Неділя, Лип 3, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Конфлікт між Росією та Україною може посилити енергетичну кризу в Європі

Четвер, 27 січня 2022 року
Домкрат помпа сирої нафти. (Angus Mordant/Reuters)

Світові енергетичні ринки стежать за потенційним конфліктом на українсько-російському кордоні, оскільки ціни на сиру нафту та природний газ зростають.

Інвестори спостерігають за можливими перебоями у постачанні в Росії та загрозами енергетичній інфраструктурі Об'єднаних Арабських Еміратів після ракетних ударів з боку єменських повстанців Хуті. Ці події викликали величезний апетит у "вовків" на ринку нафти і газу, навіть попри те, що нестабільність просочується на ширшу арену акцій.

Європейський ринок природного газу є надзвичайно напруженим. Газосховища ЄС заповнені менш ніж на 45% у порівнянні з середнім п'ятирічним показником близько 60% для цієї пори року.

У Москві експорт нафти та газу становить близько половини доходів федерального бюджету країни. Україна відіграє значну роль в енергетичному секторі регіону. Київ є транзитним маршрутом для постачання російського газу до Європи, тоді як Росія забезпечує майже 50% потреби Європи в імпорті природного газу.

Напружені умови вже переважають у всьому секторі, ескалація геополітичної напруги у Східній Європі наголошує на важливості енергетичної безпеки та наскільки важливі сира нафта та газ для світової економіки, сказав в інтерв'ю The Epoch Times Роб Туммель, старший керуючий компанії Tortoise.

Президент Росії Володимир Путін на форумі в Адміністрації президента в Москві, 30 листопада 2021 р. (Mikhail Metzel/AFP via Getty Images)

Чи достатньо в Європі запасів, щоб вижити і не вичерпати природний газ до кінця зими? — спитав Туммель.

«Росія потребує Європи, але Європі потрібна і Росія», — додав він. «Вплив з погляду повсякденної турботи про європейський народ досить важливий і дуже значний».

У середині тижня на лондонській біржі ICE Futures ціна на нафту марки Brent, що є міжнародним еталоном цін на нафту, досягла позначки 89 доларів за барель за березневим контрактом. Березневі ф'ючерси на природний газ на Нью-Йоркській товарній біржі в середу перевищили позначку 4 долари за мільйон британських теплових одиниць.

Офіційні особи США вживають превентивних заходів, щоб пом'якшити серйозне порушення тендітної енергетичної ситуації в Європі.

Білий дім оголосив, що він працює зі видобувачами природного газу по всьому світу, щоб визначити їх можливості та домагатися збільшення видобутку. Високопосадовець адміністрації, який відмовився назвати своє ім'я, повідомив журналістам у вівторок під час телефонної конференції, що адміністрація шукає додаткові обсяги природного газу з джерел у Північній Африці, на Близькому Сході та в Азії.

Інший представник адміністрації підтвердив телефоном, що Сполучені Штати координують свої дії з великими покупцями та постачальниками зрідженого природного газу (ЗПГ), щоб забезпечити перенаправлення достатньої кількості газу до Європи.

«Якщо Росія вирішить озброїти своє постачання природного газу або сирої нафти, це не обійдеться без наслідків для російської економіки», — заявило джерело, додавши, що експорт нафти і газу становить половину доходів федерального бюджету країни.

«Це не асиметрична перевага для Путіна. Це взаємозалежність», — сказав чиновник.

Очікується, що найближчими місяцями запаси енергоносіїв у Європі скоротяться.

Очікується, що компанія Shell закриє найважливішу установку з переробки нафти на нафтопереробному заводі в Роттердамі, повідомляє Bloomberg. Відвантаження основного сорту нафти з портів Балтійського моря у лютому скоротяться до п'ятимісячного мінімуму.

Попри те, що ціни на нафту відновилися до свого кращого рівня приблизно за вісім років, спостерігається серйозна нестача інвестицій у нафту та газ, зазначає Туммель.

«Не так багато капіталу інвестується в нові джерела постачання», — пояснив він, додавши, що це може тривати трохи довше і ускладнить для світової енергетичної галузі задоволення попиту, що зростає.

Цього місяця Міністерство енергетики США зробило прогноз (pdf), згідно з яким внутрішнє виробництво сирої нафти може становити в середньому близько 11,85 млн барелів на день 2022 року, що нижче за пік у 12,29 млн, досягнутого до пандемії у 2019 році. За оцінками Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), світове споживання сирої нафти у 2022 році може перевищити докризовий рівень, збільшившись на три мільйони барелів за добу.

Минулого року, коли економіка поступово відновлювалася, світовий попит на сиру нафту перевищив пропозицію.

Співробітник працює на компресорній станції національної нафтогазової компанії «Нафтогаз України» неподалік міста Харків, 5 серпня 2014 року. (Sergey Bobok/AFP via Getty Images)

Але світовий ринок нафтових енергоносіїв може повернутись до профіциту до другого кварталу цього року, прогнозує Уоррен Паттерсон, голова відділу стратегії сировинних товарів в ING Think.

«Кілька проблем з пропозицією в новому році поряд з хорошим попитом відстрочили повернення до надлишку», — сказав він в аналітичній записці. «Ми очікуємо, що після повернення до надлишку ринок залишатиметься добре забезпеченим принаймні до кінця цього року. Однак, якщо ОПЕК+ вважатиме за необхідне призупинити щомісячне збільшення видобутку на будь-якому етапі протягом року, це вплине на нафтовий баланс, хоча за нинішньої цінової кон'юнктури це малоймовірно».

Лякають й інші ринки сировини

Росія — найбільший у світі експортер пшениці, а Київ — третій у світі виробник кукурудзи. Якщо потік зерна в районі Чорного моря буде перерваний, це може ще більше посилити інфляцію.

«В останні місяці в Чорноморському регіоні зросли геополітичні ризики, що може вплинути на ціни на пшеницю в майбутньому», — йдеться у записці Домініка Шнідера, стратега UBS Wealth Management.

На міжнародному ринку алюмінію закріпився дефіцит. "РУСАЛ" — найбільший виробник алюмінію в Росії, може стати об'єктом санкцій з боку США. Сьогодні Москва виробляє від 6 до 8 відсотків світового виробництва алюмінію, а Європа є найбільшим покупцем і може статися сплеск.

Крім того, Росія робить значний внесок у світові ринки міді, нікелю, паладію та платини. Оскільки ці метали стикаються з дисбалансом пропозиції, може виникнути напруження, що зростає.

Загалом світовий товарний ринок, від енергетики до сільського господарства, може опинитися під загрозою, доки ситуація у Східній Європі не вирішиться.

За матеріалами The Epoch Times USA