• Чому з віком ми стаємо щасливішими? Нові дослідження

  • Майя Веточкіна | Велика Епоха
    Четвер, 12 січня 2017 року

Чим старшими ми стаємо, тим щасливішими почуваємося: багато людей відчули це на собі. Цей феномен відомий як парадокс старіння, для пояснення якого існує кілька здогадок.

Деякі можуть не погодитися: існує так багато речей, які з віком стають тільки гіршими, як можна говорити про «щасливу старість»? Проте, проведені опитування і дослідження підтверджують, що саме з роками багато людей відчувають почуття щастя сильніше. Прожитий рік не просто додає +1 до віку, але і змінює ставлення до життя.

Мудрість, яка приходить з віком

Одне з останніх досліджень-опитувань на цю тему було проведене серед 1500 жителів Сан-Дієго у віці від 21 до 99 років. Більшість опитаних сказали, що в 20 років вони більше страждали від стресу і депресії, а ближче до 90 — відчували себе більш задоволеними.

Директор Центру здорового старіння Сан-Дієго Діліп Джест каже: «Ці збіги були дійсно дивовижними. Люди в старості були щасливішими та задоволенішими, відчували менше депресії, занепокоєння і стресу, ніж молоді респонденти». Результати цього дослідження опубліковані в The Journal of Clinical Psychiatry.

За припущенням вчених, почуття щастя може походити від мудрості, яку люди накопичують у міру їх дорослішання. Під мудрістю автори розуміють такі якості, як співчуття і співпереживання, самопізнання, відкритість новим ідеям, рішучість, контроль емоцій і здатність до здійснення вчинків заради інших, а не тільки для себе.

Це дослідження — лише одне з багатьох отриманих останнім часом, що пояснює зв'язок між старінням і щастям.

А ось ще кілька інших досліджень на дану тему.

Ми стаємо більш довірливими

Вчені з Північно-Західного університету та Університету Буффало провели два великомасштабних дослідження, в яких взяли участь 200 тис. людей з 83 країн і 1230 людей різного віку із США. Вчені досліджували зв'язок між довірою і віком.

Було встановлено, що з віком люди стають більш довірливими, а це посилює відчуття ними щастя.

«Наші нові результати показують, що коли люди стають старшими, їхня довіра росте. Крім того, люди, які більше довіряють, щасливіші протягом довгого часу», — говорить один з авторів дослідження.

«Ми знаємо, що люди похилого віку більш схильні бачити світлу сторону речей. З віком ми бачимо більше кращого в інших людях і можемо прощати явні маленькі недоліки, до яких ми ставилися негативно, коли були молодшими», — зазначає інший учений.

Кілька досліджень на цю тему були опубліковані в Social Psychological і Personality Science.

Особливі процеси в мозку

Як вважають деякі психологи, коли люди стають старшими, вони, як правило, здатні відпускати негативні емоції і ситуації та зосереджуватися на позитивних подіях.

Дослідники Північно-Західного університету та Технологічного інституту Джорджії провели експеримент: вони показували старим людям зображення і фотографії людей. Після їх просили згадати про те, що вони бачили. Люди похилого віку згадували набагато більше позитивних і хороших моментів.

Як вважають деякі дослідники, когнітивні процеси, що протікають в мозку літніх людей, допомагають їм регулювати свої емоції, дозволяючи дивитися на життя в більш сонячному світлі.

Маленькі речі — найцінніші

Коли ми молоді, ми шукаємо речі, які могли б принести нам задоволення. Наприклад, ми закохуємося, заводимо родину, подорожуємо... Тобто, ми постійно перебуваємо в пошуках чогось ззовні, що б зробило нас щасливими. У той же час люди похилого віку, навпаки, знаходять щастя у звичайних побутових речах: наприклад, у прогулянці з собакою або чашці чаю.

Мабуть, в цьому і є один з уроків життя: щастя в нас самих, і не треба шукати його десь далеко. Тож давайте будемо проводити час із користю, незалежно від того, скільки нам років.

За матеріалами: MNN.

А часом щасливими нас роблять навіть найзвичайніші речі.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...