• Візит Президента України до США Комітет українського Конгресу Америки відзначив протестом

  • П'ятниця, 24 вересня 2010 року
НЬЮ-ЙОРК – Комітет українського Конгресу Америки (УККА) від імені української діаспори в середу провів демонстрацію біля будівлі ООН в Нью-Йорку з нагоди приїзду делегації з України на знак протесту проти контролю Януковича над українськими засобами масової інформації та дій до історичної пам'яті країни.

Тамара Олекси, голова комітету УККА, сказала, що вони були «глибоко розчаровані і здивовані» одержавши лист від Януковича, в якому він намагався зупинити їх від протесту, під час свого візиту до США, побоюючись, що це зіпсує його репутацію.

Президент України Віктор Янукович на цьому тижні запевнив українську діаспору в Сполучених Штатах, що не заперечує існування Голодомору 1932-33 років в Україні, проте не визнає його геноцидом українського народу.

Він навіть написав листа Комітету українського конгресу Америки, що ініціює розсекречення архівних матеріалів, що стосуються періода Голодомору, та їх передачу до Інституту національної пам'яті. Проте йому тут же нагадали, що в Україні ці матеріали вже розсекречені.

Колишній керівник Архіву СБУ Володимир Вятрович сказав: «Якщо Янукович дійсно хоче подальшого розкриття правди про голод 1932-1933 років, він повинен звернутися до свого російського колеги Президенту Дмитру Медведєву, щоб Росія провела аналогічну роботу по повному розсекреченню наявних у неї архівів щодо Голодомору в Україні», – згiдно українського Центру досліджень визвольного руху.

За останні кілька років СБУ неодноразово зверталося до Росії з проханням співпрацювати з ними відносно цього питання, однак ці прохання постійно відхилялися.

З тих пір, як прийшов до влади президент В. Янукович, розсекречення таємних документів періоду голодомору з архіву СБУ було припинено, оскільки на посаду начальника відділу архіву був поставлений представник комуністичної партії України, яка все ще існує, як політична партія в Україні. Прокомуністичний чиновник відзначив, що всі засекречені документи повинні залишитися секретними.

Раніше, у квітні Віктор Янукович заявляв на засіданні Ради Європи, що не визнає Голод геноцидом української нації, незважаючи на те, що в 2006 році парламент України офіційно визнав Голодомор геноцидом. Цю Резолюцію підтримали в 13 країнах, в числі яких США, Польща, Австралія та Канада та ін.

У січні Київський апеляційний суд посмертно засудив комуністичних лідерів Сталіна і Молотова за ініціацію Голодомору 1932-33 рр., Кваліфікувавши його як «геноцид» українського народу в Україні.

Замість цього Янукович поділяє думку Росії в тому, що голод мав місце не тільки в Україні, але і в Приволзькому регіоні Росії, і в Казахстані – тонка спроба замести сліди злочинів російського радянського уряду, що керувала Україною під час голоду.

Однак перед відльотом В. Януквіча в США на президентському сайті знову з'явилася рубрика «Пам'яті жертв Голодомору», знята в лютому цього року.

Стратегічне зміна заяви про голодомор відбулася через візит Віктора Януковича до Сполучених Штатів, з метою взяти участь у саміті ООН. У ході візиту він, швидше за все, хотів піти на більш широкий діалог з українською діаспорою за кордоном.

Є побоювання за те, що СБУ тисне на істориків та працівників деяких національних музеїв історії, щоб приховати злочини комунізму.

Екс-президент України Віктор Ющенко висловив свою стурбованість з приводу того, що влада тепер почала переслідування вчених та істориків за розкриття правди про голодомор.

На початку вересня СБУ порушив кримінальну справу проти Руслана Забілия, історика та директора львівського Національного музею меморіалу «Тюрма на Лонцького». Руслан Забілий мав доступ до архівів спецслужб. Тепер же цей музей знаходиться під контролем СБУ.

В даний час Забілий звинувачується за спробу одержати секретні державні документи. На свій захист він сказав, що просто працював з державними документами.

Близько 140 істориків і вчених, підтримали лист протесту Забілия Президенту Януковичу, в якому він закликав Президента припинити переслідувати його.

«Діючи таким чином, влада робить акцент, що українська історія – це таємниця і змушують людей боротися один з одним», – сказав екс-президент України Віктор Ющенко у листі нинішньому Президентові Януковичу.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...