ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

400 осіб померли від голоду в Ефіопії, визнала влада

Велика Епоха
Робітник поруч із купою мішків із продовольством, призначеним для регіонів Тиграй і Афар, на складі Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) у Семері, регіональній столиці регіону Афар, Ефіопія, 21 лютого 2022 року. (AP Photo, File)

Майже 400 людей померли від голоду в ефіопських регіонах Тиграй і Амхара за останні місяці, заявив у вівторок національний омбудсмен, пише AP News.

Федеральні органи в Ефіопії не особливо часто визнають випадки голодних смертей. Місцева влада раніше повідомляла про смерті від голоду у своїх районах, але федеральний уряд наполягав на тому, що ці повідомлення "абсолютно невірні".

Офіс омбудсмена Ефіопії направив експертів у регіони, охоплені посухою, які все ще переживають руйнівну громадянську війну, що офіційно закінчилася 14 місяців тому. Вони дійшли висновку, що за останні шість місяців у Тиграї від голоду померла 351 людина, а в Амхарі — ще 44.

Лише невелика частина нужденних жителів Тиграю отримує продовольчу допомогу, йдеться в доповідній записці, що потрапила в розпорядження The Associated Press, більш ніж за місяць після того, як гуманітарні організації відновили постачання зерна після тривалої перерви, спричиненої крадіжками.

Лише 14% із 3,2 мільйона осіб, яким гуманітарні організації в Тиграї цього місяця мали надати продовольчу допомогу, отримали її до 21 січня, йдеться в записці Tigray Food Cluster, групи гуманітарних організацій, співголовами якої є Всесвітня продовольча програма ООН та ефіопські чиновники.

У записці міститься заклик до гуманітарних організацій "негайно розширити масштаби" своєї діяльності та попередження про те, що "якщо зараз не вжити оперативних заходів, то це призведе до серйозної відсутності продовольчої безпеки та недоїдання в сезон голоду, і, можливо, до втрати найвразливіших дітей і жінок у регіоні".

ООН і США призупинили постачання продовольчої допомоги в Тиграй у середині березня минулого року після виявлення "великомасштабної" схеми розкрадання гуманітарного зерна. У червні цей захід було поширено на іншу частину Ефіопії. Американські чиновники вважають, що крадіжка може бути найбільшим витоком зерна за всю історію країни. Донори звинувачують у шахрайстві ефіопських чиновників і військових.

ООН і США скасували паузу в грудні після проведення реформ щодо обмеження крадіжок, але влада Тиграя стверджує, що продовольство не доходить до тих, хто його потребує.

Два співробітники гуманітарних організацій розповіли AP, що нова система, що включає установку GPS-трекерів на вантажівки з продовольством і нанесення QR-кодів на продовольчі картки, була ускладнена технічними проблемами. Крім того, гуманітарні організації зазнають браку коштів.

За словами третього співробітника, призупинення і повільне відновлення продовольчої допомоги означає, що деякі жителі Тиграя не отримували продовольчої допомоги понад рік. "Вони пройшли через безліч раундів реєстрації та перевірки, але фактичної роздачі ще не було", — сказав співробітник гуманітарної організації.

Співробітники гуманітарних організацій розмовляли з AP на умовах анонімності, оскільки вони не були уповноважені спілкуватися з пресою.

Близько 20,1 мільйона людей в Ефіопії потребують гуманітарного продовольства через посуху, конфлікти і падіння економіки. Пауза в наданні допомоги ще більше посилила голод.

В Амхарі, що межує з Тиграєм, повстання, що спалахнуло в серпні, перешкоджає пересуванню гуманітарних організацій і ускладнює розподіл товарів, а кілька регіонів Ефіопії спустошені багаторічною посухою.

Тиграй, де проживає 5,5 мільйона осіб, був центром руйнівної дворічної громадянської війни, що забрала сотні тисяч життів і перекинулася на сусідні регіони. Група експертів ООН звинуватила уряд Ефіопії у використанні "голоду як методу ведення війни", обмеживши продовольчу допомогу Тиграю під час конфлікту, який завершився в листопаді 2022 року мирною угодою.

Неврожай змусив владу Тиграя попередити про голод, який може зрівнятися з катастрофою 1984-85 років, що забрала життя сотень тисяч людей на півночі Ефіопії, якщо не буде негайно збільшено допомогу.

Однак федеральний уряд Ефіопії заперечує наявність масштабної голодної кризи. Коли минулого місяця лідер Тиграя Гетачью Реда підняв на сполох з приводу наближення масових смертей від голоду, представник федерального уряду назвав повідомлення "неточними" і звинуватив його в "політизації кризи".