• Подорож пилу по Земній кулі

  • Четвер, 28 травня 2009 року
Тропічні ліси Амазонії значною мірою зобов'язані своїм плодівництвом тоннам пилу, який щодня приноситься вітром через Атлантичний океан. Звідки з'являється цей пил? Зрозуміло, з Африки. Долина Боделе, розташована в пустелі Сахара на півночі Чадe, є хоч і невеликою, проте найефективнішою машиною на Земній кулі з виробництва пилу.

Цьому сприяють унікальні географічні особливості розташування долини Боделе, завдяки яким вона є найбільшим постачальником пилу в світі. Два паралельні гірські хребти утворюють "аеродинамічну трубу", яка, наближаючись до Атлантичного побережжя, поступово звужується. Коли вітер проникає в це заглиблення, він набирає величезну швидкість і здіймає вгору велику хмару тонкого пилу та дрібного піску, яку можна побачити з супутника.

Ця вузька долина постачає 56% всього пилу від загального об'єму, що відносяться щорік у басейн річки Амазонки, одночасно несучи з собою різні мінеральні речовини, тим самим удобрюючи грунт. Таким чином, ці 50 млн тонн тонкого пилу і дрібного піску щорік здійснюють більш ніж 6000-мильну подорож через океан, приносячи поживні речовини організмам по всій Земній кулі.

Цей пил не лише збагачує лісові грунти, а й сприяє збільшенню планктону в Атлантичному океані, завдяки принесеним поживним речовинам, необхідним для його розмноження.

Негативна роль пилу

Пил, що приноситься з долини Чад, осідає не лише на Бразилійських джунглях. Він часто досягає Мексиканської затоки, Куби, Канарських островів та інших територій. До того ж, в земній атмосфері до цього пилу додається ще й промисловий пил, що утворюється в результаті виробництва по всьому світу.

На думку деяких учених, утворення пилу на Земній кулі (об'єм її варіюється від 2000 до 3000 млн тонн в рік), підсилює зростання респіраторних захворювань, сприяє зміні клімату, а також є основною причиною утворення так званих "червоних приливів", в яких щільність планктону стає така велика, що вода в океані здається червоною.

Пил - природжений мандрівник. Він може піднятися з Сахари і опасти на Сполучені Штати  або ж понестися з Китаю й осісти на Європу. Все залежить від того, в якому напрямі дмухає вітер. Осідання його на грунт  здатне спричинити захворювання, а в море - може змінити репродуктивний цикл тварин. Північні й південні полюси також зазнають шкоди від атмосферного пилу, оскільки він зменшує заломлення світла. А це, у свою чергу, підсилює один з чинників, відповідальних за парниковий ефект.

Пилові дощі та піщані бурі можуть засипати цілі міста і села, огортаючи небо темнотою, яка може тривати протягом години. Сила таких зловісних бурь, а також їхня смертельна небезпека змусила деяких людей бачити в цьому "божественні попередження".

Інші джерела пилу

Щодня у світі утворюється близько 700 000 тонн африканського пилу, за останніх 50 років масові скупчення такого пилу зросли в десятки разів. Але, як сказано вище, утворення пилу на Землі походить не лише з Африки. Такі чинники, як вирубка лісів і збільшення відходів також сприяють зростанню пилу в світі. Існують ще інші чинники, такі як транспортні засоби, вихлопні гази та отруйний дим від фабрик і заводів і тому подібні джерела виробництва, пов'язані з людською діяльністю, які сприяють забрудненню екології.
 


Підписатися:

Коментарі