• Штучні вітаміни та біодобавки не є чарівним еліксиром здоров'я

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Середа, 21 грудня 2016 року

​Вітаміни та різноманітні біодобавки, які вже стали другою їжею сучасної людини, не є чарівним еліксиром здоров'я. Більше того, вони можуть викликати серйозні захворювання.

Вчений, лауреат Нобелівської премії з хімії та автор бестселера «Як жити довше і почуватися краще» Лайнус Полінг був твердо переконаний у великій силі вітамінів і біодобавок: від лікування застуди та грипу до ВІЛ-інфекції. Він рекомендував щодня вживати 18 г вітаміну С, що в 50 разів більше допустимої добової норми.

Небезпечні ідеї Лайнуса Полінга

У чому полягала теорія Полінга? Оскільки вітамін С є антиоксидантом, міркував учений, то він нейтралізує вільні радикали. А вільні радикали є причиною хвороб і старіння.

Ґрунтуючись на цьому, Лайнус стверджував, що вітаміни здатні вилікувати катаракту, рак, серцево-судинні та інші захворювання. Його ідеї стрімко поширювалися у всьому світі, і багато хто почав вірити в потужну силу харчових добавок і полівітамінів.

Як кажуть сьогодні вчені, саме ця віра Лайнуса Полінга створила небезпеку для багатьох людей. Вітамін С не зміг врятувати вченого від хвороби, хоча він і дуже вірив у це. У зв'язку з цим виникає питання: чи міг антиоксидант сприяти її розвитку?

Користь і шкода — дві сторони однієї медалі

Багато масштабних клінічних досліджень, що проводилися вже після смерті Лайнуса Полінга, показали, що існує зв'язок між надлишком антиоксидантів і виникненням онкологічних захворювань, а також те, що вітаміни і біодобавки не здатні зупинити хворобу або продовжити життя.

У 1994 році в Фінляндії пройшло дослідження, в якому взяли участь 30 тис. курців. У тих курців, які отримували біодобавки з бета-каротином, захворюваність на рак легенів зросла на 16%. Подібні висновки були зроблені й під час дослідження впливу інших вітамінів, зокрема і вітаміну С.

Хоча вітамін С і є антиоксидантом, але все не так просто. Тільки у правильних дозах вітамін С дійсно нейтралізує вільні радикали. При збільшенні його дози він сам перетворюється на вільний радикал, який пошкоджує мембрани клітин, ДНК і білки, кажуть вчені.

Природні вітаміни — найкращі ліки

Але все вище сказане не означає, що наш організм не потребує вітамінів і антиоксидантів. «Правильні» вітаміни, які містяться у фруктах, овочах, зелені та іншій їжі, перебувають у природних комбінаціях, вони безпечні та ефективні. Як кажуть фахівці, багатьом з нас не потрібні штучні біодобавки. Збалансована дієта і здорове харчування — ось найкращий шлях до довголіття.

Вже давно доведено користь дієти, багатої на фрукти та овочі. Така їжа містить правильний баланс прооксидантів та інших важливих сполук.

Аж ось, після багатьох років досліджень біохімії штучних вітамінів і біодобавок, вчені знову повернулися до висновку, який відомий давно: їжте більше фруктів та овочів. Природні вітаміни — це найкращі ліки.

За матеріалами: bbc.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...