ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Варшава порівнює звірства в Бучі зі сталінським Катинським розстрілом

Велика Епоха
Перед палаючим житловим будинком після бомбардування у Слов'янську, Україна, 14 квітня 2023 року. (ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images)

Президент Польщі Анджей Дуда у четвер порівняв зловживання, скоєні російськими військами в Бучі під час вторгнення в Україну, з Катинським розстрілом, у 80-ту річницю відкриття вбивства тисяч польських офіцерів Радянським Союзом у сталінську епоху.

Вісімдесят років тому нацисти виявили тіла тисяч польських офіцерів, розстріляних радянською політичною поліцією в 1940 році в Катинському лісі Смоленської області Росії — масове вбивство, яке Кремль відмовлявся визнати до 1990-х років.

"Це один з найтрагічніших епізодів нашої історії, який кидає страшну тінь на польсько-російські відносини", — заявив президент Дуда після покладання вінка в пам'ять про жертв Катинського розстрілу у Варшаві. "Сьогодні ми з жахом дивимося... на всі повідомлення, відео та фотографії з Бучі та інших місць в Україні, окупованих росіянами, де людей вбивали так само, як і в Катині", — додав він.

1400 вбитих цивільних осіб

Прокуратура Києва стверджує, що російські війська вбили близько 1400 цивільних осіб в районі Бучі, на північ від Києва, де тіла були виявлені після виведення російських військ наприкінці березня 2022 року. Відтоді Буча стала символом воєнних злочинів, скоєних російською армією з початку вторгнення в Україну в лютому 2022 року. "Винні у злочинах, скоєних росіянами в Україні протягом останнього року, повинні бути притягнуті до відповідальності, щоб такі злочини, як Катинський розстріл, як злочини, скоєні сьогодні росіянами в Україні, ніколи не повторилися", — продовжив президент Польщі.

Катинський розстріл пов'язаний з іншою трагедією — катастрофою літака з президентом Польщі Лехом Качинським під час спроби приземлення в аеропорту Смоленська в 2010 році. Польська делегація, до складу якої, окрім глави держави, входило багато офіційних осіб, мала взяти участь у церемонії вшанування пам'яті жертв розстрілу в Катині. Всі 96 пасажирів, які перебували на борту, загинули. Причина катастрофи є предметом суперечок у Польщі: праві кола припускають, що це був теракт, тоді як решта суспільства відкидає цю версію як теорію змови.