• Віталій Бала: «Коли перестають говорити дипломати — починають говорити гармати»

  • Олена Балакіна | Велика Епоха
    Середа, 30 листопада 2011 року

Тисячі ліквідаторів чорнобильської аварії, а з ними і «афганці», пікетували у вівторок будівлю Кабінету Міністрів у Києві з вимогою підвищити їхні пенсії. Вони приїхали до столиці зі всієї України під стіни уряду і тепер готові на все, щоб відстояти свої права. Як сказав Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій, «коли перестають говорити дипломати — починають говорити гармати».

Ми попросили політолога прокоментувати ситуацію в країні з приводу зменшення соціальних виплат, акцій протесту, а також позицію влади щодо цього.

Велика Епоха: Що було головною помилкою влади?

Віталій Бала: Зараз дано завдання Кабінету міністрів — підняття на 25% соціальних виплат для чорнобильців. Це іде програма соціальної оптимізації, тобто відмова від перевантаження бюджету соціальними пільгами. Тільки проблема в тому, що такі речі так просто без жодних пояснень, без якихось компенсаторних факторів робити не можна. Це було головною помилкою влади. На мою думку, потрібно було провести, як мінімум, переоблік тих, хто насправді потребує соціального захисту. Бо є багато тих, хто не були ліквідаторами і набрали собі ці посвідчення, і добули цього статусу іншими шляхами. Потрібно було провести подібну перереєстрацію, щоб зменшити навантаження на бюджет.

Але найголовніше, що депутати або чиновники на місцях, які забирають ці пільги і таким чином вирішують бюджетні проблеми, чомусь жодним чином на собі не відчувають погіршення життя.

У цьому і полягає головна причина, чому у людей така недовіра і чому люди не хочуть із цим миритися.

Велика Епоха: Чи дійсно у бюджеті не вистачає коштів на виплату пенсій та пільг?

Віталій Бала: Я думаю, що зараз завдання держави все-таки намагатися звертати більше уваги на соціальні верстви населення, які найменше захищені, а не забирати у них гроші, аби компенсувати втрати у бюджеті. Це потрібно робити за рахунок багатих людей, але не через той закон про розкіш, який нібито хочуть прийняти у Раді. Я впевнений, що якби примусити сплачувати податки навіть ті компанії, які дуже близькі до чинної влади, або які знаходяться у тіні, то таких би проблем не було.

Велика Епоха: Скорочення пільг та зменшення пенсій якось пов'язано із вимогами Міжнародного валютного фонду?

Віталій Бала: Я не думаю, що це пов'язано із вимогами МВФ. Зараз у нас головна вимога — це утримати гривню. Більше того, я не є прихильником МВФ через те, що цей фонд ніколи не був організацією, яка дбала про структурні реформи в країні, якій вона дає гроші. Вона лише ставить маячки, щоб гарантувати собі повернення цих грошей. Це може бути навіть шкідливо для економіки тих країн, яким вона надає фінансову підтримку.

Велика Епоха: Чому влада обрала пасивну та мовчазну позицію, на що вона розраховує?

Віталій Бала: Є такий вислів у дипломатії, що коли перестають говорити дипломати, тоді починають говорити гармати. Те, що зараз міліція іде на контакт із громадянами — це якраз є те, що дипломати та представники влади не говорять. Я думаю, що їм треба зупинити розмову гармат і почати вести перемови. А найголовніше, по-перше, намагатися пояснити, по-друге — зробити все можливе для того, щоб знайти компромісне рішення, у тому числі, якщо це буде навантаження на бюджет. В даній ситуації потрібно виходити з найменшими втратами для влади і громадян. Крім того, є багато речей, які потрібно зробити. Наприклад, стимулювати внутрішній ринок. На жаль, поки що це не робиться. На мою думку, громадяни могли б у певній мірі потерпіти, якби знали, що завтра або післязавтра буде краще. Але хочу підкреслити, якби разом із ними терпіли ті люди, які називають себе слугами народу і яких наші громадяни обирали.

Велика Епоха: Тобто влада зараз просто очікує, що такі прояви народу самі собою вщухнуть?

Віталій Бала: Влада, насправді, йде найпримітивнішим шляхом. Вона, за рахунок зменшення навантаження на бюджет будь-якими методами, намагається втримати ситуацію. Нібито правильна річ, але вона не розуміє, що за рахунок громадян, а особливо тих, хто найменше соціально захищений, не вирішить питання бюджету. Треба стимулювати розвиток ринку, економіки, потрібно, аби платили податки ті компанії, що виводять українські гроші через офшорні зони з України. Це б повністю компенсувало всі ці соціальні затрати, у тому числі й підняття тарифів по газу тощо. Все це, насправді, можна було б зробити. Грузини, коли прийшли до влади, вони заставили всіх платити, і в них відразу в два чи в три рази збільшився бюджет.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...