ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Яка з шести вакцин від COVID-19 має найменше побічних ефектів (ВІДЕО)

Велика Епоха
Яка з шести вакцин від COVID-19 має найменше побічних ефектів (ВІДЕО)

Автор: Дун Юйхун, вірусолог, головний науковий співробітник біотехнологічної компанії.

У різних країнах безперервно продовжують з'являтися й активно поширюватися нові штами коронавірусу COVID-19. Щоб впоратися з ситуацією фармацевти створили кілька вакцин, які зараз активно використовуються у світі. Однак у них є деякі побічні ефекти, про які важливо знати перед вакцинацією.

Нижче наводяться побічні ефекти шести найбільш популярних у світі вакцин: Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson, AstraZeneca, Sputnik і China Kexing.

Побічні ефекти вакцин від COVID-19 можна розділити на дві основні категорії:

● Місцеві побічні ефекти в місці ін'єкції: біль, почервоніння, набряк тощо.

● Загальні побічні ефекти: втома, головний біль, м'язах, суглобах, жар та озноб.

Більшість цих симптомів з'являються протягом трьох днів після вакцинації і поступово зникають через 2-3 дні.

Водночас необхідно розвіяти один міф. Багато людей бояться побічних ефектів вакцини. Насправді те, що вакцини викликають деякі побічні ефекти — це цілком нормально.

Це пов'язано з тим, що вакцина повинна активізувати імунну систему організму, щоб викликати імунну відповідь і стимулювати вироблення антитіл, які своєю чергою повинні знищити вірус. Так працює вакцина. Біль і припухлість в місці ін'єкції, фізична втома, жар, головний біль тощо — все це реакції, що супроводжують імунну відповідь організму, і є ознакою того, що імунна система активована і починає працювати. Це також показує, що імунна система вчиться боротися з коронавірусом і формує певний ступінь імунітету.

Також є люди, у яких немає ніякої реакції на вакцину. У цьому випадку теж не треба турбуватися про те чи виробляються антитіла. Зрештою, реакція організму не є визначальною, а визначальним є тест на антитіла.

Згідно з клінічними даними фази III, у більшості людей після введення вакцини будуть спостерігатися деякі побічні реакції (наприклад, симптоми застуди). Тобто реакція організму на вакцину від COVID-19 все ж відносно велика. Однак мова йде про звичайні побічні ефекти. Якщо ж виникли незвичайні або дуже сильні реакції, то на це слід звернути особливу увагу.

Яка з шести вакцин має найменше побічних ефектів?

За даними клінічних випробувань можна зрозуміти загальну ситуацію з побічними ефектами кожної вакцини.

Багато хто запитує, яка вакцина має більше побічних ефектів, а яка менше? Фактично, власно кажучи, дані різних вакцин не можна порівнювати напряму, тому що вони не проводяться в одних і тих же умовах клінічних випробувань. Вони проводяться в різних регіонах, різних лікарнях, з різним медичним персоналом і на різних випробуваних. Тому при порівнянні можливі систематичні помилки. Але, порівнюючи ці дані, ми можемо побачити деякі тенденції.

Порівняльні характеристики побічних ефектів шести вакцин:

1. Вакцина Moderna

Ця вакцина належить до mRNA-вакцин. Відповідно до клінічних даних фази III, найбільш частою побічною реакцією цієї вакцини є біль в місці ін'єкції, яка зустрічається у 80% людей. Такі реакції, як почервоніння і набряк, зустрічаються рідше — у менш як 10% піддослідних.

У деяких людей після ін'єкції вакциною Moderna з'являються симптоми збільшення лімфатичних вузлів. Це викликано дією імунної системи на вакцину. Зазвичай все само проходить протягом тижня. Однак, якщо набряк і біль тривають довше тижня, і дискомфорт в тілі з часом не зменшується, а посилюється, рекомендується проконсультуватися з лікарем.

Загальні побічні ефекти, викликані вакциною Moderna, включають в основному стомлюваність, головний і м'язовий біль. Після другої ін'єкції побічних ефектів зазвичай більше, ніж після першої.

2. Вакцина Pfizer

Вакцина Pfizer також є вакциною mRNA. Часто зустрічаються місцеві побічні ефекти аналогічні вакцині Modena, і включають біль, почервоніння і набряк в місці ін'єкції. До загальних побічних ефектів належать стомлюваність, головний біль і біль у м'язах. Такі реакції зустрічаються не так часто, ніж у вакцини Moderna.

Після другої ін'єкції місцеві побічні ефекти істотно не змінюються, а загальні значно посилюються.

3. Вакцина AstraZeneca

Вакцина AstraZeneca — це вакцина, створена на основі аденовірусних векторів. Її основні місцеві побічні ефекти включають в себе біль, хворобливу чутливість і підвищення температури на ділянці шкіри. Загальні побічні ефекти 200 приблизно такі ж, як і в інших вакцин.

Під час клінічних випробувань вакцини AstraZeneca на людях різного віку були протестовані стандартні і маленькі дози. Результати показують, що при більш високих дозах ін'єкцій у молодих людей було більше побічних ефектів. Це пов'язано з тим, що у молодих людей сильніший імунітет, тому після ін'єкції реакція організму порівняно сильна.

На відміну від інших вакцин, AstraZeneca викликає менше побічних ефектів після другої ін'єкції, ніж після першої.

Останнім часом вакцина AstraZeneca привернула велику увагу через випадки тромбозу. Поточне дослідження й оцінка Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) показують, що тромбоз безпосередньо не пов'язаний з даною вакциною. Можливо багато хто не помітив повідомлень про два випадки запалення спинного мозку під час клінічного дослідження фази III вакцини AstraZeneca. Це було таким же несподіваним побічним явищем, як і виникнення тромбів. На той момент клінічні випробування були припинені, і незалежна експертна комісія підтвердила, що один випадок не був пов'язаний з вакциною, однак другий випадок може мати з нею зв'язок. Пізніше випробування поновилися.

4. Вакцина Johnson & Johnson

Вакцина американської компанії Johnson & Johnson зараз є єдиною вакциною, для якої потрібно тільки одна ін'єкція. Ця вакцина також є векторною, тому її місцеві побічні ефекти дуже схожі на побічні ефекти інших аналогічних вакцин. Основна побічна реакція — це біль. Інші побічні ефекти, такі як почервоніння і набряк, зустрічаються рідко.

Загальні побічні ефекти, викликані вакциною Johnson & Johnson, проявляються у вигляді стомлюваності, головного болю і болю в м'язах. Причому в людей у віці 18-55 років ці побічні реакції виявляються значно частіше, ніж у літніх людей старше 65 років.

5. Російська вакцина «Супутник V»

Вакцина «Супутник V» — це комбінована векторна вакцина. Побічні ефекти, які вона викликає, в основному схожі на симптоми грипу.

Китайская вакцина компании Beijing Kexing(Kevin Frayer/Getty Images)

6. Китайська вакцина компанії Beijing Kexing

Ця вакцина широко застосовується в материковому Китаї та Гонконгу. Зараз вона має дані клінічних досліджень тільки фази I і II фази, і в її випробуванні брало участь всього 348. Частота побічних реакцій значно нижча, ніж в інших вакцин, і становить всього понад 20%.

З наукової точки зору дані по цій вакцині викликають сумніви:

По-перше, люди, які отримали вакцину і плацебо (фізіологічний розчин), мали майже однакову ймовірність побічних ефектів.

Зазвичай, під час клінічних випробувань створюють дві групи: одній групі вводять вакцину, а інший — плацебо, і таким чином порівнюють реакцію організму.

Серед інших вакцин проти нової коронавірусної інфекції частота побічних ефектів у групі, якій зробили ін'єкції вакцини, значно вища, ніж в групі плацебо (група плацебо зазвичай становить від 10% до 20% всіх випробовуваних). Це природне явище, тому що ін'єкція фізіологічного розчину звичайно не викликає ніяких побічних ефектів і не стимулює імунну систему. В цьому випадку побічні ефекти зазвичай викликані психологічними факторами.

Однак імовірність побічних ефектів після ін'єкції вакцини Kexing виявилася аналогічна такій при ін'єкції фізіологічного розчину, що виглядає досить дивно. Більш того, частота деяких побічних ефектів в групі вакцини навіть нижча, ніж в групі плацебо.

По-друге, частота побічних реакцій не пов'язана з дозою ін'єкції.

Зазвичай, чим вища доза ін'єкції, тим більше побічних ефектів. Цей феномен можна побачити в клінічних дослідженнях інших вакцин. Однак, згідно з результатами дослідження вакцини компанії Kexing, схоже, що це правило не працює: деякі групи випробовуваних з низькими дозами мають більш високі побічні ефекти, ніж групи з високими дозами. Це не піддається поясненню.

Ми з нетерпінням чекаємо клінічних даних по фазі III, але, на жаль, поки ми ще не бачили відповідних публікацій. До того ж кількість випробовуваних у фазі I-II невелика, тому зараз поки складно робити висновки про побічні ефекти цієї вакцини.

Джерело: The Epoch Times