ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Поставки опійного маку в Афганістані впали на 95% після заборони Талібану, повідомляє ООН

Велика Епоха
Дитина афганського фермера збирає опійний сік з макового поля в районі Сурх-Род, провінція Нангархар, 5 травня 2015 року (Noorullah Shirzada/AFP/Getty Images)

5 листопада (Reuters) – Виробництво опійного маку в Афганістані, який раніше був найбільшим світовим постачальником, різко скоротилося після того, як минулого року адміністрація Талібану заборонила вирощування наркотиків, йдеться у звіті Організації Об'єднаних Націй, опублікованому в неділю, повідомляє Reuters.

Управління ООН з наркотиків та злочинності (УНЗ ООН) заявило, що посіви опіумного маку скоротилися по всій країні до 10 800 гектарів у 2023 році з 233 000 гектарів у попередньому році, що призвело до скорочення пропозиції на 95% до 333 тонн.

Це чинить тиск на фермерів у зруйнованій війною країні, де більшість населення залежить від сільського господарства, а вартість експорту маку часом перевищує вартість усіх офіційних експортованих товарів, зазначає УНЗ ООН.

Різке скорочення може мати серйозні наслідки для економіки країни, де близько двох третин населення вже потребують гуманітарної допомоги, йдеться у звіті.

"У найближчі місяці Афганістан гостро потребує значних інвестицій у створення стійких джерел засобів до існування, щоб надати афганським фермерам можливості відмовитися від опіуму", – йдеться у заяві Гади Валі, виконавчого директора УНЗ ООН.

"Це дає реальну можливість досягти довгострокових результатів у боротьбі з нелегальним ринком опіуму та шкодою, яку він завдає як на місцевому, так і на глобальному рівнях".

Величезне скорочення поставок з Афганістану, який, за оцінками, постачає близько 80% нелегального опіуму в світі, може в кінцевому підсумку призвести до зниження рівня вживання опіуму на міжнародному рівні, але це також загрожує ескалацією глобального використання альтернатив, таких як фентаніл або синтетичні опіоїди, зазначають в УНЗ ООН.

Верховний духовний лідер Талібану заборонив вирощування наркотиків у квітні 2022 року, а міністерство внутрішніх справ заявило, що знищить будь-які залишки посівів. Під час свого попереднього правління таліби у 2000 році заборонили вирощування маку, прагнучи здобути міжнародну легітимність, але, за словами експертів, зіткнулися з негативною реакцією населення.

У багатьох провінціях, де таліби історично мали високий рівень підтримки, таких як південний Гільменд, спостерігається значна концентрація посівів опійного маку. За даними УНЗ ООН, багато фермерів переключилися на вирощування пшениці, але вона приносить значно менше прибутку, ніж мак.