ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Розширення континентального шельфу США в Арктиці може бути оскаржене РФ

Велика Епоха
Розширення континентального шельфу США в Арктиці може бути оскаржене РФ

Прагнучи закріпити за собою права на ресурси морського дна за допомогою технологій нового покоління, США розширили свій континентальний шельф до площі, що вдвічі перевищує розмір Каліфорнії, повідомляє Anadolu Agency.

Цей крок, про який Державний департамент оголосив минулого тижня, встановлює нові географічні координати для визначення меж розширеного континентального шельфу, що охоплює близько мільйона квадратних кілометрів, розташованих у семи регіонах.

США заявляють про своє право, згідно з міжнародним правом, захищати й управляти ресурсами та життєво важливими середовищами проживання над і під своїм розширеним континентальним шельфом.

Визначення географічних координат ділянок, розташованих на відстані 200 морських миль від узбережжя, відображає дотримання відповідних положень Конвенції ООН з морського права 1982 року (UNCLOS) і міжнародного звичаєвого права, викладених у Науково-технічному посібнику Комісії щодо кордонів континентального шельфу.

Це розширення здатне перетворити Арктику, включно з районом Полярного кола і Беринговим морем між російським Східним Сибіром і американським штатом Аляска, на нову арену напруженості та конфліктів, схожу на претензії Китаю на Південно-Китайське море.

Мід Тредуелл, колишній віце-губернатор Аляски та екс-голова Комісії з вивчення Арктики США, підкреслив, що десятиліття наукових досліджень, численні рейси криголамів і детальне картування морського дна допомогли обґрунтувати претензії США.

Тредвелл наголосив на обширності новоконтрольованої території, порівнявши її з "двома Каліфорніями", додавши: "Америка тепер більша, ніж була вчора".

Твердження США про розширений континентальний шельф викликало занепокоєння в Росії, підвищивши ймовірність територіальної суперечки між двома державами. Хоча Москва не робила офіційної заяви з цього приводу, є побоювання, що цей крок може перерости в сухопутну суперечку між країнами.

Григорій Карасін, член комітету з міжнародних справ Ради Федерації Росії, верхньої палати російського парламенту, сказав Sputnik, що одностороннє розширення США континентального шельфу "неприйнятне".

Відповідаючи на запитання, чи становлять претензії США загрозу для Росії, він сказав: "Ми вживали і вживатимемо всіх необхідних заходів для захисту наших національних інтересів у цій географічній зоні".

За словами Карасіна, арктичні претензії Москви оцінюються на основі доказів, зібраних підкомітетом ООН, тоді як США навіть не ратифікували Конвенцію ООН з морського права.