ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Головний дипломат Латвії претендує на найвищу посаду в НАТО, заявляючи про необхідність чіткого бачення щодо Росії

Велика Епоха
Міністр закордонних справ Латвії Крішьяніс Каріньш спілкується з журналістами під час зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 28 листопада 2023 року. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Міністр закордонних справ Латвії у вівторок заявив про свої наміри висуватися на найвищу посаду в НАТО. Крішьяніс Каріньш вважає, що військовій організації потрібна людина, здатна досягти консенсусу, яка буде прихильною до підвищення витрат на оборону і матиме чітке уявлення про те, як поводитися з Росією повідомляє AP News.

"У нас буде 32 країни. Утримати 32 країни разом з будь-якого питання — це велика проблема, і нам потрібна людина, здатна дійти консенсусу і працювати з усіма союзниками, щоб просувати всіх в одному напрямку", — сказав журналістам у штаб-квартирі НАТО міністр закордонних справ Латвії Крішьяніс Каріньш.

"Наступний міністр повинен мати чітке уявлення про майбутню роль НАТО, про те, як вона буде розширюватися, як буде працювати над стримуванням Росії", — сказав Каріньш.

"Це здійсненно", — сказав він. "Ми зможемо це зробити, якщо будемо спокійні, але дуже рішучі".

Генеральних секретарів НАТО обирають на основі консенсусу. Офіційної процедури призначення не існує. Вища цивільна посадова особа організації відповідає за головування на засіданнях і керівництво консультаціями між країнами-членами, щоб забезпечити пошук компромісів. Генеральний секретар також стежить за тим, щоб рішення втілювалися в життя, і виступає від імені всіх країн єдиним фронтом.

НАТО, найімовірніше, назве ім'я нового генерального секретаря на своєму наступному саміті у Вашингтоні в липні.

Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас вважається сильним кандидатом на пост глави НАТО. Прем'єр-міністерку Данії Метте Фредеріксен вважали фавориткою після зустрічі з Байденом влітку, але пізніше вона заявила, що не балотуватиметься. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн також виключила свою кандидатуру.

Колишній прем'єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберг обіймає посаду вищої цивільної посадової особи альянсу з 2014 року. Його повноваження чотири рази продовжували у зв'язку з війною в Україні.

Зараз одне із завдань Столтенберга — допомогти переконати Туреччину, а також Угорщину схвалити спробу Швеції стати 32-м членом НАТО. Представники НАТО сподіваються, що це питання буде вирішено до моменту зустрічі президента США Джо Байдена з колегами у Вашингтоні.

У вівторок державний секретар США Ентоні Блінкен похвалив Столтенберга за його роль у підтримці курсу НАТО.

"Усе, що нам вдалося зробити з альянсом НАТО за останні кілька років, зміцнити альянс, зробити його придатним для розв'язання завдань, з якими ми зіштовхнемося найближчими роками, впоратися з агресією Росії проти України, — усе це не сталося б без керівництва Єнса Столтенберга", — сказав Блінкен.