ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чи врятують найбільшу річку Китаю — Янцзи?

Велика Епоха

Завершення будівництва греблі «Три ущелини» 2006 року компартія Китаю оголосила як велике інженерне досягнення. Але критики кажуть, що такий грандіозний гідравлічний проект став причиною багатьох проблем для річки Янцзи та прилеглих до неї районів. І ці проблеми тривають уже понад десять років. Наслідком цього стало примусове переселення понад 1,5 млн людей, що проживають біля річки. Погіршення якості води в річці поставило під загрозу зникнення деякі види рідкісних рослин та тварин, а будівельне сміття викликало серйозні екологічні проблеми.

#img_center_nostream#Обіцянки Сі Цзіньпіна, лідера Комуністичної партії Китаю, припинити будівництво нових об'єктів на річці Янцзи здаються чудовими, пишеться на TheEpochTimes.com.

Під час форуму 5 січня 2016 року, який відбувся в південно-західній китайській провінції Чунцін, і в якому взяли участь партійні лідери з міст та провінцій, розташованих уздовж річки Янцзи, Сі Цзіньпін назвав річку «Chang Jiang (чан цзян)», що в перекладі з китайської означає «важливий екологічний скарб».

Він додав: «Зараз і надалі відновлення екологічного стану Янцзи має бути поставлено на перше місце. Основне — це захист, немає більш важливих подій». Саме така мета.

Захисники довкілля хвалять виступ Сі Цзіньпіна та його наміри, але чи готові місцеві чиновники перетворити слова лідера партії на дії?

Старший еколог з Південної Флориди Сюе Шикуй займається управлінням водними ресурсами району. У телефонному інтерв'ю він розповів «Великій Епосі», що така пропозиція щодо захисту річки вже висувалася раніше. «Місцева влада, скоріш за все, дослухається слів Сі Цзіньпіна», — повідомив він.

#img_center_nostream#Професор Китайського інституту водних ресурсів та гідроенергетичних досліджень в Пекіні Лю Шукунь вважає, що результатів їхніх зусиль щодо захисту довкілля потрібно буде чекати довго, оскільки їм доводиться вести переговори з різними місцевими політичними та бізнес-групами, які... «всі хочуть отримати вигоду з річки Янцзи».

«Річка Янцзи дуже схожа на Сюань Цзана», — каже Лю, посилаючись на буддійського ченця в класичному китайському творі «Подорож на Захід», якого протягом усього роману переслідують демони і намагаються його з'їсти. — Люди, зайняті в річковому судноплавстві, скидають до річки змащувальні матеріали та інші забруднювальні речовини. Таким же чином вчиняє гірничодобувна промисловість та дорожньо-ремонтна галузь — вони скидають у річку ґрунт і гірську породу. А електроенергетичні компанії, у свою чергу, хочуть побудувати ГЕС для збільшення свого прибутку».

Гідроелектростанції змінюють екологічний склад річки Янцзи. «Коли мілководні проточні води надходять до глибоких водойм, температура води, яка тече вниз за течією, та її обсяг, змінюються. В результаті цього види риб, що існують, не здатні вижити в цьому новому середовищі», — пояснює Лю.

«Річка Янцзи є домівкою для деяких рідкісних видів риб, таких як китайський осетер та рибки-прилипали. Дуже багато із цих видів нині перебувають під загрозою зникнення».

#img_center_nostream#Протягом багатьох років компартія прагнула вирішити проблеми річки Янцзи, що виникли в результаті будівництва та експлуатації греблі «Три ущелини» — найбільшої в світі ГЕС. Проект побудови греблі проштовхнули, всупереч протистоянню з боку експертів у 1990-х, а пізніше її будівництво було схвалено Всекитайськими зборами народних представників, органом законодавчої влади.

Після того як греблю звели, у південно-західних китайських провінціях, що розташовані у верхній течії Янцзи, почалися сильні посухи, в той час як регіони в нижній течії річки постраждали від раптових повеней. Оскільки проблеми посилювалися, державна газета «Женьмінь жибао» навіть випустила редакційну статтю, в якій обговорювалося питання про знесення греблі.

Професор Лю Шікуй не підтримував ідею будівництва греблі «Три ущелини», але, всупереч недавній заяві Сі Цзіньпіна, він не думає, що греблю знесуть протягом наступного десятиліття.

«Навіть показовий демонтаж кількох електростанцій, щоб висловити серйозність намірів, може бути проблематичним», — сказав професор.

Дізнайтеся більше про те, що сталося в Китаї після приходу до влади компартії, у праці «Великої Епохи» — «Дев'ять коментарів про комуністичну партію».

Попри стрімке економічне зростання в 1990—2000-х роках, екологія Китаю дуже постраждала. Детальніше дивіться на фотографіях.