ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Тисячі палестинських робітників депортовані з Ізраїлю назад у Газу (ВІДЕО)

Велика Епоха
Палестинські робітники з Ізраїлю прибувають у сектор Газа на КПП Керем-Шалом після того, як їх вивезла ізраїльська влада, 3 листопада 2023 р. (Youtube/скриншот)

Ізраїль у п'ятницю депортував тисячі палестинських робітників назад на обложену територію Гази, що сталося після їхнього затримання через напад ХАМАС.

Деякі робітники, проходячи пішки через ізраїльський контрольно-пропускний пункт, який було зачинено з 7 жовтня, розповідали про жорстоке поводження з боку ізраїльської влади в центрах утримання під вартою.

"Ми жертвували собою, а вони поводилися з нами як із домашньою худобою", — сказав один із робітників, Ваель аль-Сажда, вказуючи на ідентифікаційний браслет на нозі.

Аль-Сажда був серед приблизно 18 тис. палестинців із Гази, яким дозволено працювати в Ізраїлі. Ці дозволи, які Ізраїль почав видавати останніми роками, були бажаними в Газі, де рівень безробіття наближається до 50%.

Наприкінці четверга Ізраїль оголосив, що відкликає дозволи у робітників і депортує їх.

Робітники, відправлені на батьківщину в п'ятницю, розповідали про масову облаву. Деякі повернулися з синцями та іншими травмами, отриманими, за їхніми словами, внаслідок жорстокого поводження з боку ізраїльської влади.

Принаймні один із них, 61-річний Мансур Варш Ага, повернувся в мішку для трупів.

"Ми просто хочемо отримати відповіді на запитання про те, що сталося. Але Мансур убитий, і ми не знаємо, чи отримаємо ми їх колись", — сказав Басім Абу Самара, його 24-річний племінник, який працював в Ізраїлі фермером із вирощування фініків. Тіло загиблого доставили його сім'ї в п'ятницю на КПП Керем-Шалом.

Сім'я востаннє отримувала звістки від Мансура 7 жовтня. Зрештою, вони дізналися, що його схопили на КПП Каландія на околиці Єрусалима разом з іншими робітниками, які намагалися втекти на Західний берег, оскільки військові закрили контрольно-пропускні пункти.

Заарештованих відправили у військові в'язниці Анатот і Офер на Західному березі. Там, за словами робітників, їм зав'язували очі, допитували, неодноразово били і позбавляли води та їжі на тривалий час.

"Протягом трьох днів ми перебували в кайданках і з зав'язаними очима", — розповів палестинський робітник аль-Сажда, який повернувся в п'ятницю в Газу. "Вони ставили нас на сонце на дві, три або чотири години, без води, їжі та всього іншого".

61-річний фермер Мансур Варш Ага був звільнений у важкому стані і пізніше помер, повідомили його родичі в північному місті Бейт-Лахія. За словами племінника, на його тілі були сліди сильних побоїв, але лікарні в Газі були занадто перевантажені пораненими, щоб провести розтин або видати медичний висновок.

Ізраїльські правозахисні групи стверджують, що Ізраїль затримав робітників без пред'явлення обвинувачень, дотримання процесуальних норм і представлення інтересів у суді.

"У них були дійсні дозволи на перебування в Ізраїлі і роботу там", — каже Міріам Мармур, директор зі зв'язків із громадськістю ізраїльської правозахисної організації Gisha, що виступає за свободу пересування палестинців. "Вони раптово втратили свій статус. Їм загрожує небезпека з боку кого завгодно — армії, поліції, будь-якого випадкового ізраїльтянина, який їх побачить".

У п'ятницю близько 10 000 депортованих палестинців повернулися в Газу, повідомив Ваель Абу Омар, представник прикордонних переходів Гази. Канцелярія прем'єр-міністра Ізраїлю і Міністерство оборони відмовилися назвати точну цифру.

Деякі з тих, хто повернувся, припустили, що інші все ще перебувають в ув'язненні або ховаються від ізраїльських сил безпеки.

Ізраїльські офіційні особи підтвердили The Associated Press, що тисячі робітників перебували в Ізраїлі в момент нападу ХАМАС і що деякі з них були затримані. Офіційні особи на умовах анонімності заявили, що наразі немає ознак того, що ці робітники надавали будь-яку допомогу ХАМАСу.

Правозахисні групи розповіли про практично повне мовчання Ізраїлю про умови і місцезнаходження робітників.

"Ця ситуація безпрецедентна як за масштабами арештів, так і за відсутністю прозорості", — заявила Джессіка Монтелл, виконавчий директор ізраїльської групи HaMoked, що надає юридичну допомогу палестинцям. "Де утримуються ці люди? На яких правових підставах? Ми ведемо судову тяганину тільки для того, щоб отримати відповіді на ці елементарні запитання".

Палестинські робітники, які потрапили в облаву, заявили, що ізраїльські солдати конфіскували в них гроші та мобільні телефони. У п'ятницю вони заявили, що так і не отримали свої речі назад.

"Вони відправили нас додому з пустими руками", — сказав аль-Сажда.