• Сьогодні — свято подвійної дев'ятки

  • Неділя, 13 жовтня 2013 року
Свято подвійної дев’ятки (重陽節) припадає на дев’ятий день дев’ятого місяця за китайським місячним календарем, від чого і отримало свою назву. У 2013 році його святкування випало на 13 жовтня.

Відповідно до традиційної теорії про Інь та Ян, число 9 належить до Ян, що означає позитивну, чоловічу енергію. Дев’ятий день дев’ятого місяця за місячним календарем — це день, коли зустрічаються два номери Ян. З давніх часів Подвійна дев’ятка вважалася важливим святом.

Історія


Як і інші традиційні свята Китаю, День подвійної дев’ятки з’явився завдяки переказам. Найбільш поширений із них ми наводимо нижче.

В часи династії Східна Хань (25—220 роки н.е.) жив чоловік на ім’я Хуань Цзін. Він вчився майстерності магії у Фей Чанфана, який став безсмертним після багатьох років практики за даосизмом.

Одного разу, коли вони піднімалися в гору, Фей несподівано зупинився. Він виглядав дуже засмученим. Наставник сказав: «Дев’ятого дня дев’ятого місяця лихо прийде у ваше рідне місто. Ви повинні негайно повертатися додому. Запам’ятайте: кожному члену вашої родини потрібно зробити по червоному мішечку і прикріпити до свого одягу листя дерену. Мішечки потрібно прив’язати до рук, швидко піти з дому і піднятися на вершину гори. І найважливіше: всі ви повинні випити вина з хризантем. Тільки якщо ви зробите це, ви уникнете нещастя».

Почувши це, Хуань Цзін кинувся додому і попросив родичів зробити саме так, як велів учитель. Всі члени сім’ї піднялися на найближчу гору і не поверталися додому до ночі.

Женщина собирает кизил к Празднику двойной девятки. Иллюстрация: Джейн Ку/Велика Епоха

Жінка збирає дерен до Свята подвійної дев’ятки. Ілюстрація: Джейн Ку/Велика Епоха

Коли ж вони повернулися, то побачили, що вся їхня худоба померла: загинули бики, вівці, кури і собака. Хуань Цзін і його сім’я вижили, дотримуючи настанови Фея.

З тієї пори у Свято подвійної дев’ятки люди піднімаються в гори, прикріплюють до одягу листя дерену і п’ють вино з хризантем, щоб відігнати злих духів і нещастя.

Осінні прогулянки


Під час Свята подвійної дев'ятки китайці зазвичай відправляються в походи, сходять в гори або піднімаються на вежі. Тому Свято подвійної дев'ятки в деяких районах називають святом «сходження на висоту».

У ці дні можна насолодитися золотою осінню з її буйством фарб перед остаточним приходом зими.

Помилуватися хризантемами


Ще одне важливе заняття під час Свята подвійної дев'ятки — милуватися хризантемами, що квітнуть. У Китаї вирощують багато різних видів цих рослин. Китайці здавна їх люблять, а письменники і поети присвячують їм свої твори. Милуватися хризантемами у цей день почали з часів династії Сун.

Хризантемы. Иллюстрация: Еуань Фан/Велика Епоха

Хризантеми. Ілюстрація: Юань Фан/Велика Епоха

Квітка хризантеми чарівна і проста. Ця рослина високо цінується знавцями трав традиційної китайської медицини за широту її застосування. Квіти в лікувальних цілях можна вживати як окремо, так і в поєднанні з іншими рослинами. Хризантема одночасно і гірка, і солодка. Чай на основі цієї квітки має приємний присмак, особливо разом із медом. Крім того, що хризантема виводить токсини, пізньої осені вона може захистити від застуди.

Носіння гілочок дерену


Звичай носити дерен на Свято подвійної дев'ятки виник за династії Тан. Стародавні медики Китаю вважали, що дерен може допомогти уникнути лих і захистити людей від хвороб пізньої осені. Гілочки дерену носять ті, хто хоче відвернути від себе хвороби і захистити своє здоров'я і добробут.

Дерен — рослина з міцним запахом. У Китаї його листя часто використовують у лікуванні травами, наприклад, воно може запобігти зневодненню організму в разі частого сечовипускання.

 Кизил. Иллюстрация: Джейн Ку/Велика Епоха

Дерен. Ілюстрація: Джейн Ку/Велика Епоха


Пироги на Свято подвійної дев'ятки


Особливим частуванням в Свято подвійної дев’ятки є «пиріг подвійної дев’ятки», який також називають хризантемовим пирогом або квітковим пирогом. Рисовий пиріг називають «гао», що співзвучно зі словом «висота», таким чином, назва пирога пов’язана з традицією підніматися в гори, «досягати вершин».

Пироги на Свято подвійної дев’ятки зазвичай роблять з дев’яти шарів у формі вежі. Їх готують із рису, перемішаного з горіхами з додаванням фініків, яблук, персиків, абрикосів тощо.

Вино з хризантем


Вживання вина з хризантем — ще одна важлива традиція під час святкування Дня подвійної дев’ятки. Робити і пити таке вино стали кілька століть тому.

Вино з хризантем корисне для фізичного стану людини та її духу. У святковий день люди збирають квіти хризантем, які щойно зацвіли і на яких тільки-но з'явилось кілька зелених листочків. Їх змішують із зерном для бродіння і відставляють суміш до наступного Свята подвійної дев'ятки.

Таке вино може вилікувати хвороби дихальних шляхів і знизити підвищену температуру, зміцнити печінку і поліпшити зір, воно високо цінується за свої лікувальні властивості.

День людей похилого віку


У китайській мові слово «дев’ять» (九 jiǔ) вимовляється так само, як і «довголіття» (久 jiǔ). Тому вираз «дві дев’ятки» в китайській мові використовується, щоб побажати людям похилого віку довгих років життя. На святі прийнято виражати повагу літнім людям.

Повелося так, що молодь у цей день віддає данину поваги людям похилого віку, а ті в свою чергу добре проводять час. Багато компаній організовують для пенсіонерів тури зі сходженням в гори чи інші екскурсії. Молоді вивозять старших в передмістя або відправляють їм у цей день подарунки.

Доюй Чжун, Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі