• Барак Обама здолав Ромні в останніх дебатах

  • Ганна Жаворонкова | Велика Епоха
    Вівторок, 23 жовтня 2012 року

У заключному раунді дебатів чинний президент США Барак Обама переміг свого основного опонента-республіканця Мітта Ромні з великим розривом.

За даними американської телекомпанії CBS, за Обаму віддали голоси 53% виборців, за Ромні — 23%, з вибором не визначилися — 24%.

На остаточних, і, можливо, найбільш важливих дебатах Обами і Ромні, тема дискусії була зосереджена на зовнішній політиці США, особливо, на взаєминах з Близьким Сходом та Китаєм. Цілком імовірно, що ця остання полеміка двох кандидатів напередодні виборів суттєво вплине на рішення виборців, передає англомовна редакція Великої Епохи.

Обидва кандидати спочатку посперечалися з приводу того, правильно чи ні керував Обама протягом чотирьох років перебування на посаді президента, орієнтуючись в основному на Близький Схід і ісламський світ.

«Я не бачу, що наш вплив зростає в світі, а бачу, як наш вплив відступає», — сказав Ромні.

Обама ж переконував у тому, що американські зовнішні відносини і глобальні альянси покращилися під його керівництвом.

«Після десяти років війни, прийшов час зробити деякі зусилля зі згуртування нації у себе вдома», — відповів Обама і звинуватив Ромні у відсутності чіткої стратегії.

«Ви дивіться, нам довелося досліджувати всю карту світу», — сказав Обама, підкресливши, що його адміністрація «виїздила небо і землю», щоб знищити лідера Аль-Каїди Усаму бен Ладена в травні 2011 року. «Це вже є послання світу», — зазначив президент.

Ромні в свою чергу заявив, що через непередбачуваність подій у світі, США повинні зміцнити свої війська на довгострокову перспективу. Колишній губернатор штату Массачусетс підкреслив, що не має наміру, на відміну від президента, скорочувати військові витрати, і в цьому їхня основна розбіжність у поглядах.

Оскільки Сполучені Штати скоротили свої війська, це може загрожувати країні втратою своєї ролі «світової наддержави», вважає Ромні.

Екс-губернатор підкреслив, що може зміцнити і посилити армію за рахунок усунення непотрібних програм і скорочення, де це можливо, дешевої медичної допомоги та ряду інших речей.

У відповідь на це Обама заявив, що Сполучені Штати і так витрачають занадто багато коштів на армію, і країна просто не може собі цього дозволити.

Розмірковуючи з приводу скорочення військового бюджету, Обама сказав, що його план «обумовлений стратегією, але не політикою... і це дозволяє зберігати країну в безпеці».

Щодо Близького Сходу Ромні вважає, що Сполучені Штати повинні проводити таку політику, щоб зупинити хвилю насильства на Близькому Сході, і згадав вбивство посла США Дж. Крістофера Стівенса бойовиками в американському консульстві в Бенгазі минулого місяця.

Розвиваючи далі цю тему, Ромні вказав, що екстремісти, пов'язані з бойовиками Аль-Каїди за час «арабської весни» захопили на Близькому Сході дві третини Малі, запровадивши там свої суворі звичаї шаріату і порушуючи права людини беззахисних груп. Як інший приклад Ромні привів Єгипет, який вперше за десятиліття (включаючи і 4 роки при адміністрації Обами) легалізував у країні ісламський рух «Брати-мусульмани», а Іран в цей час проводить дослідження з метою розробки ядерної бомби.

«Ми не повинні вбивати, зводячи рахунки, щоб вийти з цього безладу. Американці повинні відкидати цей радикальний шалений екстремізм», — сказав колишній губернатор, звертаючи увагу на вбивство американцями лідера терористичного угрупування Усами бен Ладена, ліквідацією якого хвалився раніше Обама.

«Моя стратегія більш широка», — сказав Ромні, додавши, що його зовнішня політика буде сприяти країнам у позбавленні від екстремізму і тим самим допомагати мусульманському світу.

Обама, у свою чергу, зазначив, що під його контролем Сполучені Штати добилися відчутних результатів на Близькому Сході і в Північній Африці.

«Ми закінчили війну в Іраку, переключили свою увагу на тих, хто насправді вбив американських громадян 11 вересня, і, в підсумку „дістали“ основних ватажків Аль-Каїди», — сказав президент.

Далі, Обама пройшовся по Сирії, заявивши, що ситуація там склалася надзвичайно складна, маючи на увазі насильницьку боротьбу президента Башара аль-Асада з інакомисленням і «несамовиту громадянську війну», яка послідувала за розгоном демонстрантів. Він підкреслив, критикуючи Ромні, що Сполучені Штати не повинні озброювати можливих ворогів, а повинні озброювати сирійських повстанців.

«Я впевнений, що дні Асада полічені. Врешті-решт, сирійцям доведеться самим визначати своє майбутнє», — додав Обама, маючи на увазі, що жоден американський солдат не повинен увійти в їхню країну.

Ромні також вважає, що зброя не повинна потрапити в чужі руки. Він підкреслив, що зберегти безпеку на Близькому Сході — справа першорядної важливості, зокрема, щодо американських союзників: Саудівської Аравії, Туреччини, Катару та Ізраїлю.

Після цього обидва кандидати зосередили свою увагу на Китаї — найбільшому торговому партнері США.

«Китай є й супротивником, і потенційним партнером, якщо дотримується правил міжнародного співтовариства», — сказав Обама. Він додав, що ця взаємодія має здійснюватися на «єдиному ігровому полі», щоб це принесло користь американцям. Далі президент прорекламував свою програму зусиль щодо Китаю по ряду питань торгівлі в рамках Світової організації торгівлі.

У відповідь Ромні зазначив, що вже багато років і з року в рік різні компанії ведуть бізнес в Китаї і організовують там — за океаном, робочі місця. Він підкреслив: «Саме тому я буду називати КНР валютним маніпулятором». Він також звинуватив китайську владу в спонсоруванні кібер-атак, в крадіжках інтелектуальної власності американського виробництва і в контрафактній продукції.

«Я хочу мати прекрасні відносини з Китаєм, але це не означає, що вони повинні вертіти нами», — сказав він.

Нагадаємо, вибори в США пройдуть 6 листопада.

Підписатися:

Коментарі