• Найвідомішу письменницю Тибету допитувала поліція

  • Вівторок, 9 вересня 2008 року
Найвідомішу письменницю і блогера Тибету, Осер, поліція допитувала протягом восьми годин і звинуватила у фотографуванні вулиці, повідомило радіо «Вільна Азія». 

Згідно з повідомленням радіо «Голос Тибету» у вівторок 17 серпня, Осер, яка проживає в Норвегії, разом з чоловіком Ваном Лісіоном повернулася у Лхасу, щоб відвідати свою сім'ю. Вісім чиновників несподівано прибули до дому її матері і пред'явили Осер повістку в поліцію. Вони обшукали будинок, а її забрали. Поетеса перебувала в поліції протягом восьми годин. Поліцейські кажуть, що з ними зв'язалася людина, яка бачила, як Осер фотографувала солдатів і поліцію на вулицях Лхаси.

Поліція конфіскувала персональний комп'ютер Вана. «Вони зламали мій пароль і стерли кожну фотографію, яку вони не хотіли, щоб побачив зовнішній світ. Вони не хочуть, щоб поширювалася правда», - сказав Ван.

Ван не знав, що фотографувати в громадському місці було незаконно. «Як гості міста, ми лише робили деякі знімки воєнізованих загонів поліцейських, які стояли в громадському місці, - каже він. - Ми не відвідували жодних таємних зон або військових установ. Вони не мали жодної юридичної підстави для затримання моєї дружини. Влада докладає великих зусиль, щоб обманути зовнішній світ стосовно того, що дійсно відбувається в Тибеті».

Ван пояснив, що ця остання поїздка у Лхасу дуже відрізнялася від попередніх. «Усюди на вулицях - поліція і військові. Вони перевіряють кожного, хто має підозрілий вигляд. На паломницькому маршруті, який проходить навколо Храму Йохан, воєнізовані загони поліції стоять напоготові цілодобово. Це дуже незвично. Ніхто не почувається в безпеці. Люди дуже обережні у своїх висловлюваннях і вчинках, щоб не зачепити уряд», - розповідає Ван.

Осер стала однією з найвідоміших осіб Тибету спочатку як поетеса, робота якої була схвалена китайським режимом, а потім як дисидентський автор з її першою прозовою книгою, яка була заборонена в 2003 році. Відтоді їй заборонили видавати твори в Китаї.

Оскільки її блог, який вона відкрила в 2005 р., неодноразово ламався й закривався, Осер була вимушена помістити його на сервері поза Китаєм. Її теперішній блог - woeser.middle-way.net - є найпопулярнішим сайтом для багатьох жителів Тибету і нараховує три мільйони відвідувачів від його відкриття на закордонному сервері на початку минулого року.

«Страх у Лхасі відображений у всьому місті, в урядових будівлях і храмах; страх у Лхасі передався серцям людей; страх у Лхасі виріс ще більше, ніж у 1959 (повстання тибетців), в 1969 (культурна революція), в 1989 (бійня на площа Тяньаньмень) разом узятих», - пише Осер.

 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...