Вівторок, Жов 26, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

За главою Центрального бюро безпеки Китаю стоїть складна ієрархія влади

Субота, 2 жовтня 2021 року

Охоронець стоїть біля входу у Великий зал народних зборів під час четвертого пленарного засідання першої сесії Всекитайських зборів народних представників 13-го скликання в Пекіні 13 березня 2018 року. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

Спостереження, залякування і маніпулювання лежать в основі механізмів, які приводять в рух усі комуністичні системи. Чи то режими минулого або сучасні комуністичні країни, усі системи мають ці характеристики.

Комуністичні лідери при здійсненні контролю над тими, хто нижче їх, повністю залежать від того, хто контролює інформацію. У Китаї цим займається державна таємна поліція, йдеться в статті, опублікованій 21 липня Chinese Epoch Times.

За повідомленнями китайських державних ЗМІ, 15 липня глава країни Сі Цзіньпін призначив начальника військового штабу новим директором бюро внутрішнього шпигунства Китаю. Новий директор, Чжоу Хунсю (Zhou Hongxu), тепер очолює Центральне бюро безпеки (Central Security Bureau, CSB).

CSB використовує тактику залякування із застосуванням силового впливу, як і інші комуністичні таємні поліції минулого, такі як КДБ або Штазі. У просторіччі CSB називають «охоронцем» штаб-квартири Комуністичної партії Китаю (КПК), оскільки номінально вона виконує функції щодо захисту політичних чиновників.

За словами автора статті — аналітика Чена Сяонона (Cheng Xiaonong), таке кадрове призначення є вкрай неортодоксальним, узурпує звичайний порядок просування по службі. Крім того, Чжоу Хунсю має досвід служби в армії, але не у сфері здійснення спостереження. Однак попри те, що цей вибір може поставити під загрозу довічне правління Сі Цзіньпіна у КПК, у китайського лідера є інші пріоритети.

Сі Цзіньпін потребує лояльності

Попри мізерні відомості про Чжоу Хунсю і його відданість Сі Цзіньпіну, за словами автора статті, процес призначення був безпрецедентним.

До призначення Чжоу Хунсю попередній глава бюро пішов у відставку у 2019 році. Посада керівника CSB залишалася вакантною протягом півтора року. Як зазначив аналітик, з моменту створення бюро за часів Мао Цзедуна, воно ніколи не залишалося без керівника.

Крім того, за словами автора статті, глава розвідувальної спільноти Китаю де-факто є лідером КПК. Це пояснюється тим, що той, хто може контролювати найбільшу кількість високопоставлених чиновників, буде мати найбільшу владу в партії. Моніторинг чиновників, за який відповідає CSB, має вирішальне значення для цього контролю.

Аналітик також відзначив, що за цієї практично маоїстської системи, бунт серед високопоставлених чиновників стає особливим вчинком. Чиновники не можуть зустрічатися сам на сам, тому що співробітники служби безпеки завжди доповідатимуть про їхні дії. Вони змушені спілкуються за телефонами, які також знаходяться під наглядом.

Таким чином, CSB діє не тільки як захисник чиновників, а і як система цілодобового спостереження.

Моніторинг і контроль політиків — це джерело влади лідера КПК. За словами аналітика, швидше за все, Сі Цзіньпін не довіряє кандидатам, які чекають на підвищення в ієрархії бюро. Він також додав, що цілком ймовірно, що у вищих ешелонах КПК знову почалася боротьба за владу.

За даними державного видання DW, призначення людини не з CSB, було зроблено, щоб уникнути призначення людини, яка довгий час була залучена у боротьбу за владу у верхівці КПК.

На думку аналітика, такий крок Сі Цзіньпіна є двосічним мечем. Призначення на посаду людини зі сторони — це спроба глави КПК розв'язувати проблему боротьби за владу на найвищому рівні. Однак це також ставить під сумнів особисті інтереси високопоставлених співробітників CSB, оскільки майбутнє просування по службі їм більше не гарантовано.

Це може ще більше посіяти сумніви в лідерстві Сі Цзіньпіна, вважає автор статті.

Джерело: The Epoch Times

Comments   

загрузка...