• Ромів заохочують навчатися представники їхньої еліти

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 26 червня 2013 року

Під словами «ромська еліта» ми маємо на увазі не багатіїв, а культурну еліту цього народу. У попередніх частинах ми наводили розповідь представниці ромської інтелігенції Юлії Дмитрівни Кондур про те, як вона, живучи в таборі, прагнула отримати освіту, а також про те, які професії доступні її народу.

У цій частині ми розповімо про те, наскільки складно ромам отримати освіту, а також про те, скільки з них живе без документів.

Жінка-лідер Юлія Дмитрівна Кондур організувала благодійну організацію, яка займається тим, що допомагає ромам отримати освіту. Проте для цього для багатьох із них в першу чергу потрібно вирішити проблему отримання документів.

«За нашими даними нас насправді близько півмільйона, а офіційно 47 тисяч. І ось рахуйте: півмільйона людей фактично ніде не фігурують, їх немає», — каже наша співрозмовниця. За її словами, такими людьми маніпулюють, як хочуть, «починаючи від міліції до різних мафіозних структур, які використовують їх як робочу силу». Малозабезпечених ромів, які не мають документів, втягують у нелегальний бізнес. Часто використовують працю дітей.

Читайте також:

Як живе ромська еліта в Україні (Частина 1)  

Ромська еліта: хто вони і як живуть в Україні (частина 2)

«У нелегальний бізнес затягують і особливо беруть багатодітних мам, бо знають, що їх ні за що не покарають — вона ж багатодітна мама. Вона продає наркотики, як зараз кажуть, «під дахом» високопоставлених людей. Про це всі знають, у наших жінок дуже-дуже маленький статус. Це просто хвала для тих, хто може вибратися, може отримати освіту», — говорить Юлія Дмитрівна.

За словами нашої співрозмовниці, особливо бідно живуть роми на заході та півдні України. Хтось живе в халупах зі збитої фанери, хтось під дахом з поліетиленової плівки. Документів немає — немає й власної землі. Існують ромські селища і на під'їзді до столиці, і в курортних містах.

“  У нелегальний бізнес затягують, і особливо беруть багатодітних мам, бо знають, що їх ні за що не покарають — вона ж багатодітна мама... У наших жінок дуже-дуже маленький статус. Це просто хвала для тих, хто може вибратися, може отримати освіту  ”

Юлія Дмитрівна Кондур, президент міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий фонд „Чіріклі“»

«Ми знаємо, що в Україні це велика біда, багато стихійних таборів навколо Києва — але це окреме наболіле питання. Коли роми заполонили майже всі великі, курортні міста… В Ялті мер сказав прибрати їх з міста: зрозуміло, що це протизаконно, але в той же час я розумію, що там відбувається. Це маса людей голодних, брудних, які взагалі немиті, не випрані речі — у них немає умов для цього. Ось це їхнє життя змушує кудись іти, щоб знайти собі прожиток, вони перебувають ніби в замкненому колі. І я розумію цю людину: там курортне місто, це сезон, там багато іноземців», — говорить Юлія Дмитрівна.

Таким ромам і намагається допомогти благодійна організація Юлії Дмитрівни — їх прописують у будинку для безпритульних, де вони отримують тимчасові довідки. На підставі таких довідок пізніше їм намагаються зробити паспорти. Кажуть, що проблеми з документами у ромів є на всій території колишнього соцпростору.

Багато уваги приділяють також тому, щоб дати можливість вчитися ромській молоді, у якої вже є документи.

У всій Україні тільки один фонд Сороса спонсорує навчання таких молодих людей — і то, обирати професію вони не можуть, гранти виділяються тільки на навчання юристів.

«Ми вже багато років тому обговорювали програму, щоб приймали дітей і в училища — щоб давали не тільки вищу освіту, і не тільки юридичну. Право — так, він повинен знати свої права, але є ж такі спеціальності, які потрібні щодня. Той же швець, перукар. Якщо дитина не має знань, не має можливості й грошей, вона може пройти ці курси — на того самого водія».

«Ми хотіли б, щоб для ромських дітей були квоти, щоб хоча б на аудиторію 30, 40, 100 дітей, щоб хоча б одна-дві дитини мали можливість скористатися якимись пільгами для вступу», — говорить Юлія Дмитрівна Кондур, голова благодійної організації «Ромський жіночий фонд „Чіріклі“».

Однак наша співрозмовниця не чекає, поки держава почне їм допомагати — сама робить те, що в її силах. В Одеській області її благодійній організації вдалося відкрити 4 школи та освітні центри для ромських дітей й молодих людей. Проводили вони і фестивалі, освітні програми. Намагаються привчити молодь ходити до школи.

Таку ініціативу підтримали й інші інтелігентні сім'ї ромів. Освітні центри відкрили на Закарпатті та в Харкові.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...