• Повноцінний сон важливий для фізичного стану тіла

  • П'ятниця, 26 листопада 2010 року
Багато людей стверджують, що контроль за вагою полягає у виконанні вправ і дієті. Дослідження показують, що дійсно, найбільш важливу роль тут, мабуть, грає дієтичний раціон харчування. Однак маса тіла визначається не тільки факторами способу життя.

Гормони також грають важливу роль. Наприклад, якщо щитовидна залоза має знижену активність, вага має тенденцію до зростання. Якщо це питання залишити без уваги, то на практиці ні велика, ні маленька кількість їжі, ні зміна тренувальних навантажень не зможуть суттєво вплинути на вагу.

Що стосується способу життя, чинником, який впливає на рівні гормонів, а відповідно на вагу, є сон.

В даний час існує велика кількість доказів, які дозволяють припустити, що обмеження сну може впливати на рівень гормонів, контролюючих споживання їжі. Зокрема, обмеження сну сприяє підвищенню рівнів гормонів, що стимулюють апетит (наприклад, греліну) і зниження рівнів гормонів, які пригнічують апетит (наприклад, лептину). Кінцевим результатом може стати збільшення споживання їжі.

Дослідження, опубліковане 5 жовтня в журналі Annals of Internal Medicine, оцінює вплив скорочення часу сну на вагу тіла, і його фізичні характеристики.

Групі дорослих була запропонована дієта з обмеженням калорій (на 10% менше, ніж необхідно для підтримки своєї ваги). Протягом двох тижнів, кожен учасник спав до 8,5 годин на день. В іншому випадку, ті ж люди провели два тижні, але їх сон був обмежений 5,5 годинами. В ході кожного двотижневого періоду оцінювалися фактичний час сну, вага тіла та фізичний стан.

Під час періоду «тривалого сну» його середня тривалість становила близько 7,5 годин. Під час періоду «короткого сну» сон тривав близько 5,25 годин.

Втрата ваги для обох етапів була приблизно однаковою (в середньому близько 3 кг). Найбільш цікавим є те, що протягом періоду довгого сну близько половини втраченої ваги становив жир - 1,41 кг. Під час періоду короткого сну, втрата жиру була в два рази менше - 0,59 кг.

Короткий сон зменшив частку жиру в вазі більш ніж на 55%. У цьому випадку, більша частина втраченої ваги стала наслідком втрати м'язової маси. Іншими словами, скорочена тривалість сну веде до меншої втрати жиру і більшої втрати м'язів.

Короткий сон має такий ефект ймовірно тому, що існує складний механізм, який напевно зачіпає гормональні зміни. Гормон, що грає тут важливу роль - кортизол. Він виділяється у відповідь на стрес. Коли час сну скорочується, кортизол виділяється в більш високих концентраціях.

Одним із ефектів кортизолу є стимулювання катаболізму, що означає розпад речовин. А головна потенційна мета - м'язи, особливо м'язи кінцівок. Кортизол також сприяє відкладенню жиру, зокрема в животі і тулубі. Зміни, що спостерігаються у випадку обмеженого сну, супроводжуються підвищеними концентраціями кортизолу, хоча дане дослідження не розглядало це питання спеціально.

І хоча ми не знаємо, як саме обмежений сон впливає на втрату ваги, дане дослідження показує, що достатній сон має велике значення для здорового стану. Це ще один доказ того, що хороший сон сприяє зміцненню здоров'я.

Лікар Джон Бріффа - лондонський лікар і автор публікацій у галузі харчування та природної медицини. Його сайт Drbriffa.com

Джерело: Велика Епоха (The Epoch Times), Росія

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...