ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ізраїль звинуватив 190 співробітників ООН у тому, що вони є "закоренілими" бойовиками

Велика Епоха
Вантажівка з логотипом Агентства ООН з надання допомоги та організації робіт (БАПОР) в'їжджає до Єгипту із сектору Гази на прикордонному переході Рафах між Єгиптом і сектором Гази під час тимчасового перемир'я між ХАМАС та Ізраїлем у Рафасі, Єгипет, 27 листопада 2023 року. (REUTERS/Amr Abdallah Dalsh/File Photo)

Досьє ізраїльської розвідки змусило низку країн припинити фінансування палестинської агенції ООН із надання допомоги. Воно містить твердження про те, що деякі співробітники БАПОР брали участь у викраденнях і вбивствах під час рейду 7 жовтня, який спровокував війну в Газі, пише Reuters.

У шестисторінковому досьє, з яким ознайомилося агентство Reuters, стверджується, що близько 190 співробітників БАПОР, включно з викладачами, двічі ставали бойовиками ХАМАС або "Ісламського джихаду". У ньому є імена і фотографії 11 із них.

Організація Об'єднаних Націй офіційно не отримала копії досьє, заявив у понеділок прес-секретар ООН Стефан Дюжаррік.

Палестинці звинуватили Ізраїль у фальсифікації інформації, щоб очорнити БАПОР, яке заявило, що звільнило деяких співробітників і розслідує звинувачення.

У досьє йдеться про те, що один з 11 осіб — шкільний консультант, який допоміг своєму синові викрасти жінку під час проникнення ХАМАС, під час якого, за даними Ізраїлю, 1200 осіб було вбито і 253 викрадено.

Іншого чоловіка, соціального працівника БАПОР, обвинувачують в участі в перевезенні в Газу трупа вбитого ізраїльського солдата, а також у координації пересування пікапів ХАМАСу і постачанні зброї.

Третій палестинець у досьє обвинувачується в участі в безчинствах у прикордонному ізраїльському селі Беєрі, десяту частину жителів якого було вбито. Четвертий обвинувачується в участі в нападі на Рейм, де розташовувалася захоплена армійська база і проходив фестиваль, на якому загинуло понад 360 осіб.

Міністр закордонних справ Ісраель Кац заявив, що глава БАПОР Філіп Лаззаріні має піти.

"Співробітники БАПОР брали участь у масовому вбивстві 7 жовтня", — сказав він. "Лаззаріні має зробити висновки і піти у відставку".

Палестинський прем'єр-міністр Мохаммад Штайє звинуватив Ізраїль у "навмисній політичній атаці" на агентство, яке він давно критикує, і закликав до відновлення фондів допомоги.

Досьє було показано агентству Reuters джерелом, яке не може бути назване за ім'ям або національністю. Джерело сказало, що воно було складено ізраїльською розвідкою і передано Сполученим Штатам, які в п'ятницю призупинили фінансування БАПОР.

Ізраїльський чиновник сказав Reuters, що 190 осіб, згаданих у досьє, були "закоренілими бойовиками, убивцями", у той час як загалом приблизно 10% співробітників БАПОР, як вважають, мають більш загальні зв'язки з ХАМАС та "Ісламським джихадом".

В агентстві працюють 13 000 осіб у Газі. Понад 10 країн, включно з основними донорами — США і Німеччиною, припинили фінансування агентства.

Це стало проблемою для агентства, до якого звертається по повсякденну допомогу більш ніж половина з 2,3 мільйона палестинців Гази, і яке і так уже зазнає великих труднощів через війну Ізраїлю проти ХАМАС в анклаві.

У понеділок БАПОР заявило, що не зможе продовжувати операції в Газі та в усьому регіоні після кінця лютого, якщо фінансування не буде відновлено.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш має зустрітися з основними донорами БАПОР у Нью-Йорку у вівторок, сказав Дюжаррік.

За словами Дюжарріка, у понеділок Гутерріш провів переговори з лідерами Йорданії та Єгипту, а також зустрівся з главою відділу внутрішніх розслідувань ООН, щоб переконатися, що розслідування звинувачень Ізраїлю "буде проведено швидко і якомога ефективніше".

Вашингтон буде дуже уважно стежити за тим, які кроки зробить БАПОР у відповідь на звинувачення, заявив на пресконференції держсекретар США Ентоні Блінкен, назвавши звинувачення "вельми достовірними", які "викликають глибоку, глибоку тривогу".

Відповідаючи на запитання, за яких обставин і як скоро США можуть розглянути питання про відновлення підтримки БАПОР, Блінкен сказав: "Необхідно, щоб БАПОР негайно, як воно й обіцяло, провело розслідування, щоб воно притягнуло людей до відповідальності, якщо це необхідно, і щоб воно переглянуло свої процедури".

"На підставі розвідувальної інформації, документів і посвідчень особи, захоплених під час бойових дій, наразі можна виокремити приблизно 190 терористів ХАМАС та ІД, які працюють як співробітники БАПОР", — ідеться в досьє на івриті.

ХАМАС звинувачують у "методичному і навмисному розгортанні своєї терористичної інфраструктури в широкому спектрі об'єктів і майна ООН", включно зі школами. ХАМАС це заперечує.

У вихідні Гутерріш пообіцяв притягнути до відповідальності всіх співробітників, причетних до "огидних" дій, але закликав країни продовжувати фінансувати БАПОР із гуманітарних міркувань.

"Десятки тисяч чоловіків і жінок, які працюють у БАПОР, багато з яких перебувають у найнебезпечніших для гуманітарних працівників ситуаціях, не повинні бути покарані", — заявив Гутерріш у неділю. "Необхідно задовольняти відчайдушні потреби населення, якому вони служать".