• Найвища гора в світі: таємничий хмарочос

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Субота, 18 грудня 2010 року
Найвища гора в світі Еверест, яка розташована в найбільш філософській частині планети — Тибеті — споконвіку не втомлюється вражати своєю величчю та суворістю і надихає мільйони людей, незважаючи на труднощі, прагнути вперед і вгору до здолання, здавалося б, недосяжних вершин.Еверест входить у гірську систему Гімалаїв. Гора простяглася між територіями двох країн — Китаю і Непалу, однак пік її розташований саме на території Китаю, а точніше — в Тибетському автономному районі.

По висоті найвища гора в світі, згідно з різними джерелами, досягає від 8844 до 8852 метрів. 8 квітня 2010 китайці офіційно зафіксували її висоту на рівні 8848 метрів над рівнем моря. Однак визначено, що вершина кожен рік росте у висоту на п'ять міліметрів.

Імена гори

Найвища гора в світі має багато імен. Тибетці називають її Джомолунгма — «Матір'ю богів землі», а в Непалі — Сагарматха, що перекладається як «Мати богів» або «Чоло Небес».Англійську назву «Еверест» присвоїли горі на честь сера Джорджа Евереста, керівника у 1830–1843 рр. геодезичної служби Британської Індії. Цю назву запропонував у 1856 році — через кілька років після смерті Евереста — його наступник Ендрю Во у своїй публікації, яка оприлюднила результати дослідження висоти «Піка XV» і підтвердила, що він є найвищою вершиною в регіоні і, ймовірно, в усьому світі.

Найвища гора в світі та людина

Вперше зійшли на найвищу гору в світі 29 травня 1953 року шерп Норгей Тенсінг і новозеландець Едмунд Хілларі через Південне сідло, по шляху, який розвідали незадовго до цього швейцарці. Альпіністи використовували при цьому кисневі прилади, а команда експедиції складалася з близько тридцяти осіб.

У травні 1982 року на «дах світу» зійшли 11 учасників радянської експедиції альпіністів, піднявшись південно-західним схилом, який раніше вважався непрохідним. При цьому відзначилися українці, що взяли участь в експедиції, — Сергій Бершов та Михайло Туркевич — вони вперше в історії зійшли на найвищу гору в світі вночі.Дивовижний подвиг у 2001 році здійснив сліпий американець Ерік Вейхенмайер. До того моменту він уже відвідав усі найвищі гірські вершини семи континентів. «Зійшовши на сім найвищих гір на семи континентах, я хотів показати людям, що завдання, які здаються недосяжними, насправді цілком досяжні», — сказав Вейхенмайер у своїй заяві.

Ще один рекорд поставив 14 травня 2005 року Дідьє Дельсаль, льотчик-випробувач з «Eurocopter». Тоді він вперше успішно посадив на вершину гори вертоліт виробництва цієї компанії.

25 травня 2008 року досяг вершини 76-річний громадянин Непалу Мін Бахадур Шерхан, ставши таким чином найстарішою людиною, що відвідала вершину Евересту.

А 22 травня 2010 року вершину здолав найбільш юний альпініст — 13-річний американець Джордан Ромеро, який піднявся на найвищу гору в світі разом із батьком. Раніше рекорд був встановлений 15-річною Мін Кіпа Шерпа.

Альпіністам до відома

Щороку на вершину Евересту, на якій вночі температура опускається до мінус 60 градусів, а швидкість вітру досягає 200 м/c, намагаються зійти близько п'ятисот осіб. Станом на 23 травня 2009 року, згідно з сайтом 8000ers.com, на найвищу гору в світі піднялися 4787 альпіністів. Підйом на вершину, з урахуванням акліматизації і встановлення таборів, займає близько 2 місяців. За час сходження в середньому альпіністи скидають 10–15 кг.

Держави, на території яких розташовані підступи до гори, встановлюють великі ціни за можливість сходження на вершину. Також встановлюється черговість відправлення експедицій. Найдешевше піднятися на Джомолунгму можна з боку Тибету. Основними сезонами сходження на найвищу гору в світі є весна та осінь, оскільки саме в цей час не активні мусони.

Ціну підняття з боку Непалу різні туристичні компанії називають від $20 до 60 тис. Підйом же на найвищу гору в світі з китайської сторони, тобто з боку Тибету, більш дешевий і складає приблизно $4600 на одну людину — розповідає народний депутат України першого скликання і альпініст Іван Валеня в інтерв'ю газеті «День». Але це «тільки за право спроби ... А вже піднімешся ти чи ні, як кому пощастить», — попереджає альпініст.

На думку фахівців, успіх експедиції прямо залежить від погодних умов та екіпіровки мандрівників. Найважливішу роль відіграє акліматизація перед сходженням на Джомолунгму. Найбільш складна ділянка на шляху до вершини найвищої гори в світі — це останні 300 метрів, прозвані альпіністами «найдовшою милею на Землі» або «мертвою зоною». Щоб успішно пройти цю ділянку, потрібно здолати дуже крутий і гладкий кам'яний схил, який покритий порошкоподібним снігом.

Духи гори

Підйом на Еверест є мрією для тисяч альпіністів, після того як півстоліття тому Едмунд Хілларі і Норгей Тенсінг здолали 8848-метрову висоту. Однак деякі розплачуються за таке задоволення своїм життям: з часу першого сходження на вершину до сьогоднішнього дня більше двохсот чоловік загинули. Найчастіше, за інформацією видання ExplorersWeb, присвяченого екстремальним подорожам, це траплялося внаслідок нестачі кисню, в лавинах, на підйомах і спусках, через обмороження або серцеву недостатність.

Джон Кракауер (Jon Krakauer), альпініст і автор книги «У розрідженому повітрі» про трагічну подорож альпіністів-аматорів на Джомолунгму, коментуючи смерті альпіністів, пише: «Спроба зійти на Еверест — це, по суті, ірраціональний вчинок — тріумф пристрасті над розумом».

Жителі Непалу, які щиро дотримують тисячолітні традиції, проводять урочисті церемонії поховання альпіністів, які загинули під час сходження на найвищу гору в світі, щоб їхні душі змогли знайти спокій.

За місцевими повір'ями, якщо не зробити церемонію «спасіння душ померлих», то вони будуть горісно блукати по «даху світу». Чимало місцевих скелелазів, які намагаються зійти на вершину, використовують спеціальні талісмани і ритуали, щоб уникнути зустрічі з духами, пише сайт N24.de.

Професійний провідник і буддист Пемба Дорж із Непалу для сходження на найвищу гору в світі 21 травня 2004 року взяв з собою амулет із місцевого монастиря і медальйон з портретом Далай-лами. Він піднявся на вершину в рекордні 8 годин 10 хв. Але в так званій «мертвій зоні», що розташована на висоті понад 8 км, він зустрів людські тіні. «Вони простягали руки, щоб попросити їжі», — розповідає буддист. Непалець переконаний, що не жити йому на білому світі, не май він своїх талісманів.

Підкорити не можна відступити

Близько 5% із тих, хто намагався підкорити найвищу гору в світі, були віддані землі. Еверест залишається, мабуть, найбільш суворою і загадковою горою планети. Вона безстороння і нікого не жалує, і тому не кожен може її підкорити. Щоправда, як сказав відомий офтальмолог і досвідчений мандрівник по тибетських горах Ернст Мулдашев, «гору не можна підкорити. Вона непокірлива і величезна. Гору треба просто любити, а сходження на її вершину сприймати як щастя, дозволене тобі».

Мулдашев, що, як вважається, провів першу операцію з пересадки ока, у своїй книзі «У пошуках міста богів» прийшов до думки, що гори розумні і здатні мислити, подібно до людини. «Більше всього треба радіти тому, що гора допустила тебе до своєї вершини, щоб ти відчув потужний розум гір. А гора допускає тільки тоді, коли ти йдеш до неї з чистою душею». Можливо, в цьому і полягає секрет досягнення вершини найвищої гори в світі?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...