ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Парламент ЄС почав перевірку зв'язків латвійського депутата з РФ

Велика Епоха
(John Thys/AFP via Getty Images)

Європейський парламент розпочав розслідування у зв'язку з повідомленнями про те, що латвійська депутатка Тетяна Жданок протягом кількох років працювала як російський агент, пише AP News.

У понеділок російські, скандинавські та балтійські новинні сайти повідомили, що Жданок є агентом Федеральної служби безпеки Росії, або ФСБ, щонайменше з 2004 року.

Після спільного розслідування незалежний російський сайт журналістських розслідувань The Insider, його латвійський аналог Re:Baltica, новинний портал Delfi Estonia і шведська газета Expressen опублікували низку електронних листів, у яких, на їхню думку, розкривається взаємодія Жданок зі своїм куратором.

Expressen стверджує, що Жданок "поширювала пропаганду про ймовірні порушення прав росіян у Прибалтиці і виступала за прокремлівську політику". У парламенті ЄС вона відмовилася засудити напад Росії на Україну.

Жданок є незалежним членом асамблеї і не входить до жодної з її політичних груп. Її представниця Жанна Кареліна повідомила у вівторок латвійському новинному порталу Delfi, що Жданок наразі консультується з юристами щодо можливості подання позову проти чотирьох новинних видань.

Голова законодавчого органу Європейського союзу Роберта Метсола "дуже серйозно ставиться до цих звинувачень", йдеться в заяві її канцелярії. У середу Метсола також планує обговорити цю справу з лідерами політичних груп у парламенті.

У Латвії, прибалтійській країні з населенням 1,9 мільйона осіб, і сусідній Естонії етнічна російська нацменшина становить близько 25% населення, що пояснюється тим, що в минулому вони були частиною Радянського Союзу. Останніми роками Москва постійно звинувачує Латвію та Естонію в дискримінації російськомовного населення.

У резюме 74-річної Жданок, розміщеному на сайті Європарламенту, зазначено, що з 2007 року вона є президентом неурядової організації "Альянс російськомовних ЄС".

У Ризі служба безпеки Латвії, VDD, заявила, що планує перевірити ймовірну співпрацю Жданок з російською розвідкою і службами безпеки.

У своїй заяві VDD наголосила, що "до 2016 року законодавча база Латвії не передбачала кримінальної відповідальності за допомогу іноземній державі або іноземній організації, яка була спрямована проти Латвійської Республіки".

"Тому опубліковані в ЗМІ історичні епізоди, що відносяться до періоду з 2005 по 2013 рік, не кваліфікуються як злочинна діяльність", — заявили у VDD. У зв'язку з цим "притягнути особу до кримінальної відповідальності за таку діяльність" у Латвії не було можливим, зазначили у відомстві.

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков назвав звинувачення на адресу Жданок "полюванням на відьом".

"Пам'ятаєте, у США був маккартизм? Скільки людей було заарештовано і посаджено до в'язниці за звинуваченням у зв'язках із комуністами або КДБ? Це те саме", — сказав Пєсков. "Ми рішуче засуджуємо це. Звичайно, це ніяк не відповідає так званим ідеалам демократії в тій її інтерпретації, яка панує зараз у Європі".

Дочка Пєскова Єлизавета Пєскова працювала стажистом у Європарламенті впродовж шести місяців у 2018-2019 роках, що викликало питання щодо безпеки в деяких законодавців асамблеї. Офіційні особи заявили, що в той час вона мала доступ тільки до відкритих файлів.