

В результаті епідеміологічних досліджень Samotrace, проведених Інститутом Здоров'я, з'ясувалося, що погане самопочуття протягом робочого дня можна контролювати. За період з січня 2006 по березень 2008 р.р. з 6050 працівників (37% чоловіків і 24% жінок) страждали від психічних розладів.

Крім цього, в Міністерстві національної освіти також виявили, що 45% викладачів школи хоча б один раз йдуть на лікарняний і в середньому відсутні близько одинадцяти днів. Опитування показали, що з десяти працівників четверо перебувають в так званому стресовому стані - це 41%, і більш ніж 50% поставили цей діагноз саме в робочому середовищі.

Раніше не приділялося так багато уваги до стресу на роботі, але тепер це стало поширеним явищем. Адже в сучасному суспільстві соціальний імідж людини будується на тому, яке службове положення вона займає. Що ж робити за таких обставин, коли нам настільки некомфортно на роботі, що боязнь перед робочим тижнем виникає вже в неділю ввечері? Чи є ця напруга виключно негативним чинником, який призводить наш організм до хвороби?

Перш ніж отримати деякі відповіді, розглянемо різні види цієї хвороби. Це напевно допоможе нам краще розібратися в цій проблемі в цілому. Стрес буває біологічним, психологічним і соціальним.

Існують різні теорії стресу

Теорія Сейлі, що датується 1930 роком, визначає стрес як феномен адаптації. Це свого роду реакція організму на ті проблеми, які перед ним постають. Тут Ганс Сейл описав процес протікання стресу. Перше - це мобілізація захисних сил організму, що призводить в свою чергу до витримки і повної адаптації об'єкта стресу. І останнє - це виснаження, коли в людини відсутня можливість опору стресовій атаці.

За теорією Лаборіту, стрес можна розцінювати як певну реакцію організму на небезпеку, будь вона реальною чи прихованою, яка гарантує збереження життя. При цьому індивідуум може зазнати якесь гальмування дій, що з часом супроводжуються патологічним функціонуванням.

Ще один варіант в медицині - це теорія Лазарюсу. Він вважає, що коли людина зустрічає стресову ситуацю, то відбувається подвійний підрахунок, перше - це небезпека, до якої вона повинена бути готовою, і друге - необхідні ресурси, щоб протистояти небезпеці.

Є й інші теорії, що розглядають психологічний настрій на роботі як середовище, де особливо проявляється стрес. Так, за варіантом Сьегрісту, підкреслюється, що зусилля, які докладає людина, будуть частково ослаблені почуттям того, що за цим зусиллям йде винагорода.

А модель Карасеку розглядає співвідношення двох елементів - причини та контролю. Незалежно від того, чи буде причина сильною або не дуже, якщо вона супроводжується хоч якимось контролем, то стрес на роботі набуде великого значення.

З усіх цих теорій випливає, що, незважаючи на свою хворобливість, стрес все-таки носить функцію захисту. Це дає зрозуміти, що керувати ним - це найбільш важливий аспект, як у колективному, так і індивідуальному підході.

Контроль над стресом - спільна справа, яка також потребує індивідуального підходуІнколи здається, що важко контролювати елементи, які сприяють управлінню стресом на колективному рівні. Але для більшості описані теорії можуть дати якщо не конкретну допомогу, то, принаймні, дадуть можливість аналізувати та допомогти знайти вихід зі сформованого становища.

1. Вміти використовувати час

Є фахівці, які навчають, як правильно використовувати час для того, щоб зменшити напругу і різні навантаження на робочому місці. На їхню думку, виконання справ у відведений час призводить до того, що час, що використовується, стає більш продуктивним, аж до того, що приносить велику радість. Від цієї внутрішньої рівноваги залежить творчий потенціал людини. І відразу ж після того, як виникне проблема, людина зможе налаштуватися на ретельні роздуми та аналіз основних справ.

2. Вміти керувати емоціями

Всім відомо, що на роботі емоційне напруження часто посилюється. Саме тут і виробляються методи, необхідні для керування емоціями. Але вміння керувати емоціями передбачає також і вміння виявити їх джерело. А значить, розпізнати деталі, що безпосередньо призвели до скрутної ситуації.

Це перший необхідний етап, що веде до вивчення емоцій, або, принаймні, провідний до вивчення причин, які їх викликають. Для того, щоб уникнути емоційного вибуху з патологічними проявами у вигляді хворобливості та інших нездужань, ми повинні навчитися зберігати мовчання в потрібний момент. Необхідно зосередити всю увагу не на самій проблемі, а на її вирішенні, не даючи волі всякого роду зайвим зауваженням. Одним словом, все повинно йти до того, щоб не посилювати конфлікт, а краще - пом'якшити його.

3. Підтримка довіреної особи

Ми часто спостерігаємо, що лідери, спортсмени та інші діячі часто використовують метод «тренер», який передбачає участь людини, яка наставляє і допомагає у виправленні помилок, тобто ведучого нас у потрібне русло. Він повинен бути як гідним організатором, так і психологом.

У першому випадку орієнтир ляже в напрямку зміни організації на роботі, а в другому - в доскональному аналізі своєї поведінки, виявляючи негативну сторону. Ця людина є довіреною особою, порадником, який вміє надати моральну підтримку. Він допомагає знизити психологічний тиск, не надаючи значення негативним зауважень і тримаючи при цьому дистанцію. Подібний метод стане в нагоді в першу чергу тим, хто звик приймати рішення в поодинці.

4. Вміти розслаблятисяДосить ефективним засобом у керуванні стресом на роботі є  звичайна практика релаксації. У 2008 році дослідження Герберта Бенсона з Гарвардського університету показали, що така практика впливає на гени, що відповідають за стрес. Таким чином, було визначено, що в тих, хто регулярно займається йогою, гени, які активують стрес, втрачають активність.

Герберт Бенсон зробив висновок, що ефективний вплив на весь організм, насамперед, робить діяльність мозку. Йога, що прийшла з давньої Індії,  завжди використовувалася як метод розслаблення і пізнання себе. За допомогою йоги можна позбутися нав'язливих думок і відновити внутрішню рівновагу.

Цей результат можна також отримати за допомогою інших видів саморегуляції, таких як: Тайцзи, релаксаційна терапія, цигун та інші, які позитивно впливають на організм. З їх допомогою можна заспокоїти розум і менше реагувати на проблеми, що виникають як у житті, так і на роботі. Інакше кажучи, потрібно завжди пам'ятати, що синонімом стресу є виживання.

Едвіж Аншан
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...