ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Tesla виграла перший в США судовий процес щодо автопілота зі смертельною аварією

Велика Епоха
Логотип Tesla (David Zalubowski/AP Photo)

Tesla (TSLA.O) у вівторок виграла перший судовий процес у США за звинуваченнями в тому, що її функція помічника водія Autopilot призвела до смерті, що стало великою перемогою для автовиробника, оскільки він стикається з кількома іншими судовими позовами і федеральними розслідуваннями, пов'язаними з тією ж технологією, повідомляє Reuters.

Цей вирок є другою великою перемогою Tesla в цьому році, коли присяжні відмовилися визнати, що її програмне забезпечення було дефектним. Tesla тестує і впроваджує свій Autopilot і більш досконалу систему повного самостійного водіння (FSD), яку генеральний директор Ілон Маск назвав вирішальною для майбутнього його компанії, але яка привернула увагу регуляторних і юридичних органів.

Результат розгляду справи в цивільному суді свідчить про те, що аргументи Tesla набирають обертів: коли щось йде не так на дорозі, остаточну відповідальність несуть водії.

У цивільному позові, поданому до Вищого суду округу Ріверсайд, стверджувалося, що система Autopilot призвела до того, що Model 3 власника Майки Лі раптово з'їхала з шосе на схід від Лос-Анджелеса на швидкості 105 км на годину, врізалася в пальму і спалахнула, і все це за лічені секунди.

Як свідчать судові документи, в аварії 2019 року Лі загинув, а двоє його пасажирів отримали серйозні травми, в тому числі 8-річний хлопчик, якого випотрошило. Під час судового розгляду прозвучали жахливі свідчення про травми пасажирів, і позивачі вимагали від присяжних 400 мільйонів доларів плюс штрафні збитки.

Компанія Tesla заперечила свою відповідальність, заявивши, що Лі вживав алкоголь перед тим, як сісти за кермо. Виробник електромобілів також стверджував, що неясно, чи був увімкнений Autopilot під час аварії.

Присяжні, які складалися з 12 осіб, оголосили, що автомобіль не має виробничого дефекту. Вердикт був винесений на четвертий день дебатів, а голосування було 9-3.

Представники Tesla і позивачів не стали відразу коментувати вердикт.

Тесла виграла попередній судовий процес у Лос-Анджелесі в квітні, використовуючи стратегію, яка полягала в тому, що вона говорить водіям, що її технологія вимагає людського контролю, незважаючи на назви "Автопілот" і "Повне самокероване водіння".

Ця справа стосувалася аварії, в якій Model S врізалася в бордюр і травмувала водія, і присяжні після винесення вердикту повідомили Reuters, що, на їхню думку, Tesla попереджала водіїв про свою систему, а виною всьому було відволікання уваги водія.

Брайант Вокер Сміт, професор права Університету Південної Кароліни, сказав, що результат в обох випадках показує, що "наші присяжні все ще зосереджені на ідеї, що людина на водійському сидінні – це те місце, де зупиняється відповідальність".

Водночас за словами Метью Венслі, колишнього головного юрисконсульта компанії nuTonomy, стартапу автоматизованого водіння, і доцента юридичної школи Кардозо, справа Ріверсайд мала унікальні проблеми з керуванням.

В інших позовах позивачі стверджували, що автопілот має дефектну конструкцію, що змушує водіїв зловживати системою. Однак присяжних у Ріверсайді попросили лише оцінити, чи вплинув виробничий дефект на кермування.

"Якби я був присяжним, я б знайшов це заплутаним", – сказав Венслі.

Акції Tesla закрилися на 1,76% після зростання більш ніж на 2%.

Під час судового процесу в Ріверсайді адвокат позивачів показав присяжним внутрішній аналіз безпеки Tesla за 2017 рік, в якому "неправильна команда рульового управління" була визначена як дефект, що включає "надмірний" кут повороту керма.

Адвокат Tesla заявив, що аналіз безпеки не виявив дефекту, а скоріше мав на меті допомогти компанії вирішити будь-яку проблему, яка теоретично може виникнути з автомобілем. Згодом автовиробник розробив систему, яка не дозволяє автопілоту виконати поворот, що спричинив аварію.

У суді інженер Tesla Елой Рубіо Бланко відкинув припущення адвоката позивача про те, що компанія назвала свою функцію помічника водія "Повне самостійне водіння", тому що хотіла, щоб люди повірили, що її системи мають більше можливостей, ніж це було насправді.

"Чи думаю я, що наші водії думають, що наші транспортні засоби є автономними? Ні", – сказав Рубіо, згідно зі стенограмою судового засідання, з якою ознайомилося агентство Reuters.

Міністерство юстиції США порушило кримінальну справу проти компанії Tesla через заяви про те, що її автомобілі можуть їздити самі по собі. Крім того, Національна адміністрація безпеки дорожнього руху розслідує роботу автопілота після виявлення більше десятка аварій, в яких автомобілі Tesla врізалися в стаціонарні машини швидкої допомоги.

Аналітик Guidehouse Insights Сем Абуельсамід каже, що відмова від відповідальності Tesla дає компанії потужний захист у цивільному процесі.

"Я думаю, що будь-кому буде важко перемогти Tesla в суді за позовом про відповідальність", – сказав він. "Це те, що має бути вирішено регуляторами".