• Монастирі Метеори

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Четвер, 3 березня 2011 року
Одним із найбільших комплексів православних монастирів на півночі Греції, безсумнівно, є Метеори (від грец. Μετέωρα - «ширяючі в повітрі»), вони підносяться на величних скелях Фессалійської рівнини.

60 мільйонів років тому ці скелі, висота яких сягає 600 м над рівнем моря, були кам'янистим дном стародавнього моря, що знаходився на місці рівнини. Під впливом вітру, води і перепадів температур утворилися гігантські, «завислі в повітрі» кам'яні стовпи - Метеори. Вважається, що перші монахи-відлюдники з'явилися на вершинах Метеор ще до X століття. Печери були їм житлом, а неподалік, з метою спільного здійснення молитв і вивчення священних текстів, вони заснували невеликі майданчики - «місця для молитв».

Варнавою - першим ченцем-відлюдником Метеор - в 950-970 роках був побудований скит Святого Духа - невелике відокремлене житло для пустельників, що складається з декількох келій. До 1500 року кількість монастирів Метеори склала 24, зараз збереглося лише 6: інші або стали руїнами, або зникли зовсім. Кам'яні заходи та дороги до монастирів Метеор були прокладені тільки в 1920 р., до цього потрапити в монастир можна було тільки підвісними сходами або за допомогою сітчастих підйомників. Саме таким шляхом в монастири Метеори доставлялися всі необхідні речі, в тому числі будівельні матеріали та продукти харчування.

Один з чоловічих монастирів - Великий Метеор був побудований Опанасом Метеорським у 1340 році на найпіднесенішій скелі. На вході до монастиря Метеор можна побачити скит святого Опанаса - невеличку побудову в скелі; тут жив засновник монастиря. Неподалік від входу знаходяться склеп і каплиця. У XV столітті собор був відроджений і заново розписаний фресками, пізніше був виготовлений спеціальний дерев'яний різьблений іконостас з позолотою, прикрашений фігурками рослин і тварин. Цінність храму складають також ікони XIV-XVI століть, одна з найдавніших грецьких рукописів 861 року, двостулкова ікона Богоматері, розшита плащаниця XIV століття і чотири ікони XVI століття.

Монастир Варлаама - один з комплексу монастирів Метеор - був заснований в середині XIV століття, коли чернець-відлюдник Варлаам піднявся на скелю і побудував кілька келій і невелику церкву, які довгий час залишалися порожніми після його смерті. У 1518 році ченці Нектарій і Феофан, піднявшись на вершини Метеор, вирішили відреставрувати церкву, побудовану Варлаамом. Згодом до них приєдналися й інші ченці. Були побудовані нові церкви, а навколо монастиря розбиті виноградники і оливкові плантації.

На одній із скель Метеор розташований чоловічий монастир Святої Трійці. Скеля  заввишки 400 м, біля підніжжя - русло річки Піньос, а над нею височіть вкритий лісом гірський хребет Піндос. Точний час будівництва монастиря Святої Трійці невідомий, приблизно з 1458 по 1476 рр. Головна церква цього монастирського комплексу являє собою невеликий собор, побудований у візантійському стилі, з двома колонами і низьким куполом. Більша частина скарбів була загублена і розкрадена. Збереглося лише 26 старовинних ікон і 40 рукописів.

У 1988 році монастирі Метеори були включені до списоку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
 
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...