ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Систему відстеження алмазів із РФ розвивають в Антверпені (ВІДЕО)

Велика Епоха
Ограновані діаманти на алмазній біржі в Антверпені, Бельгія, 30 жовтня 2023 року. (REUTERS/Johanna Geron)

Усього за кілька тижнів після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року антверпенський алмазний дилер Тьєррі Тугендхафт почав отримувати дзвінки від великих ювелірів у Парижі з проханням припинити постачання російських каменів. Іншим алмазним фірмам Антверпена також було запропоновано уникати поставок із РФ.

Тепер країни G7 хочуть ввести офіційну заборону на російські камені. Оголошення очікується вже кілька тижнів, але розбіжності щодо деталей затягують процес, повідомило Reuters джерело, знайоме із ситуацією.

Найбільші західні ювеліри, від Tiffany's до Cartier і Van Cleef & Arpels, прагнуть дистанціюватися від російської алмазної торгівлі. Імпорт російської алмазної сировини наразі становить менше 5% від довоєнного рівня, повідомило джерело.

Тугендхафт, глава компанії T. Diamonds BVBA, каже, що близько 50% його алмазної сировини раніше надходило з Росії. Покупці дали йому всього шість тижнів на пошук альтернативних поставок.

"Перехід був досить швидким, оскільки ми вже вели переговори з Канадою, коли все ще купували у Росії", — сказав Тугендхафт. Наразі його компанія отримує близько 80% алмазів з Канади, а решту — з африканських країн, включно з Лесото, ПАР і Ботсваною.

За словами Тугендхафта, інші антверпенські дилери виявилися менш моторними і були змушені призупинити торгівлю алмазною сировиною, оскільки європейські банки не стали фінансувати їхні російські поставки. Наразі близько 90% світових алмазів проходить огранку в Індії.

Основна проблема заборони російських алмазів на західних ринках, на які припадає 70% світового попиту на ювелірні вироби з діамантами, полягає в тому, як відстежити походження каменів.

Тугендхафт, який працює в алмазному бізнесі вже 30 років, каже, що в його компанії, яка використовує гелієвий сканер для отримання тривимірних зображень на кожному етапі обробки алмазів, які потім заносять у блокчейн-бухгалтерію разом із датами та рахунками за кожний рух у процесі виробництва, система відстеження вже досить розвинена.

Це коштує кілька відсотків від його виручки, і, за його словами, повна західна заборона на російське дорогоцінне каміння не тільки дорого обійдеться галузі, а й може зайняти ще один рік для повної реалізації. Він вважає, що Антверпен — єдине місце, яке може впоратися з обсягом алмазної сировини, тоді як митні витрати і витрати на транспортування ще збільшаться.

Найбільша за вартістю алмазів компанія De Beers використовує блокчейн під назвою Tracr. Існують й інші системи, але технологія не набула широкого поширення в галузі.

"Справжня проблема полягає в дуже маленьких каменях. Вони приходять у посилках по 20 000-40 000 каменів. Як можна взяти кожен камінь і помістити його в блокчейн? Це просто нереально", — сказав він.

Більшість пропозицій, що розглядаються G7, наразі зосереджені на алмазній сировині вагою від 1 карата і вище.

За словами джерел у галузі, після огранювання алмазу надійне відстеження його походження стає практично неможливим без зіставлення даних про вихідний камінь, що покладає відповідальність на етап первинного сортування алмазної сировини в Антверпені.

Можливо, з часом нові технології дадуть змогу визначати походження каменю, зіставляючи його з унікальною геологією копалень, але ця технологія поки що перебуває на стадії розробки.