• Найбільші острови світу

  • Наталія Стрига | Велика Епоха
    Понеділок, 24 жовтня 2011 року
Ми часто асоціюємо слово «острів» з епітетами «крихітний», «тихий», «затишний». Але розміри таких клаптиків суші, як Гренландія, Нова Гвінея, Калімантан і Мадагаскар покликані зруйнувати наш усталений погляд на природу. Кожен із цих найбільших островів світу за розміром перевищує площу Японії (378 тис. кв. км), Чорного моря (422 тис. кв. км) і всіх Філіппінських островів разом узятих (300 тис. кв. км).

Гренландія — автономна одиниця Данії. У дитинстві мені завжди здавалося, що саме там живе Дід Мороз, адже назва цього острова так співзвучна з Лапландією. Та й кліматичні умови відповідні: часто навіть у розпал літа температура тримається близько 0°С, більше 80% площі найбільшого острова світу вкрито вічним льодом, наприкінці травня настають полярні білі ночі, і ще тут можна спостерігати північне сяйво. Населення, як для острова-гіганта, невелике (близько 58 тис. осіб) і майже повністю складається з гренландських ескімосів. Так що цілком імовірно, що Дід Мороз спокійно сидить біля каміна де-небудь на узбережжі Північно-Льодовитого океану, приймає адресовані йому листи і піклується про північних оленів, які, до речі, там також є.

Найбільші острови світу: Гренландія. Фото: Фото: Stig Nygaard/Digitaljournal.com

Найбільші острови світу: Гренландія.

Фото: Stig Nygaard/Digitaljournal.com

Найбільші острови світу: поселення у Гренландії. Фото: Paolo Bonato/Discover-the-world.co.uk

Найбільші острови світу: поселення у Гренландії.

Фото: Paolo Bonato/Discover-the-world.co.uk

Другий у списку найбільших островів світу — острів Нова Ґвінея. Це ланка, що з'єднує Австралію та Азію. Європейці відкрили острів у XVI столітті і спочатку назвали його Папуа (з малайської — «кучерявий»). Справа в тому, що Нова Ґвінея — тропічний острів — був заселений темношкірими аборигенами з кучерявим волоссям. Сьогодні острів розділений між Індонезією та Океанією (держава Папуа-Нова Ґвінея) і є одним із найбагатших за фауною та флорою, через це його нерідко називають «Едемським садом».

Найбільші острови світу: виверження вулкану Тавурвур у Новій Гвінеї. Фото: Wikipedia.org

Найбільші острови світу: виверження вулкану Тавурвур у Новій Гвінеї.

Фото: Wikipedia.org

Найбільші острови світу: аборигени Папуа-Нової Гвінеї. Фото: Michael & Lori Johnson/ebible.org

Найбільші острови світу: аборигени Папуа-Нової Гвінеї.

Фото: Michael & Lori Johnson/ebible.org

Калімантан — клаптик суші, оточений чотирма морями та двома протоками. Надра цього одного із найбільших островів світу неймовірно багаті. Нафта, газ та алмази, які тут активно видобувають, створюють йому ореол «святості» на географічній карті світу. До речі, сама назва Калімантан перекладається з малайської як «діамантова ріка». Це воістину безцінний острів у будь-якому значенні цього слова!

Найбільші острови світу: Калімантан. Фото: fee-dodo.livejournal.com

Найбільші острови світу: Калімантан. Фото: fee-dodo.livejournal.com

Мадагаскар — острів скарбів. Із усіх перерахованих вище найбільших островів світу ця ділянка землі є єдиною самостійною державою зі столицею Антананаріву і адміністративним поділом на 22 регіони. Звичайно, якщо говорити про Мадагаскар, то не згадати про його унікальний тваринний світ просто неможливо. Донині тут живуть такі ендемічні види тварин, як лемури, манго і фосса (мадагаскарські хижаки), денні гекони (ящірки), ракші (птахи). І все це лише мала частина тієї фауни, яка збереглася після приходу людини-загарбника. Людська рука орудує на Мадагаскарі з XVI століття, коли один із найбільших островів світу одночасно намагалися привласнити дві потужні держави — Франція та Британія. А в XVII столітті острів став домівкою для піратів. Цілком можливо, що тропіки Мадагаскару досі приховують у собі таємниці та незліченні скарби відомого Вільяма Кідда!

Найбільші острови світу: Мадагаскар, алея баобабів. Фото: tamataviaggi.it

Найбільші острови світу: Мадагаскар, алея баобабів. Фото: tamataviaggi.it
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...