ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Золотисті мавпи Бразилії відроджуються після жовтої лихоманки, вважають учені

Велика Епоха
Група золотистих левових тамаринів сидить на дереві під час оглядової екскурсії в приватному партнерському екологічному парку золотистих левових тамаринів у районі Атлантичного лісу Сілва Жардім, штат Ріо-де-Жанейро, Бразилія, 16 червня 2022 року. (AP Photo/Bruna Prado, File)

За даними нового дослідження, у бразильських тропічних лісах зараз більше золотих левових тамаринів, ніж будь-коли з моменту початку роботи зі збереження цього виду в 1970-х роках.

Згідно з дослідженням, опублікованим у вівторок бразильською науковою та природоохоронною некомерційною організацією Golden Lion Tamarin Association, популяція цих ендеміків, що перебувала на межі зникнення і налічувала всього близько 200 особин, зросла до 4 800 особин, пише AP News.

Золоті левові тамарини — невеликі мавпи з довгими хвостами і мідним забарвленням хутра, які живуть сімейними групами, очолюваними парою, що спаровується. Зазвичай у них щорічно народжуються близнюки, яких допомагають виховувати всі члени сім'ї, приносячи їм їжу і носячи на спині.

Ці мавпи, що мешкають тільки в Атлантичному лісі Бразилії, досі вважаються такими, що зникають.

Дослідження популяції проводилося приблизно протягом року. Науковці вирушали в певні місця і перевіряли, чи реагують мавпи на записи довгого поклику тамаринів, що здебільшого означає "Я тут. Ти тут?", розповів Джеймс Дітц, біолог і віцепрезидент американської некомерційної організації Save the Golden Lion Tamarin.

Нові дані про чисельність популяції примітні тим, що вид пережив різке скорочення чисельності через спалах жовтої лихоманки. У 2019 році чисельність мавп становила 2 500 особин, тоді як у 2014 році вона становила 3 700 особин.

Вчені провели вакцинацію понад 370 мавп від жовтої лихоманки, використовуючи щеплення, адаптовані до формули для людей, що є досить новим підходом для охорони природи.

За словами Карлоса Р. Руїс-Міранди, біолога з Університету штату Північний Ріо-де-Жанейро, який консультував дослідження популяції, "науковці не можуть назвати точну причину відновлення чисельності", але вважають, що до цього може бути залучено кілька чинників.

По-перше, спалах жовтої лихоманки пішов на спад, можливо, завдяки поєднанню природного циклу поширення вірусу і кампанії з вакцинації.

За словами Дітца, який також є науковим співробітником Інституту біології охорони природи Смітсонівського інституту, на тварин також може благотворно вплинути збільшення площі лісових масивів. За його словами, у період із 2014 до 2022 року кількість місць проживання, пов'язаних із лісом, збільшилася на 16%, здебільшого за рахунок лісів, що виросли на перепрофільованих пасовищах для худоби.

Наразі близько трьох десятків фермерів і власників ранчо в регіоні Атлантичного лісу беруть участь у подібних програмах лісовідновлення.

"Я дуже радий бачити тамаринів, які вільно грають на моїй фермі. Вони живуть не тільки в заповідниках", — каже Айртон Віоленто, фермер і підприємець з невеликого міста Сілва Жардім. На фермі Fazenda dos Cordeiros, що належить його сім'ї, посаджено місцеві фруктові дерева, а також організовано розплідник саджанців місцевих дерев Атлантичного лісу для посадки на інших фермах.

Ферраз, представник некомерційної організації Golden Lion Tamarin Association, сказав, що, незважаючи на хороші новини, він, як і раніше, стурбований зростаючим ризиком незаконної торгівлі тваринами. Ця проблема була широко поширена в 1960-х роках, але в останні десятиліття практично зникла завдяки правозастосовчій практиці.

У липні некомерційна організація Freeland Brazil повідомила, що лісова служба Сурінаму вилучила сім золотих лев'ячих тамаринів і 29 макак Ліра, які перебувають під загрозою зникнення і які, як припускають, вивезли з Бразилії для продажу в Європі.